×
StudentMag

Žebříček nejlepších světových univerzit 2012: Bodovala i UK

FOTO: Světové univerzity
Žebříčku vévodí americké univerzity, dohání je Velká Británie, Zdroj: sxc.hu

Již tradiční žebříček 500 nejlepších světových univerzit (Academic Ranking of World Universities) sestavili vědci Šanghajské univerzity. Roku 2012 opět vévodily americké univerzity.

FOTO: Světové univerzity
Žebříčku vévodí americké univerzity, dohání je Velká Británie, Zdroj: sxc.hu

Vítězné první desítce kralují americké univerzity v čele s proslulým Harvardem, na dvě místa (páté a desáté) se prodrala Velká Británie s University of Cambridge a University of Oxford.

Zahanbeny ale nezůstaly ani evropské univerzity. Do vítězného žebříčku se jich dostalo celkem 202. Z Asie bylo oceněno 88 škol, z Oceánie 24 a z Afriky 4.

Úspěch sklidila i česká Univerzita Karlova, která dominuje příčce 201-300.

CWCU (Center for World-Class Universities of Shanghai Jiao Tong University) se již mnoho let zaměřuje na studium světových univerzit. V hledáčku má každou univerzitu, která má Nobelovu cenu nebo jiné ocenění, či která například publikuje své práce v oblasti vědy a přírody.

Celkový počet soutěžících univerzit z celého světa čítá podle ARWU ( Academic Ranking of World Universities) 1.200 škol.

[table id=3 /]

Univerzity jsou hodnoceny dle několika kritérií. První je kvalita vzdělávání, zde se oceňují medaile a Nobelovy ceny absolventů. V procentech toto kritérium nadělí kandidátské škole 10 %. Dalším aspektem při hodnocení je kvalita fakult, výzkumy a akademický výkon instituce.

Kompletní seznam 500 vítězných univerzit najdete zde.

Jak se Vám líbil tento článek?

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..