Menu
StudentMag
Studium

Jak je to s drobným odměňováním? Opravdu nás to pohání k lepším výkonům?

Petr Gorás

Petr Gorás

6. 5. 2023

Motivace je velice křehká věc. Ať už potřebujeme studovat, pracovat, tvořit nebo třeba konečně umýt ty kopy špinavého nádobí, bez motivace to daleko nedotáhneme. Jednou z motivačních metod je právě malé odměňování sebe sama – udělej úkol a můžeš si vzít zákusek nebo se podívat na díl seriálu. Skutečně se ale jedná a vhodnou metodu?

Vycvičit sebe samého jako psa?

S motivací ve formě drobné odměny se většina z nás setkala už v nejranějším dětství. Za uklizení pokojíčku jsme od rodičů mohli dostat nějakou sladkost. Za preventivní lékařskou prohlídku jsme si mohli z doktorova šuplíku vybrat obrázek. A za trochu projevené snahy v počítání jablíček jsme do naší úplně první žákovské knížky mohli dostat kromě jedničky třeba i nějakou tu hezkou blyštivou nálepku.

Není divu, že se zdá jako dobrý nápad v tom pokračovat třeba i na vysoké škole a po ní. Akorát maminku, doktora a pančelku vystřídala zodpovědnější část naší vlastní mysli, a nakonec i ty odměny se nejspíš posunuly trochu dál. V teorii to zní skvěle a spousta životních koučů a influencerů vám k tomu může poskytnout spoustu dobře míněných rad a doporučení. O to víc je pak frustrující, pokud tohle odměňování najednou přestane v našem životě fungovat. Ale proč tomu tak je?

Motivace je klíčovým krokem k úspěchu. Nenechte si ji vzít

Proč drobné odměňování časem selhává?

Možná už jste slyšeli o dvou základních druzích motivace. Vnější motivace funguje na principu cukru a biče. Spadá sem právě ono odměňování všeho druhu, ale může se jednat i o motivaci ve formě trestu či výčitek svědomí. Vnitřní motivace je pak samozřejmě pravým opakem té vnější, pro mnohé lidi však může být i hůře představitelná. Zde například studuji medicínu nikoli kvůli vysokému platu a společenské prestiži v budoucnu (dvě obrovské odměny), ale kvůli mému samotnému zájmu o obor, který mě baví a naplňuje. Neuklízím si pokoj jenom proto, abych si nepřipadal jako úplná životní troska, ale protože mě baví ten samotný proces.

Oba druhy motivace jsou spíše propojené, než aby byly v nějakém rozporu. Nicméně možná už teď tušíte, která z nich je cennější a čistší. S vnitřní motivací je daná činnost cíl sám o sobě a může nám tak vydržet velice dlouho. Drobné odměňování sice může skutečně skvěle fungovat, potíž je v tom, že jen krátkodobě. Původní odměna se dost rychle obnosí a po nějaké době už například potřebujeme za odměnu dva díly seriálu místo jednoho. A když už jsme po čase na čtyřech dílech a uvědomíme si svůj problém hraničící se závislostí, pak se poohlížíme po jiném druhu odměny, který si podobným způsobem zničíme. Dobrá rada – nikdy se neodměňujte sladkostmi.

Drobné odměňování zabíjí vnitřní radost z činnosti

Nejen že odměňování působí jen krátkodobě, ono navíc i podkopává vnitřní motivaci. Na tohle téma proběhlo již nespočet studií.  Roku 1999 například vyšla v periodiku Psychological Bulletin meta-analýza, která shrnula výsledky z celkem 128 provedených studií ohledně motivace odměňováním. V některých studiích byla odměnou třeba nějaká sladkost, někde jinde skutečná bankovka a jinde zase pouhá pochvala, stejně tak se lišily i úkoly, které měli účastníci vykonávat. Věk účastníků experimentů se pohyboval od předškoláků až po vysokoškoláky.

Z této meta-analýzy vyplynulo mnoho zajímavých závěrů, mi si z nich vezměme jen ten nejzásadnější pro naše téma. Udělování drobných odměn mělo vždy značný negativní dopad na vnitřní motivaci. A to i když šlo o zajímavé úkoly a hlavolamy, které jinak byly pro děti i mladé dospělé zábavné samy o sobě. Zajímavé také je, že to platilo jen o hmotných odměnách. Pokud účastníci obdrželi „verbální odměnu“ ve formě pochvaly za odvedenou činnost, vnitřní motivace tím nijak netrpěla. Ba naopak, u vysokoškoláků se vnitřní motivace pomocí zpětné vazby dokonce i znatelně zvýšila.

Chybí vám motivace? Přinášíme 7 tipů, jak vytrvat i po letech studia

 

Zdroje: medium.com, neuronation.com, verywellmind.com, pubmed

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak je to s drobným odměňováním? Opravdu nás to pohání k lepším výkonům?