×
StudentMag

Studentské koleje v Ostravě. Kde žijí studenti VŠB, OSU a dalších škol?

Vysokoškolské koleje v Ostravě Porubě
Koleje v Porubě, Zdroj: msstavby.cz

Vedle hlavního města Prahy a moravské metropole Brna je i Ostrava, centrum Moravskoslezského kraje, městem, kam se jezdí studovat. Jaké studentské koleje v Ostravě najdete?

Studentské koleje v Ostravě – VŠB-TUO

V Ostravě najdeme hned dvě veřejné vysoké školy, přesněji řečeno univerzity. Tou známější z nich je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. O ubytování se zde stará Ubytovací kancelář VŠB-TUO, jež zajišťuje studentům lůžka na kolejích v Ostravě-Porubě (Studentská 1770/1). Ubytovat se zde však mohou i studenti jiných vysokých škol. Vedle toho nabízí univerzita ubytování pro zaměstnance i hotelové ubytování pro veřejnost.

Vysokoškolské koleje Ostrava-Poruba

Koleje VŠB v Ostravě-Porubě se skládají z pěti budov, označených jako A-E. Budovy A a B prošly v letech 2010 a 2011 rekonstrukcí a poskytují ubytování v buňkách, které vždy tvoří dvoulůžkový a třílůžkový pokoj, které mají společné sociální zařízení a lednici. Od rekonstrukce je jejich součástí také hotel GARNI, v kterém univerzita poskytuje ubytování pro veřejnost.

Budovy C-E mají buňky po dvou dvoulůžkových pokojích, které mají rovněž společné sociální zařízení a lednici. Ve všech objektech je přístup k internetu, na patře je vždy mikrovlnná trouba. V areálu vysokoškolských kolejí se nachází několik studentských klubů, taneční soubory a menza, je zde rovněž možnost sportovního vyžití (minigolf, posilovny, stolní tenis a tělocvičny).

Co si sbalit na kolej? Vybrali jsme 11 věcí, které nesmíte zapomenout

Studentské koleje Ostrava – OSU

Druhou z veřejných vysokých škol v Ostravě je Ostravská univerzita v Ostravě. Ta nabízí ubytování svým studentům, ale také studentům jiných vysokých škol a veřejnosti na Kolejích Jana Opletala v městské části Slezská Ostrava (Kranichova 1433/8). Do centra lze dojet za 5 minut trolejbusem, anebo dojít za 10 minut pěšky.

Koleje Jana Opletala mají kapacitu ubytování pro 514 studentů. Studenti mohou bydlet na dvou až čtyřlůžkových pokojích, sociální zařízení je společné, nachází se na chodbě. K ubytování veřejnosti a během letních měsíců slouží dvoulůžkové pokoje, bez či s vlastním sociálním zařízením. V areálu kolejí je k dispozici multifunkční hřiště, fitcentrum, víceúčelová učebna a bezplatné parkoviště.

Tak jako není to pravidlo. 6 vžitých mýtů o životě na kolejích

Studentské koleje Ostrava – soukromé školy

V Ostravě najdete i několik soukromých vysokých škol, které ovšem nemají vlastní koleje:

  • Vysoké školy podnikání a práva, a.s., jejíž studenti obvykle bydlí ve spřízněné Studentské Residenci Slezská (Československé Armády 1612/25)
  • Panevropská vysoká škola, jež nezajišťuje svým studentům ubytování
  • Hornoslezská vysoká škola obchodní, která nabízí studentům byty k pronájmu

Dále lze využít ještě ubytování na Ubytovně Vítkovice (Moravská 2/964), která je rovněž v podstatě vysokoškolskou kolejí.1 Komentář Studentské koleje v Ostravě. Kde žijí studenti VŠB, OSU a dalších škol?

  1. ahoj, jsem studoval na vsb od 1973 do 1978 a bydlel na pokoj a7/6. jen vyborne zpamatovani snad nejlepsi roky sveho zivota. chtel bych je
    nom jednou jeste videt koleje vsb a zemrit klivne. naschleda nou nebo zbohem, kdo vi ( jsem ze alziru )

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..