Menu
StudentMag
Studentský život

REPORTÁŽ: Jaký je Oktoberfest? Jedna velká pouť s pivními stany

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

16. 10. 2013

Oktoberfest skončil v neděli 6. října. Přinášíme vám exkluzivní reportáž z této pivní slavnosti. Chtěli byste se na ni podívat příští rok? Vřele doporučujeme, určitě nebudete litovat. Naopak, budete plánovat další cestu.

Cesta je nejvhodnější vlakem

Nejčastěji jedou do Mnichova přímé spoje z Prahy. Jezdí opravdu často a budete si moci mezi nimi vybírat. Cesta není příliš dlouhá, trvá různě podle spojů, průměrně však pět a půl hodiny. Pokud máte možnost volby, vyberte společnost České dráhy, německé vlaky se s těmi našimi, i když se to zprvu tak nezdá, nedají srovnat.

ČD vám nabídnou možnost napájení notebooku i pro druhou třídu, jak v kupé, tak v běžném vagónu, ty německé tuto možnost poskytují pouze v první třídě. Sedadla jsou pohodlnější a toaleta čistší, jídelní vůz u německých drah pro jistotu nebyl do vlakové soupravy zapojen.

Pokud ale již v Německu jste, není problém se do Mnichova dostat. Některé společnosti nabízejí zvýhodněné jízdné pro pět osob – v případě společnosti BOB, která jezdí výhradně v Bavorsku na jih od Mnichova, vás vyjde zvýhodněné jízdné na pět euro.

Z hlavního nádraží na pivní slavnosti

Mnichovské metro má celkem dvanáct linek značených U1 až U12. Není vůbec obtížné v něm zabloudit, a tak je třeba být ostražitý, obstarat si plán a mapku.

Nemůžete bohužel spoléhat na to, že se někoho zeptáte – my se ptali zaměstnance dopravního podniku, který nás poslal na druhou stranu a ještě k tomu na úplně jinou linku. Chvíli jsme bloudili, ale poté se nám podařilo najít cestu zpět; nebylo to však nic snadného. Můžete jen doufat, že se vám to nestane, a připravit se na cestu lépe, než my.

Má vůbec cenu se ubytovat?

Rozhodně by to chtělo místo, kde se z probdělé noci budete moci vyspat. Pokud si na to troufnete, není problém jet nonstop. Vyspíte se ve vlaku směrem na Prahu.

Jestli se ale hodláte v Mnichově zdržet déle, což můžu jednině doporučit, vyberte si jeden z hostelů. Nejsou moc drahé a poskytují kvalitní služby i se stravou.

Na co se zaměřit?

Není vůbec na škodu přijet hned na první den. Aspoň vám neuteče průvod s alegorickými vozy a oficiální zahájení. Po zbytek dvou týdnů se už nic víc nemění, stále se „jen“ pije pivo, jí a chodí na atrakce.

Oktoberfest je taková jedna velká pouť s pivními stany. Atrakce jsou megalomanské, je jich několik stejného druhu, takže se nestojí žádné fronty. Většina stojí mezi 6 až 8 euro. A jsou fantastické! Můžete zkusit lanovou dráhu s pěti olympijskými kruhy nebo dokonce volný pád z 80 metrů vysoké věže. Vše je mnou odzkoušené a naprosto bezpečné.

Nejúžasnější atmosféra je v noci – jako byste byli na velké párty, kde nikdo nikoho nezná, všichni se baví a pivo nikdy nedojde. Ještě lepší, než známý americký film Projekt X.

Pivo. Kolik stojí a jak je to s německými zákony?

Na Oktoberfestu je pivo samozřejmě předražené. Normální cena za točené jsou 3 eura, tady ho seženete za 8 eur. A to ještě nemluvím o Massbeeru, u nás známém tuplák neboli litr: cena se pohybuje kolem dvanácti až sedmnácti euro, záleží na pivovaru. V přepočtu je to nehorázná suma a hned by vás i přešla žízeň, ale tady je alkohol přece jen o mnoho dražší. Navíc to není normální dvanáctka, alkohol se tu pohybuje kolem osmi až devíti objemových procent.

Občanský zákoník umožňuje pít pivo i osobám mladším osmnácti let. Takže pokud jste oslavili šestnácté narozeniny, hurá do Německa. Dejte si však pozor! U tvrdého alkoholu platí legistlativa stejně jako u nás.

Žádný alkohol si do areálu neberte, natož pak tvrdý. Ochranka vás donutí ho vylít a odložit flašku u vchodu, a to i piva. Uvnitř chodí policisté ve skupinkách a namátkově kontrolují batohy a tašky. To se stalo i nám a měli jsme štěstí na hodné strážníky, kteří nás zarazili hned u vchodu a poslali nás si vlastní alkohol vypít mimo areál.

Co ještě v Mnichově navštívit?

Nezapomeňte navštívit Svět BMW, historické centrum, projít si olympijský park; podívat se na vysílač, odkud je nádherný výhled na celý Mnichov. Zajděte i do Alianz arény, podívat se na fotbal. Je toho hodně a rozhodně se nebudete nudit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

REPORTÁŽ: Jaký je Oktoberfest? Jedna velká pouť s pivními stany