×
StudentMag

Přinášíme 7 vyjmenovaných slov, která vás na základce nejspíš neučili

FOTO: Čeština
Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

Příbytek, nábytek a dobytek všichni známe. Vsadíme se ale, že ani vás následujících sedm vyjmenovaných slov na základce neučili. Uhodnete, co vlastně znamenají?

1. Černobýl

Nejedná se o chybně počeštěný Černobyl. Pelyněk černobýl je bylina, která údajně podporuje trávicí činnost a tlumí křeče. A jak sami vidíte, do vyjmenovaných slov patří hned dvakrát. Do těch po b a po l.

2. Slynout

Slynout nijak nesouvisí se splynout. Znamená to být známý či proslulý. Šumava například slynula krásou své přírody.

3. Vlys

Když je něco vlisovaného, říká se tomu vlis. Vlys je pás, který je obvykle zdobený reliéfem či písmem. Takže tak trochu opak vlisu.

4. Pomyje

Pomyje je něco jako odpad. Šlichta. Špinavá voda po umývání nádobí. O to nikdo nestojí. Očividně ani češtináři na základní škole.

5. Mykat

Mykat neznamená používat první osobu množného čísla. Znamená to buď rozplétat textil na jednotlivá vlákna, nebo mávat či komíhat.

6. Pych

Slovo pych nemá s pýchou nic společného. Alespoň ne etymologicky. Znamená totiž krádež, většinou úrody nebo chovaných živočichů.

7. Vyza

Visa, Mastercard… Ne. Vyza je ryba z čeledi jeseterovitých, která žije převážně v povodí Kaspického a Černého moře. Možná vás pobaví, že její latinské jméno zní huso huso.2 Komentáře Přinášíme 7 vyjmenovaných slov, která vás na základce nejspíš neučili

  1. Černobýl je příbuzné slovu bylina a to je vyjmenované slovo. Nemusí tedy být napsané. Pomyje zní, že je taky příbuzné slovu mýt, pokud to znamená odpad po umytí nádobí.

  2. Možná bych jen dodala, že Černobyl se skutečně jmenuje podle byliny – jedná se o Pelyněk Černobýl a skutečně i v ruštině ta skladba slov znamená Černá bylina. Jméno Města nejspíše bylo podle byliny, která v té oblasti někde rostla. Čili není důvod si to nepamatovat takto spojeně 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..