Menu
StudentMag
Pravopis

Přinášíme 7 vyjmenovaných slov, která vás na základce nejspíš neučili

Příbytek, nábytek a dobytek všichni známe. Vsadíme se ale, že ani vás následujících sedm vyjmenovaných slov na základce neučili. Uhodnete, co vlastně znamenají?

1. Černobýl

Nejedná se o chybně počeštěný Černobyl. Pelyněk černobýl je bylina, která údajně podporuje trávicí činnost a tlumí křeče. A jak sami vidíte, do vyjmenovaných slov patří hned dvakrát. Do těch po b a po l.

2. Slynout

Slynout nijak nesouvisí se splynout. Znamená to být známý či proslulý. Šumava například slynula krásou své přírody.

3. Vlys

Když je něco vlisovaného, říká se tomu vlis. Vlys je pás, který je obvykle zdobený reliéfem či písmem. Takže tak trochu opak vlisu.

4. Pomyje

Pomyje je něco jako odpad. Šlichta. Špinavá voda po umývání nádobí. O to nikdo nestojí. Očividně ani češtináři na základní škole.

5. Mykat

Mykat neznamená používat první osobu množného čísla. Znamená to buď rozplétat textil na jednotlivá vlákna, nebo mávat či komíhat.

6. Pych

Slovo pych nemá s pýchou nic společného. Alespoň ne etymologicky. Znamená totiž krádež, většinou úrody nebo chovaných živočichů.

7. Vyza

Visa, Mastercard… Ne. Vyza je ryba z čeledi jeseterovitých, která žije převážně v povodí Kaspického a Černého moře. Možná vás pobaví, že její latinské jméno zní huso huso.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Přinášíme 7 vyjmenovaných slov, která vás na základce nejspíš neučili