Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Proč studovat farmacii? Těžký obor odměňuje slibnou budoucností

Redakce

Redakce

10. 1. 2014

Pomoc u nich hledají lidé s nachlazením, bolestí hlavy nebo červenající se slečny s prosbou o těhotenský test pro kamarádku. Lékárníci v bílém občas připomínají doktory, v léčení jsou ale až druhými v pořadí. V obtížnosti studia se však medikům často vyrovnají.

Farmaceut léky pouze neprodává, musí je umět i vyrobit. Zdroj: sxc.hu

Pro studenty se zálibou v chemii a biologii bývá farmacie jedním z lákavých oborů. Výběr studia ale ovlivňují i jiné faktory: „Máme v rodině dvě lékárny a v tomto oboru je u nás téměř nulová nezaměstnanost,“ popisuje studentka třetího ročníku v Brně, Katka. Podobné důvody rozhodly i u její spolužačky Marie: „Zajímavý obor s dobrým uplatněním na trhu práce.“

Dobré uplatnění potvrzují i studenti

Studentka Radka si obor určila již střední školou, v Ostravě studovala na farmaceutického laboranta: „Během praxe ve třetím ročníku, kdy jsem byla v nemocniční lékárně, jsem si farmacii zamilovala. Začala jsem snít o vlastní lékárně a bylo rozhodnuto.“ Farmacie opravdu patří mezi nejvýnosnější obory, nezaměstnanost se zde drží velice nízko. Zajímavé je také platové ohodnocení, průměrně si farmaceuti vydělají ke třiceti tisícům měsíčně.

Kde farmacii studovat?

V České republice si studenti mohou vybrat ze dvou lékárnických vysokých škol: brněnskou Veterinární a farmaceutickou univerzitou a Farmaceutickou fakultou Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Delší tradici má hradecká farmacie, jejíž fakulta vznikla v roce 1969. V Brně se studenti dočkali až roku 1991.

Na obou školách je možnost pětiletého magisterského i navazujícího doktorského studia. Farmaceut musí projít předměty jako organická a anorganická chemie, biofyzika, latina, farmakologie, molekulární biologie a další. Součástí studia je také povinná půlroční lékárenská praxe.

Z pohledu studenta

Brněnskou univerzitu si dvaadvacetileté studentky Katka a Marie pochvalují. Možnost studia v Hradci příliš nezvažovaly, Brno mají blíž a líbí se jim zdejší studentský život. Chválí také pozitivní přístup profesorů a pěkný areál. Obě se shodují i na největším záporu: „Většina spolužáků by si měla urovnat priority v hlavě a uvědomit si, že škola není všechno,“ říká Katka a Marie souhlasí: „Překvapilo mě, kolik spolužáků žije hlavně školou.“

Psychicky může být škola občas vyčerpávající. I když se s profesory dá bez problému domluvit, nepřipravenost u zkoušek neodpouštějí. Opakování na druhý nebo i třetí pokus tak není žádnou výjimkou.

Přístup profesorů není vždy ideální

Hradecká fakulta farmacie je také stále vyhledávanou, i proto, že patří pod největší univerzitu v Česku. Radka se mezi Brnem a Hradcem rozhodovala, více ji lákalo Brno: „Je zaměřeno spíše na lékárnu jako takovou, Hradec zase na výzkum. Do Brna jsem se nedostala, ale nelituji, Hradec Králové je krásné město a vlastně studuji jednu z nejprestižnějších univerzit střední Evropy.“

Jako největší zápor bere přístup profesorů: „Dokud nejsme minimálně ve čtvrtém ročníku, jednají s námi jako s kusem hadru. Mnoho profesorů jsou sice géniové ve svém oboru, ale už málokterý to umí předat dál.“

Absolventi nemusí jen do lékárny

Možnosti uplatnění po vystudování farmacie jsou široké. Absolventi nemusí nutně za pult do lékárny, můžou například zůstat ve výzkumu nebo se stát členem farmaceutické firmy.

Perspektivní obor má ale také pár záporů. Někdo nechce přispívat k často kritizovanému a kontroverznímu průmyslu (jednomu z nejziskovějších na světě). Uchazeče může odradit také náročnost studia – se středoškolskou chemií se tady rozlučte. Pokud vás ale tohle odvětví zajímá a vidíte v něm svoji budoucnost, nemusíte litovat. „Studia farmacie nelituji… I když zrovna teď, v období zkouškového, možná trošku ano,“ uzavírá studentka Katka.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Proč studovat farmacii? Těžký obor odměňuje slibnou budoucností