Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Co asi tak můžu psát do životopisu bez praxe? Máme pro vás zajímavé tipy!

Redakce

Redakce

13. 6. 2018

Tak ten den konečně nadešel. Doběhli jste do konce. V tomto cíli čekáte nikdy nezapadající slunce a dlouhé pláže. Teď si budete teprve užívat života. Zaměstnání by se také hodilo, protože bez toho se ten dospělý život žít nedá.

Ale co teď?

Jenomže ty pomyslné pláže omrzí a nikdy nezapadající slunce vás začne deptat, protože svítí pořád a vy nemáte práci, tudíž nemáte peníze, a co z toho nikdy nezapadajícího slunce vlastně máte, když si nemůžete nic dovolit? Skoro všichni jsme tam byli, všichni jsme se těšili, jak super to bez studijních povinností bude.

Kde mě bez praxe zaměstnají?

Řešením této svízelné situace je opravdu si najít nějakou práci. Jenomže jakou, když nemáte žádnou praxi? Jakou, když takových jako vás je plno? Nacházíte se tak ve stejné frustrující situaci jako všichni před vámi a všichni ti, kteří se do této situace dostanou po vás – abyste dostali práci, potřebujete praxi.

Zajímavý životopis napíšete i bez předchozí praxe

Je potřeba začít životopisem. Ale co do toho životopisu psát, když nemáte žádné zkušenosti a nic neumíte? Ale běžte, každý umí něco, co ten druhý neumí. Poutavý životopis může napsat úplně každý. Fakt. Jen prostě musíte vědět, jak na to.

Co patří do životopisu studenta? Máme pro vás 7 tipů i vzorový příklad

Umíte „vařit“ omáčku?

Jestliže vyplňujete životopis do nějaké šablony, snadno se může stát, že v životopise budete mít více slov v předepsaných kolonkách než vašich vlastních odpovědí. Jak vám šel na škole sloh? Byli jste vždycky dobří v psaní omáček, nebo byla pro vás trojka vítanou známkou? Ty omáčky se vám teď budou hodit.

Udělejte ze svého handicapu přednost

Co je tím vaším handicapem? Ano, je to ta nulová praxe. Ty žádné zkušenosti, kterými byste mohli osázet svůj životopis. Víte co je na nulových zkušenostech výhodou? Právě to, že jsou, respektive nejsou. Jste jako nepopsaný papír, jste jako mladý kůň, kterého se zrovna chystají dát pod sedlo. Nikdo toho koně nestačil zkazit, když se dobře vytrénuje, bude vyhrávat v parkuru, bude skvělým tažným koněm, bude skvělým koněm do cirkusu, prostě kamkoli. Zkrátka a dobře, budoucí zaměstnavatel si vás vymodeluje podle svého a nebude vás muset odnaučovat to, co vás naučil minulý zaměstnavatel, něco, co se mu nelíbí.

Buďte kreativní

Jen musíte tohoto budoucího zaměstnavatele přesvědčit, že právě vy jste tím pravým, koho potřebuje, na koho chce psát. Takže jak na to? Musíte být kreativní, šedivých životopisů mají na personálním haldy.

Co můžete nabídnout?

Je vaše odpověď zase „nic“? Ale kdepak. Sedněte si k listu prázdného papíru a napište na něj, v čem vynikáte. Zjistěte, co můžete nabídnout. Takhle z hlavy to možná neřeknete, ale když začnete psát, možná se vám rozsvítí, možná budete vědět, co psát. Nehleďte na to, zda to, v čem vynikáte, jsou profesionální vlastnosti anebo ne. Moc jich nemáte, tak jich tam ani moc napsat nemůžete.

Píšete blog? Jste kreativní. Hrajete hokej? Jste týmový hráč

Možná hrajete hokej, můžete napsat, že jste týmovým hráčem. Možná si píšete blog, který má slušnou návštěvnost, to znamená, že jste kreativní a že můžete do životopisu napsat i odkaz na blog, aby zaměstnavatel viděl styl vaší práce, aby poznal trochu vaši osobnost, aby věděl, že umíte psát. Jako psát bez chyb.

Ne každý umí napsat větu bez chyb

Věřte tomu nebo ne, ale až budete zaměstnaní, všimnete si, kolik lidí okolo vás seká gramatické chyby jednu za druhou. Jak administrativní pracovníci neumí napsat obchodní email. Vždyť kolikrát nezačnou ani oslovení velkým písmenem. Když píšou například řediteli firmy, napíší „dobrý den“ a přitom by měli být formálnější a napsat „Vážený pane řediteli“.

Motivační dopis vás může zachránit

Někomu se to může zdát jako blbosti, ale jsou to malé blbosti, které utváří šéfův pohled na vás. Takže když budete posílat životopis, nezapomeňte hlavně na motivační dopis, kde se teprve můžete prodat. Kde můžete napsat tu omáčku, která se do životopisu nehodí, ale která prostě stojí za to a o které víte, že má na to vás do firmy dostat. Rozhodně nepiště „dobrý den“ ať už píšete řediteli nebo personalistce. Nikdy nic nepokazíte, když začnete oslovením „Vážená paní/vážený pane“, ba naopak by to ve formálním psaní tak být mělo vždycky. A životopis formálním psaním bezesporu je.

Vzor, jak by měl napsat motivační dopis absolvent

Nezapomínejte na jasné schopnosti

Měli byste si uvědomit, že jsou jasné pouze vám. Máte řidičský průkaz? Umíte psát všemi deseti? Ovládáte officy? Jasně, ale vždyť to umí každej… To je přesně ono. Možná takové věci do životopisu zapomenete napsat, možná je tam nenapíšete schválně, protože je považujete za samozřejmosti. Možná řeknete, že stejně nemáte státnice ze psaní všemi deseti, tak co byste tam psali, že umíte psát všemi deseti, vždyť to přeci umí všichni, nebo ne?

Nebojte se jít hlouběji

Věřte, že tomu tak není. Ne každý ovládá počítačové programy, ne každý umí psát všemi deseti, ne každý má řidičák nebo je aktivním řidičem. Spousta lidí sice umí otevřít Word a napsat text, ale to je asi tak všechno, co zvládnou, a přitom má Word řadu dalších funkcí, a to nemluvím o Excelu. Klidně můžete do životopisu zmínit, co všechno ve Wordu a v Excelu umíte. Word není jen o písmenkách, stejně tak jako Excel není jen o tabulkách a sčítání, dají se v něm dělat opravdová kouzla.

Neměli byste lhát

Ať už se chcete v životopise, potažmo v motivačním dopise, prodat, zkrátka zaujmout, neměli byste lhát. Jako vyloženě lhát. Když něco přibarvíte do „zajímavějších“ barev, vlastně se nic až tak neděje. Jen to nesmí křičet. Zkrátka tak, že jste se možná na základní škole učili němčinu. Němčinu jste pak vyměnili za angličtinu a máte pocit, že si z té němčiny tolik nepamatujete na to, abyste to psali do životopisu.

Lepší základní znalost než žádná

Jenomže do životopisu také píšete úroveň znalosti, takže místo toho, abyste nad němčinou mávli rukou a řekli, že si z ní stejně už nice nepamatujete, tak to tam psát nebudete, děláte chybu, protože vždy můžete napsat základní znalost. Vždy na tom budete o poznání lépe než kandidáti, kteří měli od základní až po vysokou školu jen angličtinu a je to jen angličtina, které rozumí. Zatímco vy zhruba poznáte, o co v německém emailu jde, člověk, který se vždy učil jen angličtinu si v tomto ani neškrtne, tomu věřte.

7 věcí, které byste měli vědět, než nastoupíte na brigádu

I brigáda se počítá

Možná jste někdy pomáhali třeba jednomu z rodičů v práci, i to byste do životopisu napsat mohli. I to je totiž zkušenost. Co na tom, že jste za to nedostali zaplaceno? To, jestli jste dostali anebo nedostali zaplaceno, vašeho potenciálního šéfa vůbec nezajímá, zajímají ho zkušenosti, a ty vy máte.

Snažte se vytěžit ze všeho

Psali jste diplomovou či bakalářskou práci? Vůbec nevadí, pokud to s místem, o které se ucházíte, vůbec nesouvisí. Pokud ovšem souvisí, můžete z ní vytěžit tolik! Pokud ovšem nesouvisí, ani zde nemusíte věšet hlavu. Můžete zmínit své vyhledávací schopnosti a práci se zdroji. Dokážete si poradit s odbornou cizojazyčnou literaturou a mnohé jiné. Zapojte fantazii.

Napište něco, čím vystoupíte z davu

Pokud do životopisu nebo do motivačního dopisu nedáte kus sebe, budete jedním z mnoha. Opravdu mnoha. Napište do dopisu něco, co člověka, který jej bude číst, zaujme. Něco, čím vystoupíte z řady a čím si vás zapamatuje.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co asi tak můžu psát do životopisu bez praxe? Máme pro vás zajímavé tipy!