×
StudentMag

REPORTÁŽ: Jaký je Oktoberfest? Jedna velká pouť s pivními stany

Oktoborfest při stmívání

Oktoberfest skončil v neděli 6. října. Přinášíme vám exkluzivní reportáž z této pivní slavnosti. Chtěli byste se na ni podívat příští rok? Vřele doporučujeme, určitě nebudete litovat. Naopak, budete plánovat další cestu.

Oktoborfest při stmívání
Oktoborfest při stmívání. Foto: Tomáš Kodet, StudentMag.cz

Cesta je nejvhodnější vlakem

Nejčastěji jedou do Mnichova přímé spoje z Prahy. Jezdí opravdu často a budete si moci mezi nimi vybírat. Cesta není příliš dlouhá, trvá různě podle spojů, průměrně však pět a půl hodiny. Pokud máte možnost volby, vyberte společnost České dráhy, německé vlaky se s těmi našimi, i když se to zprvu tak nezdá, nedají srovnat.

ČD vám nabídnou možnost napájení notebooku i pro druhou třídu, jak v kupé, tak v běžném vagónu, ty německé tuto možnost poskytují pouze v první třídě. Sedadla jsou pohodlnější a toaleta čistší, jídelní vůz u německých drah pro jistotu nebyl do vlakové soupravy zapojen.

Pokud ale již v Německu jste, není problém se do Mnichova dostat. Některé společnosti nabízejí zvýhodněné jízdné pro pět osob – v případě společnosti BOB, která jezdí výhradně v Bavorsku na jih od Mnichova, vás vyjde zvýhodněné jízdné na pět euro.

Z hlavního nádraží na pivní slavnosti

Mnichovské metro má celkem dvanáct linek značených U1 až U12. Není vůbec obtížné v něm zabloudit, a tak je třeba být ostražitý, obstarat si plán a mapku.

Nemůžete bohužel spoléhat na to, že se někoho zeptáte – my se ptali zaměstnance dopravního podniku, který nás poslal na druhou stranu a ještě k tomu na úplně jinou linku. Chvíli jsme bloudili, ale poté se nám podařilo najít cestu zpět; nebylo to však nic snadného. Můžete jen doufat, že se vám to nestane, a připravit se na cestu lépe, než my.

Má vůbec cenu se ubytovat?

Rozhodně by to chtělo místo, kde se z probdělé noci budete moci vyspat. Pokud si na to troufnete, není problém jet nonstop. Vyspíte se ve vlaku směrem na Prahu.

Jestli se ale hodláte v Mnichově zdržet déle, což můžu jednině doporučit, vyberte si jeden z hostelů. Nejsou moc drahé a poskytují kvalitní služby i se stravou.

Na co se zaměřit?

Není vůbec na škodu přijet hned na první den. Aspoň vám neuteče průvod s alegorickými vozy a oficiální zahájení. Po zbytek dvou týdnů se už nic víc nemění, stále se „jen“ pije pivo, jí a chodí na atrakce.

Oktoberfest je taková jedna velká pouť s pivními stany. Atrakce jsou megalomanské, je jich několik stejného druhu, takže se nestojí žádné fronty. Většina stojí mezi 6 až 8 euro. A jsou fantastické! Můžete zkusit lanovou dráhu s pěti olympijskými kruhy nebo dokonce volný pád z 80 metrů vysoké věže. Vše je mnou odzkoušené a naprosto bezpečné.

Nejúžasnější atmosféra je v noci – jako byste byli na velké párty, kde nikdo nikoho nezná, všichni se baví a pivo nikdy nedojde. Ještě lepší, než známý americký film Projekt X.

Pivo. Kolik stojí a jak je to s německými zákony?

Na Oktoberfestu je pivo samozřejmě předražené. Normální cena za točené jsou 3 eura, tady ho seženete za 8 eur. A to ještě nemluvím o Massbeeru, u nás známém tuplák neboli litr: cena se pohybuje kolem dvanácti až sedmnácti euro, záleží na pivovaru. V přepočtu je to nehorázná suma a hned by vás i přešla žízeň, ale tady je alkohol přece jen o mnoho dražší. Navíc to není normální dvanáctka, alkohol se tu pohybuje kolem osmi až devíti objemových procent.

Občanský zákoník umožňuje pít pivo i osobám mladším osmnácti let. Takže pokud jste oslavili šestnácté narozeniny, hurá do Německa. Dejte si však pozor! U tvrdého alkoholu platí legistlativa stejně jako u nás.

Žádný alkohol si do areálu neberte, natož pak tvrdý. Ochranka vás donutí ho vylít a odložit flašku u vchodu, a to i piva. Uvnitř chodí policisté ve skupinkách a namátkově kontrolují batohy a tašky. To se stalo i nám a měli jsme štěstí na hodné strážníky, kteří nás zarazili hned u vchodu a poslali nás si vlastní alkohol vypít mimo areál.

Co ještě v Mnichově navštívit?

Nezapomeňte navštívit Svět BMW, historické centrum, projít si olympijský park; podívat se na vysílač, odkud je nádherný výhled na celý Mnichov. Zajděte i do Alianz arény, podívat se na fotbal. Je toho hodně a rozhodně se nebudete nudit.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..