Menu
StudentMag
Pravopis

Ten esej nebo ta esej? 9 slov, u nichž je víc možností správně

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

17. 2. 2015

Téma, které může vzbudit bouřlivé debaty. Nebo jste se ještě nikdy s nikým nepohádali kvůli tomu, jestli je smeč ženského, či mužského rodu? Pokud ano, dnes vaši hádku rozsekneme. Je možné, že pravdu mají obě strany.

To, čemu se laicky říká „ty snad vůbec neumíš česky“, se odborněji nazývá kolísání v rodě, případně kolísání v životnosti. Některá slova tedy mají mluvnické rody dva a lze je skloňovat podle dvou rozdílných vzorů.

Ta esej i ten esej

Slovo esej můžete zcela legitimně skloňovat jak podle vzoru stroj, tak podle vzoru růže, a žádný rádoby grammar nazi vám do toho nemá co kecat. Esej totiž může být rodu mužského neživotného i ženského, stejně tak jako například slova smeč, hřídel, kyčel, nebo prestiž. Ano, ten prestiž i ta prestiž.

Ten nebo to foyer?

I u slova foyer je možné dvojí skloňování: podle vzoru mužského neživotného hrad, tedy foyer, bez foyeru. Pokud se vám foyer skloňovat nechce, můžete se rozhodnout, že ho použijete v rodě středním. Pak se z něj totiž stane slovo nesklonné, jeho tvar bude tedy v každém pádě stejný.

Přinášíme 7 vyjmenovaných slov, která vás na základce nejspíš neučili

Show káně nebo panoráma

Slova jako show, káně nebo panoráma kolísají mezi rodem ženským a středním. Panoráma se skloňuje buď podle vzoru žena, nebo podle vzoru město, v druhém případě však s četnými výjimkami: v 1., 4. a 5. pádě jednotného čísla je koncovka nulová (tvar tedy zní panoráma) a v 2. pádě je koncovka -u podle vzoru hrad.

Slovo show lze určit jako ženský i střední rod, v obou případech však jde o jméno nesklonné. Káně je možné skloňovat buď podle vzoru růže, nebo podle kuře.

Ten syntax nebo ta syntax? A další zákeřná slova

Některá slova se tváří, že by teoreticky kolísat v rodě mohla. Ale nekolísají. Která to například jsou?

Syntax je jedině rodu ženského. Ta syntax, bez syntaxe.
Status quo není rodu středního, ale mužského neživotného.
Záda a další pomnožná jména jsou, co se určování rodu týče, zákeřná. Záda jsou rodu středního.
Vdavky, stejně jako záda, žádný rozumný tvar jednotného čísla nemají, a tak se dá rod těžko odhadnout. Jsou rodu ženského.
Šaty sice nosí obvykle ženy, jsou však rodu mužského neživotného.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Ten esej nebo ta esej? 9 slov, u nichž je víc možností správně