Menu
StudentMag
Studentský život

Chybí vám motivace? Přinášíme 7 tipů, jak vytrvat i po letech studia

Redakce

Redakce

10. 10. 2017

Dokázat se řádně namotivovat ke studiu i po několika letech dá pořádně zabrat. Motivace k učení občas schází každému z nás. Přinášíme vám 7 tipů, jak se co nejefektivněji motivovat, a zároveň vám poradíme, co zaručeně nefunguje.

Malé děti se učí velmi snadno, rychle a s radostí. Je to dáno tím, že mají takzvanou vrozenou potřebu zvídavosti. Chtějí poznat všechno to, co stojí za jakoukoliv změnou okolního prostředí. Vysokoškoláci už se po tolika letech vzdělávání často neučí snadno a s radostí a je pro ně velmi těžké najít motivaci ke studiu.

Pokud také marně hledáte způsob, jak najít studijní motivaci, zkuste se řídit následujícími radami.

1. Hledejte smysl

Vždy nalezněte smysl učení se dané problematiky nebo předmětu. Ideálně by mělo jít o způsob, jakým je možné poznatky prakticky uplatnit. U některých předmětů jako například účetnictví je smysl i praktické uplatnění jasné. U velmi teoreticky zaměřených předmětů to může být obtížné, ale je v podstatě jedno, co si zvolíte za smysl učení se takového předmětu.

2. Myslete na cíl

Stanovte si jasný cíl učení, ke kterému směřujete. Pro někoho může být cílem učení možnost po dokončení studia vykonávat vysněnou profesi například stát se architektem. Pro někoho může být cílem učení získání titulu a společenské prestiže, která se k titulu váže. A někdo si chce prostě dokázat, že na to má. Možností je spousta.

3. Nestrašte sami sebe

Nepoužívejte negativní motivaci jako například motivaci strachem nebo tresty. Pokud se snažíte motivovat tím, co se stane, pokud danou zkoušku nedáte, nedělejte to. Jediné, čeho dosáhnete, je zvýšení míry stresu. Motivace tresty je spíše návratem na základní školu, ale ani ta nefunguje.

4. Odměňujte se

Mnohem lepší je motivace okamžitými odměnami. Je to jako když cvičíte psa, který za každý správně provedený povel okamžitě dostane piškot.

5. Zkuste motivační citáty

Dále můžete vyzkoušet motivační videa a citáty. Na internetu jich naleznete spoustu, pomohou vám rozhoupat se a začít. Někteří dokonce tvrdí, že taková dobře sestavená nástěnka na Pinterestu je dokáže namotivovat jako nic jiného.

6. Přečtěte si, jak bojovat s prokrastinací

Případně si přečtěte některou z knih o boji s prokrastinací. Dozvíte se více o tom, proč tak často odkládáte studijní povinnosti a jak se tohoto návyku zbavit. Kniha vám rovněž poskytne návody, jak se stát více rozhodnými a produktivními.

Přečtěte si také: Umění prokrastinace: radíme, jak se naučit efektivně zahálet

7. Studujte v podnětném prostředí

Motivujte se ostatními studenty, učte se v knihovně či studovně. Tam totiž naleznete vhodné studijní prostředí v případě, že vás doma neustále někdo nebo něco ruší, případně se rozptylujete sami.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Chybí vám motivace? Přinášíme 7 tipů, jak vytrvat i po letech studia