Menu
StudentMag
Studentské finance

Spořicí účty: vyplatí se ještě, nebo je lepší využívat jiné cesty?

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

26. 3. 2014

Pro zajištění finanční stránky studia je nutné zabývat se zhodnocení svých peněz. Na výběr máme širokou škálu finančních produktů, ale vyznat se v této nabídce není jednoduché. Některé oblasti jsou ale skutečně základní a mezi ně spořicí účet bezpochyby patří.

Chceme-li investovat, musíme uvážit, jakou částku si můžeme dovolit měsíčně odkládat (popřípadě jak vysokou hodnotu má suma, kterou můžeme vložit jednorázově) a jak dlouho hodláme peníze nevyužívat. Spořicí účty jsou v tomto ohledu velmi konzervativní, takže vysoké zhodnocení čekat nemůžeme. Oproti tomu se zase o své peníze nemusíme obávat.

Výše úrokové míry závisí na sazbě centrální banky (ČNB), která je v současné době velice nízko (činí pouhých 0,01 %) a patří k nejmenším na světě. V důsledku tohoto protikrizového opatření se na trhu můžeme dostat k levným úvěrům (hypotéky jsou dnes opravdu výrazně výhodnější než před několika málo lety), ale na druhou stranu nastává komplikace při spoření peněz. Již malé úrokové míry jsou pak ještě zdaňovány 15% sazbou, takže výsledný efekt se skutečně nemůže velmi dynamickým investicím zdaleka přiblížit.

Jestli si někdo myslí, že skrz spořicí účet výrazně zbohatne, je na omylu. Jádrem finančního trhu vždy budou akcie a různé deriváty. Nicméně alespoň částečně své portfolio přesunout do konzervativních složek není nemístné.

Porovnání přináší zajímavé údaje

Chcete-li si spořicí účty zřídit, je vhodné se seznámit s podmínkami klientských výhod. Například Waldviertler Sparkasse Bank AG sice nabízí 2% úrok, ale jen jako doplnění běžného účtu. V takovém případě by se mohlo jednat o daleko výraznější zásah do vašich financí.

Nejvyšší úroky najdeme tedy reálně kolem 1,5 % (Sperbank 1,63 %, ZUNO BANK 1,5 % nebo Equa banka 1,4 %; vše před zdaněním). Za zmínku stojí ještě mimo jiné ING Konto, které nabízí 1% zhodnocení, avšak také v porovnání s úrokem významné výhody zejména za zprostředkování nových zákazníků. Na opačném konci se umisťují především produkty UniCredit Bank, tedy bankovního ústavu, který se minulý rok propadl do gigantické ztráty. Úrok se zde pohybuje od 0,3 do 0,75 % v závislosti na konkrétním účtu.

Finance přes internet dnes už žádný problém

Většina spořicích účtů v současné době funguje také na poli internetového bankovnictví, což celou službu výrazně zlevňuje. Řada produktů proto například nepožaduje po svých klientech žádné poplatky, což se nedá srovnat s běžnými účty i dalšími peněžními operacemi. Některé z účtů lze sjednat i on-line na internetu.

Obecně se tedy dá říci, že spořicí účty jsou vhodné pro velmi konzervativní portfolio. Tedy situace, kdy nechceme své peníze příliš dlouho postrádat a ani nehodláme podstupovat žádné vyšší riziko. Největší daní ovšem vždy bude uniklý případný zisk z finančních operací, které by vydělaly mnohem více.

Autor: Lukáš Houdek

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spořicí účty: vyplatí se ještě, nebo je lepší využívat jiné cesty?