Menu
StudentMag
Studentský život

Příští ministr školství chce 3 hodiny tělocviku. Vadí mu obezita žáků

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

17. 1. 2014

Kandidát na nového ministra školství Marcel Chládek volá po povinném zvýšení dotace tělesné výchovy na 3 hodiny týdně. Přidaná hodina by měla probíhat s trenéry a věnovat se zdravému životnímu stylu.

„Naše děti patří na druhé místo, co se týče tloušťky, na světě. Byl bych klidně pro to, aby třetí hodina tělocviku byla už od prvního stupně,“ řekl Chládek deníku Právo. Podle lékařů se počet obézních dětí v Čechách ztrojnásobil za posledních 17 let.

Žáci budou cvičit s klubovými trenéry

Od opatření si sociálnědemokratický politik slibuje také omezení gamblerství a užívání drog nebo přiblížení mimoškolních sportovních aktivit žákům. Na rozšířené výuce tělesné výchovy by se měli navíc podílet trenéři sportovních klubů.

Zatím není jasné, na kolik přijde zamýšlená inovace státní pokladnu. Z resortu školství by totiž měly směřovat pouze peníze na zaplacení trenérů. Ke sportovním aktivitám by se mohlo využívat veřejných hřišť.

Jako druhá varianta se nabízí dojíždění trenéra přímo do venkovních prostor školy. Ne každá základní škola však disponuje vyhovujícím školním hřištěm.

Pro školy budou 3 hodiny týdně povinností

Školy mají již nyní možnost třetí hodinu přidat do svých plánů. Chládek by ji však po svém nástupu chtěl zavést plošně na všech školách a povinně.

Snaha o zavedení podobných opatření zde byla i v minulých letech. Nejčastěji se ale zastavila na nedostatku prostředků, který v resortu školství představuje jeden z nejvíce diskutovaných problémů.

Zda se návrh tentokrát podaří realizovat, se ukáže až po jmenování Bohuslava Sobotky (ČSSD) premiérem společně s novým vládním kabinetem. Předsedu vlády by měl prezident Miloš Zeman jmenovat ještě dnes odpoledne, její jednotlivé členy pak nejspíš do konce ledna.

PhDr. Marcel Chládek, MBA

  • absolvent Filozofické fakulty UK v Praze, oboru andragogika a personální řízení (PhDr.), a MBA programu na Vysoké škole ekonomie a managementu v Praze (management lidských zdrojů)
  • člen ČSSD, od roku 2008 senátor za volební obvod Louny a zastupitel Středočeského kraje
  • dlouhodobě prosazuje finský model školství

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Příští ministr školství chce 3 hodiny tělocviku. Vadí mu obezita žáků