Menu
StudentMag
Studentské finance

Studenti nad 26 let jako OSVČ. Mají nějaké výhody?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

22. 3. 2016

Studentům prezenčního studia do 26 let, kteří zároveň podnikají, poskytuje stát různé výhody co se týče sociálního zabezpečení i placení daní. Má takové výhody i student nad 26 let?

Na studenty vysokých škol jsou dnes kladeny obrovské nároky. Tvrdí se, že musí pracovat už při studiu, jinak budou jakožto absolventi bez praxe horko těžko hledat solidní uplatnění. Také se ale tvrdí, že by si měli užívat mládí a studentského života. A když přitom všem ještě musí studovat, tak se snadno stane, že školu nestihnou dokončit v řádném termínu.

Konec výhod

Pokud však student přetáhne studium vysoké školy o pár let a dosáhne věku 26 let, přestávají pro něj platit téměř všechny studentské výhody. Formálně totiž o status studenta přichází – stát už se na něj takto nedívá. Přichází například o nárok na sociální dávky do 26 let (přídavky na děti aj.), slevy na dopravu, kulturu a podobně.

Zdravotní a sociální pojištění

Studentovi, který dosáhne 26 let, stát také přestává hradit zdravotní pojištění – přestává být státním pojištěncem. Pokud nenastoupí do zaměstnání, je veden jako osoba bez zdanitelných příjmů a musí platit pojistné ve výši 1 337 Kč měsíčně. Pokud se však eviduje na Úřadu práce, zdravotní pojištění zaplatí stát.

U sociální pojištění věk studenta roli nehraje, a tak jej platit nemusí. To však platí pouze v případě, že nikde nepracuje ani si nevydělává jako OSVČ.

Student nad 26 let jako OSVČ

Pokud podniká student do 26 let, je to považováno za vedlejší činnost. Právě z toho mu plynou veškeré výhody. Podnikání studenta nad 26 však za vedlejší činnost být považováno nemůže, a tak o všechny výhody přichází. To se týká tzv. věčných studentů, kteří přetahují, ale i studentů doktorandského studia. Ti všichni se tak musí při platbách sociálního a zdravotního pojištění a daní chovat jako klasičtí živnostníci.

Slevy na daních

Pokud je studentovi více jak 26 let, nemůže navíc na daních uplatnit slevu na studenta. Jedinou výjimkou jsou studenti prezenčního doktorandského studia, kteří tuto slevu ve výši 4020 mohou uplatňovat až do dovršení 28 let. Také přichází o nárok na zvláštní slevu na dítě do 26 let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studenti nad 26 let jako OSVČ. Mají nějaké výhody?