Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Známe 7 nejčastějších otázek na pracovním pohovoru. Nenechte se zaskočit

Redakce

Redakce

7. 11. 2013

Chystáte se na pracovní pohovor? Chtěli byste uspět, ale nevíte, jak se na něj připravit? Honí se vám hlavou, na co se vás asi budou na pohovoru ptát? Představíme vám 7 nejčastějších otázek, na které se vás personalista či potenciální budoucí nadřízený mohou zeptat.

1. Čím vás tato pozice zaujala?

Dříve než odpovíte na tuto otázku, snažte si vzpomenout, co bylo napsané v popisu dané pozice. Jaká je pracovní náplň? Co jsou hlavní pracovní činnosti? Za co byste měli nést zodpovědnost? Poté se pokuste popis pracovního místa dát do spojitosti s vašimi dovednostmi a zkušenostmi.

Rozhodně se neostýchejte a otevřeně mluvte o svých přednostech, které by pro tuto práci mohly být ideálními. Tak přesvědčíte svého hodnotitele o tom, že máte o pozici, na kterou se hlásíte, dostatek informací, a splňujete všechny požadavky. Čím více entuziasmu ukážete, tím více bodů pro vás.

2. Jaké jsou vaše silné stránky?

Tato otázka se považuje za jednu z těch nejlehčích. I přesto může některým lidem dělat problém na ni odpovědět. Často k sobě býváme zbytečně kritičtí a své přednosti neumíme kolikrát ani pojmenovat.

Zeptá-li se vás někdo na vaše silné stránky, je důležité zmínit především kladné vlastnosti, které posuzovateli ukáží, že jste člověk na správném místě. Nejlépe tedy uděláte, když popíšete své dovednosti a zkušenosti, které přímo souvisí s pozicí, na kterou se hlásíte, a které bude hodnotitel od nejlepšího kandidáta určitě vyžadovat.

3. Jaké jsou vaše slabé stránky?

Pokud se vás personalista či potenciální budoucí nadřízený zeptá, jaké jsou vaše slabé stránky, máte více možností, jak odpověď na tuto otázku formulovat. Ze všeho nejdříve se zamyslete, co by měl uchazeč o danou pozici splňovat. Jaké jsou požadované schopnosti a silné stránky? Jako svoji slabou stránku byste pak měli uvést vlastnost, která nebude pro danou pozici klíčová a tudíž ani neovlivní vaši šanci na úspěch.

Další možností je upozornit na vlastnost či dovednost, kterou se vám podařilo v poslední době zlepšit. Tím ukážete svému posuzovateli, že umíte na svých nedostatcích cílevědomě pracovat a své slabé stránky zlepšovat, když je potřeba.

Ukažte negativní v pozitivním světle! Nezapomeňte, že ne vždy musí být vaše slabá stránka nežádoucí vlastností či schopností. Pokud jste příliš pečliví, autoritativní, kritičtí či vám nedělá problém dělat rychlá rozhodnutí, to neznamená, že právě tyto vlastnosti vám budou bránit k získání dané pozice. Co jeden považuje za negativní, může druhý naopak uvítat.

4. Proč bychom si měli vybrat právě vás?

Otázka „proč bychom si měli vybrat právě vás?“ většinu kandidátů zaskočí. Někteří si ji dokonce vykládají ne zrovna správným způsobem a považují ji za útok na jejich osobu. Ve skutečnosti to tak ale není. Většinou chce posuzovatel jen slyšet ucelený názor zájemce o volné místo, proč se domnívá, že je na danou pozici tím nejvhodnějším kandidátem. Nebojte se tedy zopakovat vaše vlastnosti, dovednosti a zkušenosti, které jsou pro danou pozici ideální a které můžete zaměstnavateli nabídnout.

5. Jak byste se popsal/a?

Při této otázce je dobré se opět zamyslet, o jaký druh pracovní pozice se jedná, jaká je firemní kultura a jaké je pracovní prostředí, na které se hlásíte.

Pokud se hlásíte na obchodní pozici, určitě není vhodné při pohovoru zmínit, že neradi vyhledáváte kontakt s lidmi. V případě, že se hlásíte na pozici lektora či trenéra, neměli byste se ostýchat vystoupit před větší skupinou lidí a každopádně byste měli ovládat alespoň základní prezentační dovednosti. Chcete-li být lékařem, musíte být trpěliví, komunikativní, zodpovědní a nebát se dělat rychlá rozhodnutí.

6. Jak zvládáte stres?

Nejlepší odpovědí na tuto otázku je uvést konkrétní příklad. Zkuste si vzpomenout, kdy jste se naposledy setkali se stresovou situací v pracovním prostředí a jak jste při tom reagovali. Popište jednotlivé kroky vašeho jednání svému posuzovateli. On sám už si o vás udělá obrázek.

7. Kde se vidíte za 5 let?

Při této otázce se nemusíte svému potenciálnímu zaměstnavateli bát ukázat, že jste ambiciózní kandidát. Přesto je ale dobré také zmínit, že hledáte stabilitu a chcete v dané firmě růst a rozvíjet se v dlouhodobém horizontu. Své soukromé plány jako je rodičovství, touha cestovat či chuť podnikat, byste na pracovním pohovoru neměli raději vytahovat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Známe 7 nejčastějších otázek na pracovním pohovoru. Nenechte se zaskočit