×
StudentMag

Studenti a daně 2019: Jak uplatnit slevu na studenta a kolik činí pojištění?

Studenti a daně
I studenti musí platit daně a pojištění, Zdroj: sxc.hu

I přes mýty, které se o vztahu daní a studentů tradují, musí studenti platit sociální a zdravotní pojištění. Záleží ale na typu smlouvy, kterou podepíší. Jaký je rozdíl mezi DPP a DPČ a o kolik studenti přichází měsíčně na daních?

Daň, která ze mzdy připadne státu, činí 15 %. Studenti ale mohou využít slevu na studenta, která představuje 335 korun měsíčně, tedy 4.020 korun ročně. Ve valné většině případů se ale na tuto slevu ani nedostane. K jejich potřebám často stačí sleva na poplatníka 2.070 korun.

Slevu na studenta je možné uplatnit do 26 let, v případě prezenčního doktorského studia do 28. Slevu je možné využít za každý započatý měsíc studia.

Jak kolotoč strhávání daní probíhá a která smlouva je výhodnější, vykresluje následující příklad.

Dohoda o pracovní činnosti

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) je často méně oblíbenou variantou.

Pokud si student vydělá měsíčně 10.000 korun, celá částka mu rozhodně do peněženky nespadne. Ze superhrubé mzdy (hrubá mzda navýšená o zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem) 14.556 korun odevzdá zaměstnavatel státu 9 % (z 10.000) na zdravotní a 25 % na sociální pojištění.

V úvahu ale musíme brát i fakt, že zdravotní a sociální pojištění má dvě složky. První, kterou odvedl zaměstnavatel, bude následovat druhá, kterou státu přizná student. Na zdravotní pojištění padnou 4.5 % a na sociální 6.5 % z 10.000 korun.

Student jako OSVČ. Jaké má souběh výhody a co povinnosti?

Tím ale daňová hantýrka nekončí, pracující student musí státu odevzdat daň představující 15 % ze superhrubé mzdy 14.556 korun. Daň před slevou naskočí na 2.010 korun, kterou zkrátí sleva na poplatníka 2.070 korun. Slevu na studenta tedy pracovitý student v našem případě nevyužije. Pokud by ale částka určená k odvedení na daních překračovala 2.070 korun, pak by sleva využitelná byla.

Dohoda o provedení práce

Dohoda o provedení práce (DPP) je běžnější smlouva, která přinese užitek nejen studentovi, ale i zaměstnavateli.

V případě, že si student přijde na částku vyšší než 10.000 korun měsíčně, koloběh strhávání daní a pojistného je stejný jako v případě podepsání DPČ. Pokud ale vydělá částku nižší, v daňovém kolotoči tratí méně.

 Co když si student vydělá méně než 10.000 korun měsíčně? Zaraduje se zaměstnavatel, který ztrácí povinnost odvést státu zdravotní a sociální pojištění. Ani student nepřijde zkrátka a obě pojištění platit nemusí.

Na druhou stranu pracovník nesmí překročit 300 hodin odpracovaných u jednoho zaměstnavatele.

Student jako OSVČ a zdravotní pojištění. Co musíte platit v roce 2018?

Formulář Prohlášení poplatníka můžete podepsat v obou případech

Čemu se žádný poctivý občan nevyhne, je 15% daňová sazba. Pro studenty se ale nabízí možnost podepsat prohlášení poplatníka k daním z příjmu, která ho od placení daně osvobozuje. Růžový formulář ale nesmíte mít podepsané na více pracovních místech najednou. A přestože Finanční úřad je zaměstnaný většími daňovými podvody, i tento případ se trestá jako okrádání státu na daních.

Různé daňové slevy se mohou kombinovat, nemohou jít ale do záporu. Výjimku tvoří daňové zvýhodnění na vyživované dítě, které do mínusu může jít a stát tak rodiči peníze vrátí.

4.5/5 - (4 votes)

4.5/5 - (4 votes)


7 Komentáře Studenti a daně 2019: Jak uplatnit slevu na studenta a kolik činí pojištění?

 1. Dobrý den, manžel uplatňuje daňové zvýhodnění na syna, který studuje (24 let) a sám si přivydělává. V zaměstnání podepsal Prohlášení poplatníky. Může si manžel stále uplatňovat daňové zvýhodnění?
  Děkuji za odpověď

  • Dobrý den,
   ano, pokud syn stále studuje, tzn. soustavně se připravuje na budoucí povolání, Váš manžel může uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě až do věku 26 let Vašeho syna či ukončení studia. Hezký den, Iveta S.

 2. Jsem student VS druhého ročníku, V září jsem podepsal DPC a odpracoval 180 hod, od října pracuji týdně 20 hod,Podepsal jsem růžové prohlášení. Za září jsem měl hrubou mzdu 30 000 Kč. Zaměstnavatel mi srazil soc. a zdr .pojištění, ale žádnou zálohu ze závislé činnosti.Stačí abych dan odevzdal až s ročním přiznáním- Otec na mne uplatnuje slevu na vyživovanou osobu z duvodu mého studia.Jak máme dále postupovat. Děkuji za radu.

  • Dobrý den,
   můžete požádat zaměstnavatele, aby za Vás podal daňové přiznání a částku doplatit zpětně. Hezký den, Iveta S.

 3. Dobrý den,
  mohu uplatnit slevu na poplatníka i v případě, kdy jsem podepsal DPČ bez podepsání „růžového papíru“? Příjmy mám jen z měsíců říjen a listopad. Děkuji

 4. Dobrý den, manžel uplatňuje slevu na dceru která začala studovat na střední škole.Dcera v srpnu měla brigádu, bohužel bez podepsání „růžového papíru“ na DPP a vydělala si 9.000kč hrubého mínus stržená daň 1.350kč, pojištění 0kč. Bylo mi řečeno, že si může podat daňové přiznání. Bude dcera uplatňovat 24.840 kč na poplatníka. Když už to asi ??? uplatňuje manžel(nebo je sleva na ditě něco jiného?)Nebo bude dcera uplatňovat slevu na studenta 335kč ?

 5. Dobrý den, syn dosáhl 26 let v červenci 2019. Dostudoval v červnu téhož roku VŠ. Může si muž na vyživovanou osobu uplatnit slevu za 6 nebo 7 měsíců prosím? Četla jsem o nějaké měsíční ochranné lhůtě. Syn začal pracovat od 1.8. 2019

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..