Menu
StudentMag
Studentské finance

Tipy na šetření pro studenty – kde utíkají peníze (tisk jako jeden z tipů)

Sousloví „studentský život“ je synonymem nejen pro večírky a zábavu, ale především také pro nedostatek peněz, se kterým se potýkají téměř všichni studenti (nejen) vysokých škol. Především pak ti, kteří studují mimo svůj domov a musí si platit ubytování, jídlo a náklady na dojíždění. Mnoho vysokoškoláků si navíc kvůli náročnému studijnímu plánu může o brigádách nechat jen zdát. Pokud i vy studujete na vysoké škole a potýkáte se s nedostatkem financí, jistě oceníte několik užitečných tipů, jak výdaje alespoň částečně udržet pod kontrolou.

1. Vařte si na koleji

Náklady na jídlo tvoří u většiny studentů, kteří nebydlí během svého studia doma, jednu z nejdražších položek v rozpočtu. Jako studenti máte možnost využívat dotovaného  jídla v menze, ale levněji vás zpravidla vyjde, když si uvaříte na koleji či na bytě. Hledejte akce v místních supermarketech a kupujte velká cenově výhodná balení. Z velké porce špaget či rizota vyžijete i se spolubydlícím klidně dva dny.

2. Využívejte studentské slevy

Studentskou slevu můžete využívat nejen na vstupenky do kina či divadla, ale také v mnoha obchodech. U pokladny se proto vždy ptejte, zda jako student nemáte nárok na zvýhodněnou cenu. Slevy jsou většinou poskytovány oproti ISIC kartě, kterou si sice musíte zaplatit, ale z dlouhodobého hlediska se vám jistě vyplatí. Slevy můžete čerpat také na dopravu v autobusech či vlacích.

3. Nekupujte si nové učebnice

Začátek semestru bývá finančně nejnáročnější zejména kvůli nákladům na studijní materiály. Pokud je to ve vašem oboru možné, poohlédněte se po učebnicích z druhé ruky či si je zkuste vypůjčit z univerzitní knihovny. Vůbec nejlevněji Vás ale vyjde sehnat si učebnici v PDF formátu a při výuce ji mít otevřenou na notebooku. 

4. Investujte do vlastní tiskárny

Během semestru se pravděpodobně neobejdete bez možnosti tisku. Zkuste si spočítat, kolik za rok utratíte v místním copy servisu. Investice do úsporné laserové tiskárny a tonerů se Vám nepochybně v průběhu studia několikanásobně vrátí. Tisknout si doma můžete nejen seminární práce a studijní materiály, ale také celé učebnice, pokud vám nestačí v elektronické verzi. Poohlédněte se po tiskárně, do které je možné zakoupit levné kompatibilní tonery. Existují různé druhy tiskáren. S použitím alternativních náplní do tiskáren totiž můžete dosáhnout velice přiznivých cen za vytištěnou stranu. Můžete se například také domluvit se spolubydlícím a o náklady na tonery se společně dělit.

5. Sestavte si rozpočet

Klíčem k úspěchu je mít přehled o svých výdajích. Předejdete tak nepříjemné situaci, kdy na konci měsíce nevyjdete s penězi a musíte si půjčovat od kamarádů. Připravte si pro tyto účely například tabulku v Excelu a zkuste si vést podrobný přehled měsíčních příjmů a výdajů. Pravděpodobně tímto způsobem sami přijdete na to, za co utrácíte zbytečně mnoho a kde by bylo možné něco ušetřit.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tipy na šetření pro studenty – kde utíkají peníze (tisk jako jeden z tipů)