Menu
StudentMag
Studentský život

Studentské auto. Jak ho vybrat a z čeho zaplatit?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

13. 9. 2016

Vlastní auto je jednou z věcí, která dokáže studentský život značně zpříjemnit. Na druhou stranu jde tak trochu o nadstandard, který může studentský rozpočet značně zatížit, a ne každý si tak může takový luxus dovolit. Jak vybrat studentské auto, aby byla rána co nejmenší?

Jak vybrat studentské auto

Nároky se mezi jednotlivci samozřejmě liší, ovšem většina studentů si přeje auto levné (co se týče pořizovací ceny i spotřeby), nenáročné na údržbu, ale přitom vypadající alespoň trochu k světu. Takové parametry splňují například:

  • Ford Focus
  • Fiat Panda
  • Opel Corsa
  • Hyundai Getz

Studentské auto – nové, anebo ojeté?

Vybrat si značku a typ a pak jít přímo koupit nové auto však nemusí být jediná cesta. Lidé, kteří se chtějí pořídit auto za co nejméně peněz, logicky často přemýšlí o koupi ojetého auta. Na českém trhu ojetých automobilů, a ostatně na trhu ojetin obecně, ovšem není zcela bezpečno. Pokud nemáte čas a chuť pátrat po tom, zda danému inzerátu můžete věřit, raději vsaďte na koupi nového, které je chráněno zárukou. Ve výsledku tak možná ušetříte více (respektive spíše neproděláte).

Studentské auto – výběr ojetého auta

Pokud se však přece jen rozhodnete pro koupi ojetého vozu a nejste zrovna odborník, nechte si s výběrem poradit od známého automechanika nebo alespoň od zkušenějšího kamaráda – nejlépe s ním vyrazit na prohlídku vozu, kde vám pomůže odhalit případné skryté vady. Klíčovým parametrem jsou v tomto ohledu najeté kilometry, ovšem ani ty vám neřeknou všechno (i proto, že s tachometry se dá vcelku snadno podvádět a tím kupující klamat).

Odborníci doporučují důkladně prostudovat servisní knížku a pátrat po skutečné historii vozu (pečlivé záznamy jsou ovšem dostupné obvykle jen u relativně nových vozů). I přesto, že si ojetinu kupujete kvůli nižším nákladům na pořízení, u vozů s nápadně nízkou cenou se mějte na pozoru – pravděpodobně někde bude nějaký háček.

Studentské auto – financování

Pokud nemáte to štěstí, že vám rodiče těch pár desítek tisíc na pořízení auta nepřispějí, a z brigády jste si je našetřit nedokázali, nezbývá než pořídit si jej na dluh. V tom případě máte dvě možnosti – buď na úvěr, anebo na leasing. Nelze obecně říct, která varianta je výhodnější.

Vždy je potřeba porovnat konkrétní nabídky. Přitom je dobré sledovat nejen úrok, ale i různé poplatky, které je nutné zaplatit, tedy počítat s celkovou částkou, kterou přeplatíte. Rovněž se se smlouvou mohou pojit různé benefity, jako zahrnuté povinné ručení či havarijní pojištění.

Auto pro studenta – úvěr, nebo leasing?

Co se týče koupě nového auta, častější variantou pro financování je stále leasing, který je často nabízen s různými akčními balíčky zahrnujícími například pojištění. Obvykle je sjednání jednoduché a rychlé, ovšem k nevýhodám leasingu patří, že majitelem vozu se stáváte až po zaplacení celkové částky (proto například nelze uplatnit bonusy z povinného ručení).

Standardně také u leasingu není umožněno jednorázově doplatit dlužnou částku. U úvěru to naopak možné je, navíc majitelem vozidla se stáváte hned. Nevýhodou je ovšem potřeba ručení vozem, eventuálně uvedením ručitele.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Studentské auto. Jak ho vybrat a z čeho zaplatit?