Menu
StudentMag
Studentský život

Školní uniformy mohou odstranit sociální rozdíly. Letos je zkouší ZŠ

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

13. 1. 2013

Podle odborníků by mohlo zavádění uniforem na státních školách pomoci setřít sociální rozdíly, které představují jeden z motivů šikany nebo vlastních výčitek žáků. Kritikům však vadí potlačování individuality i odkazy na komunistickou éru.

FOTO: Školní uniformy

Školní uniformy bude poprvé zkoušet pražská základní škola, Zdroj: sxc.hu

Jako hlavní bod pro uniformy na školách je nejčastěji skloňována jejich sociální funkce. Děti z rodin v nelehké sociální situaci bývají zpravidla častěji terčem posměšků a mnohdy i agresivity ze strany svých vrstevníků. Pošklebky bývají přitom nezřídka motivovány jejich odlišným oděvem i zevnějškem obecně.

Podle psychoterapeutky a školní psycholožky Andrey Krejčí mohou ale z rozdílů v úrovni oblékání pramenit i sebevýčitky dětí ze sociálně slabšího prostředí. „Úplně se zapomíná na to, že by se mohlo samo dítě obviňovat a trápit tím, že chodí oblékané v oblečení ze second handů a rodiče nemají na nové oblečení, natož na oblečení značkové,“ míní.

Uniformy by přispěly i k lepšímu pohledu na školy

Žáci však nošením stejnokrojů dávají najevo také svou příslušnost k dané škole, což může v mnohých případech posílit i jejich sebevědomí a smysl pro reprezentaci. Na reprezentaci může přitom podobný návrh přidat i samotné vzdělávací instituci.

„Pamatuji si ze základní školy, že jsme u dětí z nedaleké ruské školy obdivovali právě jejich slušivé školní uniformy. Pokud by se školní uniformy jednotlivých škol od sebe odlišovaly, bylo by na první pohled patrné, ze které školy dítě je, což by mohlo přispět i k lepšímu pohledu okolí na školu,“ dodává Krejčí, která by rozhodně projekt podpořila.

Zároveň si myslí, že by návrh měl své opodstatnění i u starších. Mnozí pubertální žáci by tak například neprovokovali svým výstředním oblečením učitele a nepřispívali by si tak k horšímu náhledu nebo i horším známkám.

Kritici poukazují na doby rudých pionýrů

Přestože ve Spojených státech nebo ve Velké Británii nejsou školní uniformy ničím neobvyklým, nemalá část české veřejnosti se naopak staví proti jejich zavedení. Spatřuje v nich v první řadě potírání individuality žáků. Zda by mohlo dojít k plošnější realizaci podobného návrhu také na českých státních školách je tedy zatím sporné.

V některých dokonce stejnokroje pro školáky evokují odkazy na komunistickou éru. Narážejí přitom na charakteristické oblékání pionýrské organizace Socialistického svazu mládeže, který je dnes vnímán především jako systémový nástroj k ovlivňování mladé generace.

Od září testuje uniformy první státní ZŠ

Zda se česká společnost dokáže oprostit od historických předsudků ukáží pravděpodobně první uniformovaní školáci na státních školách. Na Základní škole Fr. Plamínkové na Praze 7 rozhodly o pokusném zavedení uniforem diskuse učitelů a především rodičů již před začátkem školního roku 2012/2013.

Součástí diskusí byla i konečná vizuální podoba stejnokrojů. Chlapecká uniforma vychází z trička s límečkem, mikiny a tmavých kalhot. U dívek doplňují triko s logem školy kalhoty nebo sukně. Výsledná podoba vycházela mimo jiné také z finanční dostupnosti pro všechny žáky.

Cena jednoho kompletu činí přibližně 2.000 korun, v letošním školním roce se však investice rodičů nedotkne. Uniformy pro první školní rok totiž zafinancovala z vlastních prostředků obec, tedy městský obvod Praha 7. Pokud se osvědčí, rodiče je začnou hradit od příštího školního roku.

Návrh je prozatím v testovací fázi, až zpětná vazba na konci školního roku ukáže, zda uniformy na průkopnické základní škole obléknou také ostatní ročníky. V případě pozitivních ohlasů není ani vyloučeno, že se projekt rozšíří do školských zařízení v hlavním městě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Školní uniformy mohou odstranit sociální rozdíly. Letos je zkouší ZŠ