Menu
StudentMag
Studium

Žebříček nejlepších světových univerzit 2012: Bodovala i UK

Barbora Milotová

Barbora Milotová

10. 1. 2013

Již tradiční žebříček 500 nejlepších světových univerzit (Academic Ranking of World Universities) sestavili vědci Šanghajské univerzity. Roku 2012 opět vévodily americké univerzity.

Vítězné první desítce kralují americké univerzity v čele s proslulým Harvardem, na dvě místa (páté a desáté) se prodrala Velká Británie s University of Cambridge a University of Oxford.

Zahanbeny ale nezůstaly ani evropské univerzity. Do vítězného žebříčku se jich dostalo celkem 202. Z Asie bylo oceněno 88 škol, z Oceánie 24 a z Afriky 4.

Úspěch sklidila i česká Univerzita Karlova, která dominuje příčce 201-300.

CWCU (Center for World-Class Universities of Shanghai Jiao Tong University) se již mnoho let zaměřuje na studium světových univerzit. V hledáčku má každou univerzitu, která má Nobelovu cenu nebo jiné ocenění, či která například publikuje své práce v oblasti vědy a přírody.

Celkový počet soutěžících univerzit z celého světa čítá podle ARWU ( Academic Ranking of World Universities) 1.200 škol.

[table id=3 /]

Univerzity jsou hodnoceny dle několika kritérií. První je kvalita vzdělávání, zde se oceňují medaile a Nobelovy ceny absolventů. V procentech toto kritérium nadělí kandidátské škole 10 %. Dalším aspektem při hodnocení je kvalita fakult, výzkumy a akademický výkon instituce.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Žebříček nejlepších světových univerzit 2012: Bodovala i UK