Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Přinášíme 10 tipů, jak přežít noční směnu. Únavu překoná guarana

Barbora Milotová

Barbora Milotová

19. 9. 2017

Noční směna narušuje klidný spánek a nepříznivě působí na metabolismus člověka. Odměnou vám ale bude tučnější výplatní páska. Jak přežít noční šichtu bez karambolů?

Ať už pracujete v noci ve prospěch veřejnosti jako zdravotní sestra či lékař, nebo věnujete svůj spánek soukromým firmám, únava si najde i vás. Nejde ale o nepřekonatelnou překážku. Přinášíme efektivní tipy, jak zůstat celou noc aktivní a neodbývat práci.

1. Nejnáročnější práci udělejte přednostně

Pokud vás čeká úmorná práce, snažte se jí zbavit hned na začátku směny. Máte ještě dostatek energie a víčka vám nepadají únavou. Přednost dejte papírování, psaní dopisů či zdvořilých e-mailů a další práci, na kterou se musíte plně soustředit.

Unavení můžete snadno udělat chybu v nejméně vhodnou chvíli.

Kritická doba přichází na každého v jinou hodinu. Obecně ale nastává kolem třetí až čtvrté hodiny ranní. V tento čas si ušetřete chvilku klidu, kdy se budete moc nadýchat čerstvého vzduchu a čas trávit nejlépe v dobře osvětlené místnosti.

2. Zelený čaj a káva

„Zelený čaj má na mě vždy dlouhodobější účinky, než kafe,“přiznává recepční Mirka, která pracuje noční dvanáctihodinové směny. „Kafe si uvařím, když přijdu do práce a ráno. Během noci vsázím jedině na povzbuzující čaj.“

Poslední šálek kofeinového zázraku ale nepijte těsně před tím, než ulehnete do postele. Káva by mohla váš spánek narušit.

3. Správné stravování dle Ing. Petra Havlíčka

Nočním hladověním se připravíte o energii, kterou byste mohli při práci využít. Jídlo musíte ale zvolit správně.

Odborník na stravování Ing. Petr Havlíček upozorňuje v knize Jídlo jako životní styl II. na správné rozložení stravy. Před odchodem na pracoviště vynechejte večeři bohatou na tuky, naopak povečeřte lehce stravitelný pokrm. Po třech hodinách je podle Ing. Petra Havlíčka čas na svačinu, například jogurt s müsli. Po dalších třech hodinách se odměňte lehkou svačinou. Ještě před ranní snídaní si dovolte přísun sacharidů, například kousek ovoce.

4. Protažení těla i mysli

Na několik minut se odtrhněte od práce a věnujte čas svému tělu. Několik jednoduchých cviků na protažení těla vás nabije energií a bolest zad ustoupí. Pokud budete mít možnost malé procházky na čerstvém vzduchu, neváhejte ji využít. Mozek bude potřebovat během rušné noci kyslík a chvilku klidu.

5. Voda s citronem a limetkou

Nezapomínejte ani na pitný režim. Pokud úplně vynecháte vodu, váš mozek na práci rezignuje a přijde nechtěná únava. Dopřejte si vlažnou vodu s čerstvým citronem či limetkou, na kterou sázejí i jogíni. Nabudí vás k činnosti. Jedna sklenka ale nestačí, snažte se pít pravidelně během celé služby.

6. Člověk není stroj

Pokud vás čeká několik nočních směn za sebou, spánek neodkládejte na neurčito.

„Myslela jsem si, že se po noční stihnu v klidu naučit na test do školy, spát můžu až jindy,“ vypráví studentka, která si přivydělává nočními směnami. „Celý den po noční jsem ale byla nepoužitelná, nepříjemná a unavená. Je lepší si lehnout a vyspat se, i kdyby to měly být jen tři čtyři hodiny,“radí.

Až dorazíte z práce domů, snězte lehkou snídani a vypněte mobil. Lidé totiž občas nemají k lidem pracujícím v noci pochopení. Neuškodí pořídit si škrabošku a kvalitní závěsy, které vám budou simulovat noc.

7. Energy drinky a tyčinky vyměňte za guaranu

I když dokáží spolehlivě nadopovat a udržet oči ve střehu, jejich konzumaci nepřehánějte. Noční směny nenarušují jen spánek, ale i metabolismus. S obrovským přísunem kalorií si tělo v noci nedokáže poradit, nestěžujte mu proto život a zkuste vsadit na přírodnější formu dopingu. Energii vám dodá i banán nebo guaranový čaj.

8. Výrazné barvy

Pokud máte to štěstí, že si pracovní místo můžete vyzdobit dle svého uvážení, na noční směnu si přineste předměty v signálních barvách. Neuspávají tolik jako šedé či béžové odstíny, které jsou in spíše ve dne.

9. Pálivé žvýkačky

„Když cítím, jak mi padají oči, vezmu si větrovou žvýkačku, která mě okamžitě probudí. Při žvýkání se i lépe soustředím a tolik neusínám,“ radí recepční Mirka. Koncentrujte se na pracovní činnosti s příjemným dechem.

10. Nejste v tom sami

Poslední a sobecká rada na konec zní: někdo druhý je na tom hůř. Představte si, že po vás přijde někdo na nekonečně dlouhou denní směnu, kdežto na vás čeká uklidňující a tolik potřebný spánek. Vize lepších zítřků vás nenechá klesnout na mysli. Těšte se na postel a neustále si připomínejte, že i noční směna musí skončit.

Ačkoli má noční směna mnoho odpůrců, pro běžný život člověka je nezbytná. Lékaři a zdravotní sestry tráví v noci čas na klinice pro nás, stejně jako pekaři připravují čerství pečivo na naši snídani. A za to jim patří velký dík.

Co si myslíte o nočních směnách vy? Jsou prospěšné, nebo by měly být zrušeny?

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Přinášíme 10 tipů, jak přežít noční směnu. Únavu překoná guarana