Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

7 věcí, které byste měli vědět, než nastoupíte na brigádu

Redakce

Redakce

20. 8. 2017

Letní prázdniny – čas, kdy se každý student snaží využit volný čas na maximum a najít si brigádu. Mnozí z nás v hledání a práci ale pokračují i během školního roku. Co bychom si však před nástupem na brigádu měli promyslet a na co se při hledání soustředit?

1) Co chci vlastně dělat?

Pro někoho ta nejdůležitější otázka – kterým směrem se při hledání přivýdělku ubírat?

Jste komunikativní, přátelští a nevadí vám být středem pozornosti? Zkuste práci hostesky. Jste naopak spíše introvertní a máte rádi svůj klid? Pak si zkuste najít pozici v administrativě, kterých je i dnes dost. Nebo byste si rádi procvičili cizí jazyk a přitom byli v kontaktu s lidmi? Pak je pro vás ideální práce recepční nebo třeba průvodce.

2) Kolik peněz si chci vydělat?

Co nejvíc, řekne každý. Ale není to tak jednoduché. Člověk by řekl, že v dnešní době se odměna za práci nebude pohybovat níže než na 70 až 80 korunách za hodinu. To však není tak úplně pravda.

5 věcí, které musíte vědět, než začnete doučovat

Narazit na brigádu, kde vám dají například stovku za hodinu, je spíše o štěstí a moc takových příležitostí není.

Pokud jste však flexibilní, ovládáte cizí jazyk a rádi čelíte novým výzvám, máte velkou šanci.

3) Kolik času jsem ochotný práci věnovat?

Toť další kámen úrazu. Jsou tací, kteří klidně obětují celé prázdniny práci, aby si poté mohli zaslouženě užít větší obnos vydělaných peněz. Pak jsou tu ale studenti, kteří by si rádi své volno užili i jiným způsobem, a tak se snaží najít brigádu, které se budou věnovat jen párkrát do týdne.

Je na každém, zda dá přednost tučné výplatě nebo většímu množství volného času. Ale jistotou je, že pokud jste flexibilní a ochotní věnovat své práci co nejvíce dní, možností budete mít mnohem více.

4) Žádná práce není ostuda!

To by si měl každý uvědomit, než začně ohrnovat nos nad večerním úklidem nebo obsluhou v rychlém občerstvení. Všichni víme, že dneska je o práci nouze, a tak mnohdy sáhneme po čemkoliv, co nám aspoň trochu peněz vynese.

16 výmluv pro ty, co v létě nemakaj: zkoušel jsem to minule a nic moc

Například dnes všemi zesměšňovaný a nenáviděný fast food – ponižující práce? Nikoliv, jen zaměstnání jako každé jiné.

5) Autorita je autorita

Je možné, že se v práci setkáte se šéfovou, která si bude užívat každou možnost, jak vás zesměšnit/ztrapnit/sprdnout/seřvat. I na to je třeba se připravit.

Jsou lidé, kteří se prostě na vedoucí pozice nehodí a nedovedou se k podřízeným chovat s úctou, kterou si zaslouží. Pokud jste s takovou „paní manažerkou“ ve styku jen občas a kolektiv i práce vás baví, dá se to přežít. Jestli ale narazíte na práci, kde budete dennodenně poslouchat, jak jste neschopní, tak odtamtud rychle pryč, dokud vám ještě zbývá aspoň špetka sebedůvěry.

6) Začátky jsou těžké

Málokdo z nás je po první směně na nové brigádě nadšený. Spíše převládají pocity nejistoty, zda právě sem chce člověk chodit několikrát do týdne a trávit tu třetinu dne. S tím ale musíte počítat. Každá práce má své mouchy a zprvu vám nejspíš vůbec nepřiroste k srdci.

Ale nic se nemá vzdávat, tudíž vytrvejte, seznamte se s kolektivem, prací a pak se nad tím zkuste ještě jednou zamyslet. Přeci jen odejít můžete vždycky.

7) Každá zkušenost se cení

Ať už jste právě narazili na nejhorší nebo nejlepší brigádu svého života, vždycky vás o něco obohatí. Ničeho nelitujte, protože člověk musí za život zkusit tisíce věcí, aby zjistil, které za to stojí. Stejně tak je to i s prací. Některé vám pouze pomohou si vydělat, jiné vám přinesou i nové přátelé a zážitky.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

7 věcí, které byste měli vědět, než nastoupíte na brigádu