Menu
StudentMag
Studentský život

7 způsobů, jak se postarat o to, aby váš mozek přes prázdniny neroztál

Redakce

Redakce

15. 6. 2019

Škola neskončila navždy. Pokud se tedy po prázdninách chystáte opět do školních lavic. Jistě vás čeká dobře známý nával hrůzy z prvních úkolů a z prvního učení. My vám přinášíme 7 tipů, jak přes prázdniny udržet váš mozek v kondici, tak aby se v letním horku neuvařil.

1. Pracujte s pamětí

Můžete si například zajít s přáteli do kina. Ale ne jako fanoušek, nýbrž jako kritik. Mozek u toho budete trénovat tím, že se budete snažit zapamatovat co nejvíce z onoho filmu a poté o něm diskutovat. Funguje to jako fitness pro mozek. Propojujete všechny mozkové operace – příjem, vzpomínání a myšlení.

2. Dělejte něco nového opakovaně

Tím, že děláte novou věc pořád dokola, váš mozek si vydláždí nové cesty, které vám pomohou udělat nové věci lépe a rychleji. Je to jako jízda na kole. Začínáte s přídavnými kolečky, po několika pádech už je můžete sundat.

Přinášíme 15 nepřeložitelných slov: dokážete si s nimi poradit?

Pokud všechny věci necháváte na poslední chvíli, není nic jednoduššího, než se zaměřit na to, abyste všechny věci začali dělat s předstihem. Váš mozek se naučí, aby nečekal na poslední chvíli a pohnul s věcmi kupředu.

3. Naučte se něco nového

Zní to samozřejmě, ale čím více budete používat svůj mozek, tím lépe bude on hrát pro vás. Například, pokud se začnete učit na nový hudební nástroj, zlepšíte tím svoji schopnost převádět něco, co vidíte (noty) do něčeho, co děláte (hru na nástroj).

Učení se novému jazyku je způsob, jak vyjádřit sama sebe. Učení se tanci podle studií pomáhá seniorům vyrovnat se s Alzheimerovou chorobou.

4. Vyzkoušejte logické hry

Pokud jste spíše fanoušci mobilních aplikaci a různých IT vychytávek, můžete vyzkoušet různé logické hry, kterých je plný internet i obchody s mobilními aplikacemi. Jako jeden z nejznámějších nutno uvést Brain HQ.

10 věcí, které jste dávno mohli umět, kdybyste na střední dávali pozor

5. Fyzickým cvičením pomáháte i mozku

Určitě jste museli tušit, že to přijde. Skutečně, cvičení podporuje nejenom vaše tělo, ale i váš mozek. Dokonce krátké cvičení po dobu 20 minut usnadňuje zpracování informací a paměťových funkcí.

6. Užívejte si společné chvíle se svými blízkými

Pokud chcete mít optimální kognitivní schopnosti, pak musíte navazovat smysluplné vztahy ve vašem životě. Výhodu v tomto bodu mají extroverti. Extroverti využívají diskusi s lidmi jako způsob, jak pochopit a zpracovat své vlastní myšlenky.

Co byste nikdy neměli říkat introvertovi? Naučte se 7 zakázaných vět

Dokonce i člověk, co si myslí, že je zarytý introvert, může být ve skutečnosti extrovertem. Záleží jenom na tom, jak vám rozmlouvání s ostatními lidmi pomáhá utřídit vlastní myšlenky.

7. Jezte čokoládu

BINGO! Nemusíte se moc nadřít a bude vás to také bavit. Když budete jíst čokoládu, váš mozek bude produkovat dopamin. A dopamin vám pomůže se naučit rychleji a pamatovat si lépe. Nemluvě o tom, že čokoláda obsahuje flavonoly, antioxidanty, které také zlepšují vaše mozkové funkce. Takže příště, až budete muset dělat něco složitého, ujistěte se, že jste si na to urvali sousto nebo dva tmavé čokolády.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

7 způsobů, jak se postarat o to, aby váš mozek přes prázdniny neroztál