Menu
StudentMag
Ruština

Proč studovat ruštinu? Smeťte předsudky, zvýšíte si šance na uplatnění

Redakce

Redakce

7. 4. 2014

Rozhodujete se, jaký studovat druhý nebo třetí cizí jazyk? Pak možná přemýšlíte i o ruštině. Jak je to s výukou ruštiny a jak lze ruštinu uplatnit, zjistíte v tomto článku.

Při hledání práce se dnes u mnoha nabídek můžete setkat s požadavkem na znalost ruského jazyka. Ruština se proto po odmlce znovu objevuje ve výuce základních a středních škol. Volba ruštiny jako druhého cizího jazyka může být neprávem považována za neperspektivní. Tak to často vidí rodiče zasažení vlnou povinné výuky ruštiny za minulého režimu.

Ruština se dnes učí jinak

Způsob výuky ruštiny od té doby prošel výraznou změnou, která se projevila především v oblasti slovní zásoby. Vypadly z ní výrazy typu „tovarišč“ neboli soudruh. Ještě před několika lety bylo na trhu velmi málo učebnic ruštiny, a ty byly navíc zastaralé. Dnes už je situace mnohem lepší, objevily se moderní učebnice, které se provedením podobají učebnicím angličtiny.

V neprospěch ruštiny při volbě jazyka hraje nutnost naučit se azbuku. Je pravda, že pro studium ruštiny je dobré zvládnutí tohoto písma stěžejní, a proto je třeba azbuce věnovat dost času. Není to ale nic hrozného. Poté už jde studium vcelku rychle. Je to, koneckonců, také slovanský jazyk.

Kde najde ruština uplatnění

Mohlo by se zdát, že využitelnost ruského jazyka je omezená. Ruština je oficiálním úředním jazykem Ruské federace, ale i dalších států postsovětského regionu, mezi které patří například Kyrgyzstán. A rusky se domluvíte i v dalších zemích tohoto regionu nezávisle na tom, zda je ruština oficiálním jazykem. Ruský jazyk se také používá jako oficiální jednací jazyk v mnoha světových organizacích, jako například v OSN.

Odpověď na otázku, zda je možné znalost ruštiny považovat za výhodu na trhu práce, nalezneme ve statistikách vzájemného obchodu mezi ČR a Ruskem. Dle dat ČSÚ je Rusko pátým nejvýznamnějším zahraničněobchodním partnerem ČR. Místní trh je velký a doposud nenasycený, proto skýtá mnoho příležitostí pro české exportní firmy. A právě ty na trhu práce poptávají uchazeče se znalostí ruštiny.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Proč studovat ruštinu? Smeťte předsudky, zvýšíte si šance na uplatnění