Menu
StudentMag
Studium

Student upozornil na chybu v nastavení soukromí. Facebook mu zrušil stáž

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

17. 8. 2015

Společnost Facebook zrušila prázdninovou stáž studentovi Harvardské univerzity Aranu Khannovi, který upozornil na chybu v zabezpečení chatovací aplikace Messenger. Podle Facebooku porušil etické standardy stážisty.

Jen pár dní před zahájením prestižní stáže se tak připravil o možnost vyzkoušet si práci pro největší sociální síť na světě. Khanna vytvořil rozšíření pro webový prohlížeč Google Chrome, které pracovalo s údaji z aplikace Facebook Messenger a dokázalo zjistit, kde byl konkrétní uživatel v době odeslání zprávy.

Pomocí Messengeru šlo vystopovat i neznámé uživatele

S přesností na jeden metr bylo také možné určit aktuální polohu lidí ve skupinovém chatu. Uživatel aplikace je přitom vůbec nemusel znát. Úplně cizí lidé tak mohli pomocí dat z Messengeru vidět, odkud píšou ostatní uživatelé do chatu.

Podle svých slov Khanna aplikaci vytvořil proto, aby upozornil na nechtěné sdílení dat uživatelů a jeho možné důsledky. K celé problematice v úterý zveřejnil případovou studii v časopise Technology Science, vydávaném Harvardskou univerzitou.

Na konci května informoval o vydání svého rozšíření na Redditu, Twitteru a jeho přidružené blogovací službě Medium. Během krátké doby jej stáhlo přibližně 85 000 uživatelů. Právě virální úspěch aplikace však Khannovi pravděpodobně zavřel dveře do společnosti Facebook.

Khanna porušil podmínky Facebooku

Za tři dny od uveřejnění aplikace byl e-mailem vyzván, aby ji odstranil z internetu. Facebook zároveň deaktivoval sdílení polohy na stolních počítačích, takže by rozšíření stejně přestalo fungovat. Ve stejný den mu zavolal zaměstnanec Facebooku s tím, že společnost stornovala jeho letní stáž.

Pro a proti neplacených stáží. Rozmyslete si předem, zda se vám vyplatí

Důvodem bylo, že počínání Khanny údajně nesplňuje vysoké etické standardy, které Facebook očekává od svých stážistů. Student měl totiž porušit podmínky užívání služby tím, že při tvorbě a používání aplikace sbíral data o ostatních uživatelích.

Z e-mailu potvrzujícího zrušení stáže však podle Khanny nevyplynulo, že by hlavní příčinou bylo samotné vytvoření aplikace. „Podle toho e-mailu se problém netýkal Messengeru, ale spíše mého příspěvku na blogu, který popisoval, jak Facebook shromažďuje a sdílí geolokační data o svých uživatelích,“ píše ve své studii.

Mluvčí Facebooku: Není to práce na týden

Podle mluvčího Facebooku Matta Steinfelda společnost pracovala na aktualizaci Messengeru už dlouhou dobu. „Není to věc, která může být za týden hotová,“ řekl zpravodajskému serveru Boston.com s tím, že i když se Facebook pohybuje velmi rychle, na podobných aktualizacích se pracuje i několik měsíců.

Pozoruhodné je, že hned o týden později Facebook vydal aktualizaci aplikace Messenger, díky níž mají uživatelé získat plnou kontrolu nad tím, kdy a komu zobrazí informace o své poloze. Na chybu s automatickým sdílením polohy přitom upozorňovali přibližně tři roky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Student upozornil na chybu v nastavení soukromí. Facebook mu zrušil stáž