Menu
StudentMag
Studium

Studium VŠ na Slovensku: Kvalitu dostanete na technických oborech

Redakce

Redakce

18. 3. 2013

Pohráváte si s myšlenkou studia v zahraničí, ale netroufáte si? Máme pro vás zajímavou alternativu – studium na Slovensku. Jazyková bariéra je snadno překonatelná a vzhledem ke společné minulosti se o zahraničí tak úplně nejedná.

Systém vysokých škol na Slovensku je stejný jako v ČR; existují školy soukromé i státní a studium je možné využít v denní i dálkové formě.

Slovenské školy nabízí Čechům výhody

Získáte-li titul při studiu na Slovensku, určitě nebudete mít problém s jeho uznáním v Čechách – na rozdíl od titulu nabytého na škole v jiných zemích. Mezi Českem a Slovenskem totiž platí vzájemná dohoda o uznávání vysokoškolských titulů.

Další výhodou je bezplatné denní studium pro občany členských států EU na veřejných vysokých školách, dálkové studium je zpoplatněno. Bezproblémová je i domluva,  zkoušení i písemné práce jsou akceptované i v českém jazyce. Navíc mají Češi jako zahraniční studenti automatický nárok na koleje.

Většina škol má nižší úroveň

Podle čtyřleté studie nevládní Akademické rankingové a ratingové agentury (ARRA) slovenské vysoké školství zažívá stagnaci. Žádná VŠ není schopna konkurovat nejlepší pětistovce světových univerzit. Naopak Univerzita Karlova se umístila na 203. -304. místě společně s dalšími školami.

Přesto ale najdeme i školy s vysokou úrovní, obzvláště jsou-li zaměřené na techniku a informatiku (například Fakulta chemické a potravinářské technologie Slovenské technické univerzity) nebo ekonomicky (Ekonomická univerzita v Bratislavě nebo Fakulta managmentu Univerzity Komenského, kde část výuky probíhá v angličtině).

Studium v zemi našich „bratrů“ tedy může být z různých důvodů pro Čechy atraktivní a zajímavé, některé školy mohou oslovit i svou kvalitou.

Slováci preferují české školy

A co na to samotní Slováci? Zeptala jsem se na diskusním fóru, jestli by mi někdo mohl říct bližší informace o studiu na Slovensku. Dostala jsem několik odpovědí, ve kterých mě Slováci vyzývali, abych svůj záměr ještě zvážila.

„Vačšinou chodíme my k Vám, lebo vy máte lepšie školy. Ja mám v Čechách asi 4 spolužiakov zo stradnej,“ odpověděla jedna z diskutujících.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium VŠ na Slovensku: Kvalitu dostanete na technických oborech