Menu
StudentMag
Studentské finance

Student jako OSVČ a zdravotní pojištění. Co musíte platit v roce 2019?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

15. 2. 2019

Mladých lidí, kteří spolu se studiem vysoké školy i samostatně podnikají, v poslední době přibývá. Jak to má student jako OSVČ se zdravotním pojištěním?

Důvodů, proč začít podnikat při studiu, je spousta. Velkou motivací jsou určitě peníze. Možností je samozřejmě také najít si nějakou brigádu či normální práci jako zaměstnanec, ovšem když je člověk šikovný, prací „na vlastní triko” si může vydělat mnohem víc. Tak proč to nezkusit?

Výhodný start kariéry

Je jasné, že studenti, kteří začnou podnikat, patří k těm otrlejším. Nejsou to ti, kteří si kladou otázky jako: a co když to nevyjde? Na druhou stranu rozjet, a hlavně vést, svůj vlastní podnik, to chce i pořádnou dávku zodpovědnosti.
Jenže kolik studentů má tento ideální profil kombinující zdravé sebevědomí, ctižádost, ale i smysl pro organizaci? A tak se i stát snaží studentům trochu pomoci – a to různými výhodami v povinných platbách. Jak je to se zdravotním pojištěním?

Zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění je povinné pro všechny občany České republiky, přičemž platby se stávají součástí rozpočtu jednotlivých pojišťoven. Studenti, kterým je méně než 26 let, se však o nic starat nemusí – povinnou platbu za ně zdravotním pojišťovnám odvádí stát. Za tyto tzv. státní pojištěnce, ke kterým patří kromě studentů například i důchodci, odvádí stát jednotnou fixní částku, jelikož se nemůže odvíjet od žádného příjmu. Tato částka činí pro rok 2019 1018 Kč.

Vrácení daní studentům. Jak získat zpět část daně z příjmu?

Student OSVČ

Jak to má ale student, který je osobou samostatně výdělečně činnou, a tudíž má příjem, od kterého by se povinná platba mohla odvíjet? OSVČ musí za zdravotní pojištění odvádět tzv. měsíční zálohy.

Student do 26 let, který se stane OSVČ, zůstává po dobu jednoho roku, od zahájení své živnosti, státním pojištěncem. To znamená, že nic platit nemusí, zdravotní pojištění za něj zaplatí stát. Ovšem po uplynutí tohoto jednoho roku pro něj začínají platit stejné podmínky jako pro všechny ostatní živnostníky – musí platit měsíční zálohy.

Jak začít podnikat – od živnostenského listu k oboru podnikání

Výše platby

Výše záloh se přitom odvíjí od skutečně dosaženého příjmu, po odečtení všech nákladů na dosažení, zajištění a udržení podnikání, který OSVČ uvede v Přehledu příjmů a výdajů. Vyměřovacím základem je 50 % skutečného příjmu, přičemž platba za zdravotní pojištění činí 13, 5 % vyměřovacího základu.

Průměrná mzda pro rok 2019 je vyšší, a byla odhadnuta na 32 700 Kč. Vzrostly také minimální zálohy na zdravotní pojištění. Dostaly se na částku 2208 Kč měsíčně (32700 Kč x 50 % x 13,5 %).

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Student jako OSVČ a zdravotní pojištění. Co musíte platit v roce 2019?