Menu
StudentMag
Studentský život

Co dělat, když se nudím? Tipy jak zahnat nudu

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

19. 2. 2024

Dlouhá chvíle na 4 písmena? NUDA. Co s ní, když se dostaví? Ne vždy máme zrovna přístup k věcem, kterým bychom se rádi věnovali. Ne vždy máme možnost nebo vůli ze situace odejít. Je třeba hledat způsob, jak zdravě zaměstnat mysl tady a teď. Pojďme si projít pár návrhů na to, jak se naučit nudu zahnat.

Co dělat, když se nudím o prázdninách?

Prázdniny jsou období, kdy odpočíváme od školy nebo se přesuneme od studentských povinností k pracovním. Mnoho z nás má přes léto rozvolněný denní rozvrh, což může vést k nedostatku naplnění a nudě. Znamená to však také svobodu, protože o prázdninách získáte spoustu času na realizaci plánů a objevování nových činností či míst.

Velkou část prázdninové nudy zabijete tak, že si najdete brigádu, kde se nudit nebudete. Může to být vyčerpávající, ale aspoň to dodá životu trochu rutiny a vydělá vám to peníze. Další činnost, která pomůže udržovat ve vašem rozvrhu strukturu, je pravidelná dobrovolnická činnost. Ta sice není výdělečná, ale zato může být řešením pro ty, kteří chtějí mít pro co žít a hledají příležitost dělat něco smysluplného. Možností dobrovolnictví je v Česku spousta: můžete pomáhat lidem bez domova, handicapovaným, zvířatům nebo třeba životnímu prostředí.

10 tipů, jak si přivydělat při studiu: doučujte nebo darujte plazmu

Zábavné a/nebo odpočinkové činnosti na léto

Teď ale k volnočasovým aktivitám, protože právě na ty máme často o dost více času v létě než během školního roku. Vybrali jsme pro vás osobní favority ze seznamů činností na WikiHow, Good Housekeeping a dalších webech. Třeba si vyberete!

  • Začněte se učit nový jazyk. Na internetu lze sehnat jak gramatické poučky, tak i různé aplikace, hry a videohovory s rodilými mluvčími.
  • Procvičujte hraní na nástroj nebo zpěv. Kdo má kladný vztah k hudbě, může si chybějící rutinu nahradit zavedením pravidelného cvičení.
  • Cestujte. Pokud nemáte žádnou vytouženou destinaci a láká vás dobrodružství, můžete zkusit někam vyrazit jen s minimálním plánováním. Zábavné způsoby, jak si vybrat místo, jsou například zapíchnout naslepo prst do mapy, vybrat si vesnici se směšným názvem, nebo jít pěšky a na každé křižovatce zvolit směr podle výsledku hodu mincí.
  • Zajděte si na festival nebo do klubu. Koncertů, diskoték a hudebních či filmových festivalů je přes léto spousta.
  • Napište starým kamarádům, se kterými dlouho nejste v kontaktu. Pokud k nim nemáte negativní vztah, můžete znovu přijít na společnou řeč a dobře se spolu bavit.

Co dělat, když se nudím a jsem nemocný?

Co dělat sám doma? To už je těžší, a obzvlášť po úrazu nebo při nemoci. Nemoc nás může značně oslabit, a navíc při pohybu venku hrozí nakažení dalších lidí. Necítíte-li se na dohnání některých pracovních povinností od počítače, odpočívejte. To však neznamená vždy jen spánek.

  • Sežeňte si na internetu knihy z maturitního seznamu, které jste nečetli. To, že jsou to klasiky, musí mít nějaký důvod, ne?
  • Zahrajte si videohru. I člověk, který moc nehraje, si může najít to svoje. Je však důležité se během hraní hydratovat a příliš nenamáhat ruce.
  • Prohrabejte štos nevyhozených časopisů a novin. Můžete tam najít nevyluštěné křížovky nebo zajímavé články, které jste si zapomněli přečíst. Co se vám už nehodí, vytřiďte do papíru. Podobně to může fungovat i se šuplíkem, kam celé roky odkládáte věci, jež nikam jinam nepatří.
  • Pokud nemáte zánět v krku, uspořádejte soukromé karaoke. Na YouTube je mnoho instrumentálních verzí známých i méně známých písní i s titulky. Soudit vás bude jen domácí mazlíček a soused.
  • Zkuste si udělat kreativní makeup a poskládat nový outfit. Experimenty se vzhledem jsou nejen zábava, ale také povzbudí psychiku. Při akutní chřipce je člověk rád, že žije, ale po několika dnech už vás možná omrzí vypadat jako zpocená brambora.

Co dělat, když se nudím venku?

Všichni víme, že bychom měli trávit čas venku, ideálně v přírodě. Ale co dělat sám venku? Naštěstí existují činnosti, které vás mohou motivovat k tomu, abyste vyšli ven. Je totiž nad slunce jasné, že ne každého baví se jen tak procházet.

  • Hrajte geocaching. Tato hra se vyskytuje na několika internetových seznamech proti nudě z velmi dobrých důvodů. Osobně mohu z několikaleté zkušenosti říct, že geocaching se snadno stane životní vášní. Díky geocachingu nejen objevíte nádherná místa, kam by vás nikdy samotné nenapadlo jít. Také objevíte spoustu zábavných výzev ke splnění. Procvičíte si hlavu při luštění zašifrovaných souřadnic a nakouknete mimo komfotní zónu. Velkým plusem je i sociální aspekt geocachingu.
  • Zaběhejte si. Člověk se nestíhá nudit, když musí správně dýchat a nezakopnout. Pokud máte doma zdatného a aktivního psa, můžete zkusit canicross a případně se mu časem věnovat i závodně.
  • Začněte se zahradničením. Je to sice práce, ale odměnou je pobyt na sluníčku, krásné květiny a zdravá zelenina.

Geocaching je dobrá zábava na prázdniny

Jak se zabavit na letišti či nádraží

Nudíte-li se při čekání na vlak nebo letadlo, je velmi důležité se zabavit. J. Witowska et al. v roce 2020 provedli experiment, kde účastníky zavřeli každého o samotě do prázdné místnosti a přesvědčili je, že teprve musí čekat na testování. Ve skutečnosti experimentem bylo právě samotné čekání. Tým vědců zjistil na základě dotazování, že čas lidem opravdu ubíhá pomaleji, když na něj myslí. A co víc – uvědomování si času zvyšuje pocit nudy. Nejméně se nudili ti účastníci studie, u kterých byla zjištěna největší schopnost regulovat vlastní myšlenky a pocity.

Jak se uklidnit nebo se přimět nad něčím přemýšlet, je otázka na dlouho. To, čemu odborníci říkají „seberegulace”, nemá každý. Nechcete-li celou dobu scrollovat po sociálních sítích, pak se vám možná budou hodit tyto tipy:

  • Prohlédněte si nedaleké obchody/stánky, případně si něco kupte. Pokud na to máte čas, můžete potom zjistit, že už ho máte méně.
  • Vytáhněte diář a sestavte si plány na následující dny. Ne vždy s sebou máme diář a tužku, ale není to špatný způsob využití času.
  • Pozorujte lidi. Zaměřte se na jejich výraz a zkuste v duchu odhadnout, co asi dnes dělali a kam asi mají namířeno. Pokud jste otevřený, extrovertní člověk, můžete se jich místo posuzování rovnou zeptat.
  • Analyzujte to, co vidíte. Počítejte schody a dlaždice. Vzpomeňte si na výtvarku a dějepis na střední a zkuste identifikovat architektonické prvky nádražní budovy. Vygooglete si více informací o historické události, kterou připomíná pamětní deska na zdi. Zkrátka vnímejte místo, kde čekáte, jako víc než pouhé místo čekání.

Co dělat, když mě nudí všechno

„Abychom žili dobrý život, potřebujeme nudu a frustraci. Také potřebujeme očekávat, čekat a toužit po budoucích událostech.” Tak pravil pro Psychology Today Andreas Elpidorou, autor knihy o nudě Propelled: How Boredom, Frustration, and Anticipation Lead Us to the Good Life. Nudí mě život? V tom případě mám motivaci začít s tím něco dělat. Často to však není lehké.

Nuda, jak se dočtete nejen na Healthline, patří k symptomům deprese. V experimentu T. D. Wilsona et al. z roku 2014 se ukázalo, že velká část testovaných osob si raději začala dávat elektrošoky, než aby jen tak seděli sami v prázdné místnosti. V běžném životě však existuje mnoho zdravějších cest – záleží na tom, zda jsme schopni se jimi vydat.

Pokud máte pocit, že žádná činnost, osoba ani cestovatelská destinace nebude dost dobrá a že nic nemá smysl, vyhledejte pomoc. Taková nuda nemusí znamenat, že začnete vyhledávat sebedestrukci, ale sama o sobě je škodlivá, jak všichni tušíme.

10 tipů jak zahnat nudu ve vztahu a oživit umírající vztah!

Zdroje:

Witowska, S. Schmidt, M. Wittmann. What happens while waiting? How self-regulation affects boredom and subjective time during a real waiting situation. Acta Psychologica, č. 205, 2020, ISSN 0001-6918.

Wilson, Timothy D et al. “Social psychology. Just think: the challenges of the disengaged mind.” Science (New York, N.Y.) vol. 345,6192 (2014): 75-7. doi:10.1126/science.1250830

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co dělat, když se nudím? Tipy jak zahnat nudu