Menu
StudentMag
Studium

Ukončení studia na VŠ. Vyřízení žádosti trvá pouze několik dnů

Redakce

Redakce

15. 5. 2018

Každému vysokoškolákovi se to může stát. Náhle dojde k rozhodnutí, že na tento obor nepatří, či jej studovat z nejrůznějších důvodů nemůže. Tak jako tak, řešení se najde vždy a všude.

Předčasné ukončení studia na VŠ

Nejjednodušším řešením je vyplnění formuláře „Oznámení o zanechání studia“, který si můžete vyzvednout přímo na studijním oddělení. Tam by vám jej měli dát vytištěný k vyplnění. Mnohem častější a pro obě strany pohodlnější způsob je ale stažení formuláře z webových stránek fakulty. Ten poté stačí jen vyplnit a donést na studijní oddělení. Pokud vaše fakulta k dispozici vzorový formulář na webu nemá, stačí zadat do vyhledávače frázi „ukončení studia na VŠ vzor“ a objeví se vám spousta návrhů, jak můžete dokument sepsat.

Do formuláře zadáváte zejména své osobní údaje a také název školy a oboru, jenž chceme přestat studovat.

Důvod není třeba uvádět

U tohoto typu žádosti se zpravidla nevyžaduje uvedení důvodu, na rozdíl například od žádosti o změnu formy studia, kde je tato informace důležitá.

Posléze váš formulář referentky předají do rukou proděkana, jenž má na starosti schvalovací proces. Do několika dnů by mělo přijít vyjádření katedry, v němž buď žádost schvaluje, nebo odmítá.

Obecně dochází ve většině případů ke kladnému vyřízení, ukončení studia je totiž jen vaše vlastní rozhodnutí, ve kterém vám nikdo nemůže poručit, abyste studovali, když nechcete. Ukončení studia na SŠ i na VŠ totiž patří oproti povinné devítileté školní docházce mezi vaše svobodná rozhodnutí.

Ukončení studia na VŠ v prvním semestru

Nejčastěji se studenti rozhodnou pro ukončení studia na VŠ v prvním semestru. V této době totiž teprve zjišťují, jakým způsobem studium probíhá, jak náročné jsou jednotlivé předměty a zda je obor vůbec baví a chtějí ho studovat i nadále. Pokud chcete pokračovat ve studiu na jiné škole, je nejlepší studium na té stávající ukončit co nejdříve je to možné. Jestliže přemýšlíte o ukončení studia jako takového, je lepší si celou záležitost nejprve pořádně promyslet. A zvlášť tehdy, pokud nemáte zaměstnání ani nepodnikáte.

Předčasné ukončení studia – úřad práce

Na rozdíl od přerušení studia se nedá jeho ukončení nikdy vrátit. Jakmile jednou studia zanecháte, nic s tím později nenaděláte. Při předčasném ukončení studia na VŠ status studenta nenávratně ztrácíte a s tím i všechny výhody, které studentům do 26 let věku ze statusu plynou. Myslete také na to, že od následujícího měsíce máte povinnost platit si zdravotní pojištění, které za vás doposud odváděl stát. Pokud se nenecháte ihned po odchodu ze školy zaměstnat, je důležité navštívit Úřad práce, kde se zaregistrujete a vyřídíte veškeré nezbytnosti.

Kdy se přihlásit na úřad práce po ukončení studia 2018?

O své zdravotní pojištění se musíte starat ode dne, kdy bylo vaše studium oficiálně ukončeno. Jedná se o datum ukončení studia na VŠ, kdy je škole doručeno vaše písemné prohlášení o ukončení studia. Od tohoto dne se vám započítává lhůta 8 dní, do kterých musíte registraci na pracáku provést. Na úřadu se proto zastavte raději co nejdříve, aby nedocházelo ke zbytečným prodlevám, kvůli kterým byste si museli pojištění platit sami.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Ukončení studia na VŠ. Vyřízení žádosti trvá pouze několik dnů