Menu
StudentMag
Studium

Rady a tipy jak se učit a naučit anatomii

Jana Langová

Jana Langová

13. 12. 2018

Jste v prvním ročníku Lékařské fakulty a už vás jímá hrůza při představě letního zkouškového a obávané Anatomie? Pak si dovolte trochu prokrastinace a ponořte se do tohoto článku, který vám nabízí ozkoušené rady pro úspěšné zvládnutí rozsáhlé zkoušky jakou „anča“ bezpochyby je. Třeba objevíte užitečné informace nebo novou přelomovou metodu, s kterou se váš čas učení zkrátí. A pokud ne, tak si odneste aspoň toto pozitivní poselství: je toho hodně, ale dá se to zvládnout. Stačí se zakousnout a bojovat.

Najděte si materiály, které vám vyhovují

Mezi mediky se už dlouhá léta vedou spory o nejlepší anatomickou učebnici. Někdo nedá dopustit na uctívaného, ale objemného Čiháka, jiný preferuje levnější variantu v podobě Petrovického nebo dua Grim-Druga a další se učí pouze ze stručného Memorixu anatomie. Ať už si vyberete cokoliv, pamatujte, že každému k učení vyhovuje něco jiného. Proto se slepě neřiďte radami jiných a radši okoukněte všechny možnosti a pořiďte si tu nejlepší pro vás. Někomu dokonce nemusí vyhovovat ani jedna a radši si zpracuje svojí variantu anebo sáhne po materiálu od jiných studentů. Například mně se špatně učí ze souvislého textu (Čihák) a Memorix byl zase příliš stručný, protože vyučující na praktika jela striktně z Čiháka, a tak jsem si dělala vlastní výpisky ve formě bodů.

Učte se na průběžné testy z anatomie

Jak se říká: pustíme se do toho a půl je hotovo. V průběhu školního roku budete psát několik zápočtových testů, jejichž množství a náplň se liší fakultu od fakulty. Ještě větší variabilita je pak ve formě zkoušení, protože to si určuje každý vyučující. Někdo má tak jenom poznávačku na pitevně, jiný píše pouze test a další mají oboje. Některý vyučující chce informace hodně do hloubky a podusí vás na maličkostech psaných petitem, jiný jde po nejdůležitějších znalostech. Některé věci zkrátka neovlivníte. Na vás je, abyste se na testy opravdu učili a nespoléhali na taháky a opisování od spolužáků s tím, že se to pak doučíte. Je sice pravda, že v květnu už si stěží vzpomenete na všechny struktury, které můžete popsat na duodenu, ale stačí si to jednou znovu přečíst a jako když to najdete. Věřte tomu! Ze své vlastní zkušenosti tohle považuji za nejdůležitější radu, která mi u zkoušky nejvíce pomohla.

Jak vystudovat medicínu. Zeptali jsme se studentů na lékařské fakultě

Jak se naučit anatomii: Udělejte si plán učení

Anatomie je velmi obsáhlá zkouška, a proto se vyplatí jí nepodcenit. Projděte si všechna témata a odhadněte reálný čas, který budete potřebovat na slušné naučení každé kapitoly, když se tomu budete věnovat každý den. Následně si vypracujte plán učení, který se samozřejmě odvíjí individuálně, podle toho, jak moc jste se učili v průběhu roku a jak vám co leze do hlavy. Minimální doba pro naučení se odhaduje 3-4 týdny, pokud jste se připravovali na průběžné testy. Dá se to samozřejmě stihnout i za kratší dobu, ale je zde riziko, že nestihnete všechno a u zkoušky budete spoléhat na štěstí. Proto raději předem počítejte s delším časovým úsekem, abyste měli případnou rezervu a zbytečně se nestresovali nestíháním.

Začněte se anatomii učit včas

Nepopulární rada, ale tak to bohužel je. Nikdo jiný se to za vás nenaučí a ani vás to během týdne samo nenaskáče do hlavy. Proto učení neodkládejte a poperte se s tím co nejdříve. Získáte tak čas na případný neplánovaný odpočinek (nemoc, důležitá události) anebo na přehodnocení vašeho plánu, když zjistíte, že ten periferák nejde tak snadno, jak jste si mysleli. Protože trigeminus je poděs. Předejdete tak zbytečnému stresu navíc a strachu, že jste se něco nenaučili a určitě si to vytáhnete.

Učící metody

V následující části vám nabízím přehled několika základních učících metod, které se u anatomie osvědčily mně anebo mým spolužákům. Nejlepší je samozřejmě kombinovat několik metod dohromady, protože co funguje u cév, nemusí fungovat u centrálu.

Práce při studiu medicíny je náročná, ale není nemožná

Kartičková metoda

Minimalistická a velmi oblíbená metoda, na kterou spousta lidí nedá dopustit. Spočívá ve vytvoření kartiček ke každému tématu, kdy většinou na jedné straně je název a na druhé informace. Například u svalů můžete mít vpředu obrázek svalu a vzadu název spolu se začátkem, úponem, inervací a pohyby. U topografické části zase na jedné straně bude název ohraničení a na druhé struktury, které tím prochází a hranice. A tak dále. Kreativitě se meze nekladou a každý si může systém přizpůsobit dle sebe. Výhodou je možnost průběžného zkoušení a také jejich velikost, kdy si je můžete vzít kamkoliv s sebou a učit se z nich.

Metoda PQRST

Slavná učební metoda, na které je částečně postaven systém Memorixu anatomie. Jedná se o zkratku pěti anglických slov: Preview – Question – Read – Self-recitation – Test. Tedy nejdříve si vytvoříme krátký přehled – projedeme rychle danou kapitolu, všímáme si nadpisů a ztučněných věcí, ideální je si vytvořit vlastní souhrn. Následuje hlubší čtení celého textu a během toho si vytváříme otázky, pomocí kterých se můžeme vyzkoušet. Nejlepší je psát si je vedle na papír. Třetí čtení už je pečlivé, věnujeme pozornost všem detailům a oddíly procházíme pomalu. Během čtení zodpovídáme dotazy položené v předchozí části. Poté si snažíme vybavit hlavní myšlenky, text procházíme v hlavě a pokud možno si to nahlas přeříkáváme. Poslední fází je zkoušení, kdy už sami odpovídáme na otázky položené ve druhé části a poznáváme struktury na obrázcích. Nakonec si opět projdeme shrnutí.

Kreslení

Pokud jste spíše vizuální učící typ, může vám hodně pomoci si struktury a topografické útvary nakreslit. Vtisknete si to snadněji do paměti a také rychleji pochopíte prostorové vztahy. Spousta zkoušejících to navíc bude po vás požadovat u zkoušky, tak můžete zazářit. A nebojte! I když kreslit neumíte, tohle zvládnete s přehledem a poznatelně. Klidně překreslujte struktury z anatomických přednášek nebo perokresby Feneise. Nejenže si u toho odpočinete, ale také si nenásilně uložíte znalosti do mozku.

Výpisky anebo několikanásobné čtení

Spousta lidí se učí způsobem, při kterém si nejprve udělají výpisky z učebnice, ty si projdou a pak je ještě několikrát z hlavy přepíšou. Další rozšířenou možností je opakované čtení, kdy pořád procházíte vámi zvolený studijní materiál a tím si zapamatováváte informace. Nemyslím si, že jsou to úplně šťastné metoda, ale jak jsem říkala, každému vyhovuje něco jiného.

Studium medicíny: na každém předmětu vypadne několik lidí, říká medička

Poslech

Nejlépe se vám učí, když si věci čtete nahlas nebo posloucháte někoho jiného? V tom případě není nic lepšího než si informace namluvit a pak si je pouštět. Pokud nemáte rádi svůj hlas, zkuste o to požádat někoho vám blízkého, kdo to pro vás rád udělá, i když vůbec nebudete tušit, co za jazykolam ten sternocleidomastoideus vlastně je. Určitě také nevynechávejte přednášky, kde místo psaní výpisků věnujte plnou pozornost výkladu přednášejícího. Další variantou jsou různá videa toulající se po internetu, např. http://armandoh.org/subjects/ anebo Khan’s Academy.

Existuje mnoho dalších metod, např. učení ve více lidech, smyslová metoda a jiné. Na vás je si vybrat tu nejlepší pro vás, která bude mít největší výtěžek za nejkratší čas. Protože o čas jde především.

Hodně štěstí a žádné nervy u vaší zkoušky z anatomie!

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Rady a tipy jak se učit a naučit anatomii