Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Syndromu vyhoření můžete snadno předejít. Zkuste jógu na tělo i mysl

Barbora Milotová

Barbora Milotová

24. 1. 2013

Nadměrný stres, přepracování, nedostatek času… Poznáváte se? Pak zbystřete smysly. To vše vás může dovést až k syndromu vyhoření, který poslední dobou mává černými prapory. A nejlepším lékem je prevence. 

Se stresem v malé míře bojuje každý z nás, v některých případech může být i užitečný. Většinou nám ale komplikuje život. Kam až může vést, když překročí pomyslnou hranici mezi zdravým stresem a nemocí?

To nejhorší, na čem má bezpochyby zásluhu, je syndrom vyhoření. Tahle dvě slůvka nás začínají čím dál víc obklopovat a slyšíme je stejně často jako například slovo korupce.

Předejděte syndromu vyhoření

Syndrom vyhoření je strašákem moderní doby, je to jakési vyvrcholení workoholismu, přepínání sebe samých, stresu a špatného rozvržení úkolů.

Workoholik je definován jako člověk závislý na práci, otázkou ovšem je, co ho k tomuto extrému dovedlo. Takoví lidé často utíkají od konfliktní rodiny a špatného partnerského vztahu do práce, kde nalézají útočiště pro své myšlenky, které dovádí až k negativismu.

Mužští kandidáti na workoholiky se nazývají Yuppies a bývají označováni jako mladí ambiciózní muži usilující pouze o práci.

Samozřejmě ani ženy nejsou výjimkou. V práci chtějí dosáhnout velkolepých výsledků, snaží se dostat na vysoké posty, ale často nenacházejí naplnění a nezvládají plnit cíle, které si kladou. Stres je postupně ničí a propadají kariérismu.

Rizikové znaky

  • neschopnost nadhledu
  • nadměrné pracovní tempo
  • nevrlost
  • špatné rozvržení práce
  • závislost na práci
  • ztráta schopnosti sebekritiky

Se všemi podobnými neduhy hravě zatočí jóga, stačí se jí pravidelně věnovat. Postupem času zjistíte, že stres snižujete na minimum a výsledky poznáte dokonce i na těle. Bude pružnější, pevnější a ani držení těla nezůstane pozadu.

Jóga přináší zdravou mysl i tělo

„Jóga nás učí návratu k sobě samým. Je to hledání vlastních limitů, rozšiřování hranic, schopnost uvolnit se a být sám sebou. Jde o to, najít si čas a uvědomit si, kdo jste, protože jste to ve víru uspěchaného života zapomněli,” vysvětluje ve své knize Jóga od A do Z Christina Brown. Jako nejčastější termín charakterizující jógu užívá zklidnění mysli.

Na rozdíl od lidské mysli se jóga nenechává unášet vzpomínkami na minulost. Vaše tělo je doslova teď a tady. A to je cíl, který přinese pravidlené cvičení ásan (tělesných pozic) i vaší unavené mysli.

Pokud vás stresuplné situace zlobí delší dobu, zaměřte se na pravidelná, krátká a důkladná cvičení.

Dýchat, dýchat, dýchat!

Nedílnou součástí jógy je i správné dýchání, a to nejen při cvičení. Dýchání vás provází celým životem, je s vámi i v nejtěžších situacích. Proto mu věnujte zvláštní pozornost a péči. Uvědomujte si rychlost, hloubku a pravidelnost vašeho dechu.

„Během cvičení jógy se jen zřídkakdy praktikuje dýchání ústy. Dýchání nosem totiž filtruje a zahřívá vzduch před vstupem do plic,” uvádí ve své knize Christina Brown.

Mýtus č. 1: Jóga není pro muže

Jde o naprostý nesmysl vzniklý na základě nedostatečných argumentů. Naopak, muži často trpí bolestmi zad a jóga jim přináší uvolnění a zlepšení zdravotního stavu.

Mýtus č. 2: Jóga není pro lidi s nadváhou

Je na čase uvést tuto báchorku na pravou míru. Existuje několik typů jógy, od Jengarjógy (klade důraz na precizní vyrovnání těla podle tělesné osy), přes Satjánandajógu (klade důraz na sebeuvědomování) po Aštangavinjasanjógu.

Ta je dynamická a fyzicky velmi náročná. Ve výsledku se projeví zpevněným tělem bez nadváhy.

Ještě jeden tip závěrem. Pokud chcete načerpat energii na náročný den, vypijte ráno sklenici vlažné vody s trochou citronu. Blahodárný účinek poznáte okamžitě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Syndromu vyhoření můžete snadno předejít. Zkuste jógu na tělo i mysl