Menu
StudentMag
Studentské finance

Studium na vysoké škole: kdy jej musíte platit a jak se s tím poprat?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

29. 10. 2020

Vysokoškolský titul je pro mnoho zaměstnání absolutně nezbytný. Ať už se chcete stát lékařem, právníkem, pedagogem nebo třeba architektem, dosažení příslušného vzdělání na vysoké škole je prvním kritériem, které musíte splnit, aby se vám to podařilo. Většina lidí na ni nastoupí hned po dokončení své maturitní zkoušky, a pokud si zvolí státní nebo veřejnou školu, nemusí za studium jako takové nic platit.

Na soukromé škole platíte vždy

Opačný případ nastává, když půjdete na soukromou vysokou školu. Tady se totiž jedná o instituci, která má státní licence umožňující poskytování studia, ale sama o sobě státu nepatří. Studium na takové škole vás tedy bude stát určitý poplatek, který daná instituce využije k provozu školy. Z toho důvodu si získaly trošku horší pověst – jelikož jsou studenti jejich sponzory, je v jejich zájmu je na škole udržet za všech okolností.

Samozřejmě to nemusí být případ každé soukromé školy. Jestliže však chcete, aby se vám dostalo kvalitního vzdělání, vyplatí se vám udělat si o vybrané instituci pořádný průzkum, a to jak co se týče případných kauz diskutovaných v médiích, tak i kompetence profesorů a recenze absolventů. Přece jen se jedná o nemalou investici, takže byste měli mít jistotu, že se vám skutečně vyplatí.

Ani veřejné školy nemusí být zadarmo

Češi mají ze zákona nárok na studium na veřejných univerzitách, a to bezplatně, avšak pouze za určitých podmínek. I když si spousta lidí myslí, že po uplynutí 26. roku života své vzdělání budou muset zaplatit z vlastní kapsy, není tomu skutečně tak. Na bezplatné studium mají nárok lidé v každém věku, ale musí dodržet standardní dobu studia prodlouženou o jeden rok.

Jak tato doba vypadá? Je to jednoduché. Když se rozhodnete studovat tříletý bakalářský obor, musíte ho dokončit nejpozději v rámci čtyř let. Pokud se vaše studium z jakéhokoliv důvodu prodlouží, už jej budete muset zaplatit. Do této lhůty navíc spadají i jakákoliv předchozí studia, která jste v minulosti započali na jiných univerzitách, ale nedokončili. Jakmile nějaký obor úspěšně dokončíte, vše se vyruší a vy opět budete mít nárok na standardní dobu studia plus jeden rok.

Také se hodí zmínit, že studentům starším 26 let už neplatí zdravotní pojištění stát, ale musí si jej hradit sami. Pokud už tahle léta máte za sebou, tak s tímto výdajem určitě počítejte. Další náklady mohou zahrnovat také ubytování nebo nákup učebnic.

Jak se s poplatky vyrovnat?

Lidem, kteří začínají studovat na vysoké ihned po střední škole, většinou náklady spojené se studiem platí rodiče. Nicméně pokud už vám je přes třicet, bydlíte sami a chodíte do práce, asi nemůžete čekat, že za vás budou rodiče v téhle fázi něco platit. Je tedy třeba vzít situaci do vlastních rukou.

Ideální cesta samozřejmě vede přes vlastní úspory. Nicméně dá se předpokládat, že dostatečný obnos nemáte, avšak i v takovém případě se taktéž nabízí řešení. Jedním z nich může být stipendium, kterých existuje hned několik druhů – například pro studenty s dobrým prospěchem nebo ze sociálně slabšího zázemí. Musíte však splnit určité podmínky a nikdo vám nezaručí, že ho skutečně dostanete.

Další možností jsou potom půjčky, avšak ty s sebou přinášejí jeden velký zádrhel. Český trh je v tomto ohledu dost nepřipravený a úvěrů, u kterých byste nemuseli dokládat pravidelný příjem, který jakožto prezenční student pravděpodobně nemáte, je opravdu pomálu. Je tedy třeba studijní plán sestavit tak, abyste si dokázali vydělávat na splácení vašeho studia a zároveň měli čas se mu věnovat.

Pokud se vám to však podaří, můžete k pokrytí výdajů využít nebankovní půjčku – častokrát jsou totiž dostupnější a mají příznivější podmínky. Je ale třeba jednat velmi opatrně, a to jak v souvislosti s vaším rozpočtem, tak s výběrem samotného produktu. Ne každý je tak výhodný, jak se na první pohled jeví, a pokud si jednotlivé nabídky předem neporovnáte a nepřečtete si pořádně smlouvu, mohli byste být nepříjemně překvapeni tím, kolik byste přeplatili.

Půjčku budete muset platit za jakýchkoliv podmínek, i když se budete potřebovat učit na zkoušky nebo studium přerušíte. Jedná se zkrátka o závazek, který byste neměli brát na lehkou váhu, a proto o něm uvažujte pouze tehdy, že to se svým studiem myslíte opravdu vážně.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Studium na vysoké škole: kdy jej musíte platit a jak se s tím poprat?