Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

ROZHOVOR: Práce v AIESEC mi dala mnohem víc než škola, tvrdí Alex

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

16. 2. 2015

Do práce vás nevezmou, protože nemáte praxi, a praxi nemáte, protože vás nevezmou do práce. Jak se ze začarovaného kruhu vymotat? Alex z VŠE se rozhodla, že praxi získá ve studentské organizaci AIESEC. A jak se jí tam líbí?

Kdy tě napadlo, že by ses mohla stát členem AIESEC? Znala jsi ho už na střední?

Na střední jsem o AIESEC neslyšela, a to je podle mě škoda. Myslím, že bychom se měli zaměřit na promo už tam. Na SŠ jsem si plánovala, že se přidám do nějaké studentské organizace, a jako první mi po příchodu na VŠ do rukou přistál leták od AIESEC, tak jsem si řekla, proč to nezkusit. A toho rozhodnutí určitě nelituju.

Co je teda AIESEC vlastně zač? Čím se zabývá?

Pokud na internetu zapátráte po definici, dozvíte se, že jsme mezinárodní studentská organizace, která zprostředkovává studentům praxi formou zahraničních stáží nebo členstvím v organizaci. Mimo jiné fungujeme ve více než 120 zemích již od roku 1948. Pro mě AIESEC znamená nejen to, ale hlavně partu inspirativních lidí a příležitost se učit jiným způsobem než ve škole.

Můžeš mi nějak shrnout, čemu se v AIESEC věnuješ?

Moje pozice nese název Internship coordinator – což zní v angličtině děsně cool, a taky že to cool je! (smích) Mojí hlavní náplní práce je vedení pohovorů s lidmi, kteří chtějí vycestovat do zahraničí na profesní stáž. Pokud tedy chcete mít možnost rozhodovat o budoucnosti studentů, tahle pozice je pro vás přímo dělaná!

To zní super! Co ses díky tomu vedení pohovorů třeba naučila, co ti to dalo?

Úplně nový náhled na selekční procesy. Už vím, na co se mám zaměřit, až budu na pohovorech v roli uchazeče, a také vím, co rozhodně nedělat. Můžete si o tom přečíst spousty článků a tipů na internetu, ale nic se nevyrovná tomu, když to prožijete naživo z té druhé strany.

Řekl ti někdo na pohovoru, který si vedla, něco, co tě vážně šokovalo? Něco, čím tě ten uchazeč naprosto dostal?

Ještě se mi nestalo, že by mě někdo něčím naprosto dostal – máte tedy stále příležitost být první. Určitě mě ale vždy příjemně překvapí, když je kandidát dobře připravený a nejde to „jen zkusit“.

A nějaká šokující situace? Například jedna kandidátka, která nedorazila na sjednaný pohovor, mi do telefonu sdělila: „Pardón, já zapomněla, teď už mě asi nevezmete, co?“ To není zrovna profesionální přístup.

Dostala ses při práci v AIESEC do nějaké situace, v níž by sis nevěděla rady? Situace, která pro tebe byla úplně nová?

Skoro každá situace v AIESEC pro mě byla nová. Nikdo po vás nečeká, že všechno budete znát. Jako nováčci budete rozděleni do týmů, kde vám bude vše vysvětleno od vašeho team leadera a na kterého se můžete během práce kdykoliv obrátit.

Co musí člověk udělat proto, aby se mohl taky zapojit? Do čeho všeho je možné se zapojit?

V rámci programu Future Talent, neboli programu členství v organizaci, máte na výběr ze 4 oblastí: Business, Marketing, Human Resources a Cultural Projects. V rámci Business si domlouváte schůzky s firmami a následně se učíte s nimi vyjednávat. Hlavní náplní práce v Marketingu je promování stáží, organizování akcí, psaní článků a další PR aktivity. Jak jsem již zmínila, v Human Resources se naučíte řídit selekční proces a v Cultural Projects si pro změnu vyzkoušíte organizování projektů pro přijíždějící stážisty ze zahraničí, se kterými si můžete zdokonalit svou angličtinu.

Kromě toho, že můžete vyjet na dobrovolnické či profesní stáže, můžete využít možnosti se přidat do organizačních týmů různých akcí – například konferencí (nyní jsem také členem) či našich jiných akcí jako Career Days, Youth to Business a tak dále.

Také se můžete například stát Buddíkem, tedy pomoci zahraničnímu stážistovi si zvyknout na české prostředí a občas s ním zajít na pivo. Po semestru v AIESEC máte mimo jiné možnost přihlásit se na pozici team leadera či managera, čehož se chystám také využít. Následující 2 semestry budu v AIESEC rozvíjet svůj talent na manažerské pozici ve financích a účetnictví.

Jak probíhá výběr členů? Kdy se člověk může zapojit?

Prvním krokem je vyplnění přihlášky. Deadline pro podání přihlášky je 22. 2. 2015 ve 23:59. Dále je třeba projít všemi třemi částmi výběrového řízení: instruktáží, assessment centrem a pohovorem. Není se ale čeho bát, je to skvělá zkušenost.

Co by měl uchazeč splňovat?

Podmínkou je, že kandidát musí být studentem vysoké školy. Stačí pouze znalost angličtiny na komunikativní úrovni. Dále je důležitá chuť se rozvíjet, být otevřený novým výzvám a být aktivní – což může znít jako klišé, ale my to myslíme naprosto vážně.

Proč se do AIESEC přidat?

Vy stále ještě váháte? Dobrá, pojďme si shrnout základní důvody. Získáte praktické dovednosti k nezaplacení, jelikož AIESEC funguje na principu „hands-on approach“. Poznáte spoustu inspirativních lidí, mezi kterými si najdete i dobré kamarády. Budete se vyvíjet mnohem rychleji, než kdybyste chodili pouze do školy. Budete se cítit přínosní, jelikož se podílíte na smysluplné práci. Zkuste to a uvidíte sami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

ROZHOVOR: Práce v AIESEC mi dala mnohem víc než škola, tvrdí Alex