Menu
StudentMag
Angličtina

Vyplatí se online výuka cizího jazyka?

Během koronavirové pandemie se veškerý život přesunul do online prostředí. Zprvu to byla určitá záchrana, ale nyní se online aktivity stávají zároveň trendem. Má tedy například smysl pokračovat v online lekcích cizího jazyka? Je taková výuka vůbec efektivní?

Nebudeme chodit kolem horké kaše – online výuka jazyka má rozhodně několik zásadních plusů a především pro jedince s aktivním způsobem života je k nezaplacení. Takže ano, rozhodně se vyplatí. Ale v čem je vlastně třeba angličtina online lepší než klasický kurz v jazykové škole?

Úspora času

Pokud jazykový kurz odkládáte, protože na něj „nemáte čas“, u online výuky se už vymlouvat nemůžete. Je totiž jen na vás, kolik času lekcemi strávíte. Navíc odpadá nutnost dojíždění, upravování se před odjezdem, převlékání – to vše jsou drahocenné minuty, které byste určitě raději strávili jinak. U online výuky jen zapnete počítač, věnujete se učení přesně tolik času, kolik chcete, a můžete jít pokračovat v práci nebo rodinných povinnostech.

Lekce šité na míru

Jak dlouho jste schopni se plně soustředit a vstřebávat nové informace? Pro někoho to může být 20 minut, pro jiného 60 minut. Podstatné je, že online výuku si často můžete zcela přizpůsobit svým potřebám a nemít výčitky, že například kvůli půlhodině někam pojedete nebo přimějete někoho jezdit za vámi. Výuku si můžete také libovolně rozdělit do několika kratších úseků vícekrát týdně, což se mimochodem pro učení nového jazyka i doporučuje.

Neomezený výběr lektorů

Díky online výuce se můžete propojit se spoustou zajímavých lidí z celého světa. Když se rozhodnete studovat finštinu, najděte si jako lektora klidně rodilého mluvčího z centra Helsinek a u toho si vychutnávejte kávu ve vlastní pražské kanceláři. S použitím internetu zkrátka neexistují hranice. Dejte si ale pozor na rádoby učitele, kteří ve skutečnosti s výukou své mateřštiny jako cizího jazyka nemají žádné zkušenosti. Ověřeného lektora můžete najít například v jazykové agentuře, která se online výukou zabývá.

Šance i pro stydlíny

Jestliže je pro někoho online výuka skutečným darem z nebes, pak pro všechny ubohé duše traumatizované školním typem výuky. Někdo se zkrátka při učení jazyka necítí dobře, ať už se stydí mluvit nahlas, nebo se bojí udělat chybu. Online výuka může zajistit správný odstup pro ty studenty, kteří se cítí lépe v anonymnějším prostředí. To, že vám u toho sedí na klíně vaše kočka a můžete ji pomazlit pokaždé, když pocítíte úzkost, je skvělým bonusem.

Online výuka nemusí sedět každému. Výrazně u ní ale převažují pozitiva nad negativy, proto stojí za to ji alespoň vyzkoušet. Prohlédněte si na internetu možnosti výuky, které by vyhovovaly vašim přáním, a bez váhání se pusťte do nového dobrodružství.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vyplatí se online výuka cizího jazyka?