Menu
StudentMag
Studentské finance

Potřebujete ušetřit peníze? Máme pro vás 8 tipů, jak na to

Redakce

Redakce

10. 1. 2013

Výdaje se musí rovnat příjmům. Mnohdy není snadné udržet tento poměr v rovnováze. Proto pro vás redakce StudentMag.cz připravila několik tipů, jak ušetřit nemalé finanční prostředky.

V době ekonomických nesnází přichází obliba klišé o utahování opasků. Právě na příjmy studentů tyto problémy dopadají velmi značně. Jsou totiž posledním článkem řetězce začínajícího u neschopnosti zaměstnavatele jejich rodičů prodat své produkty. Následující rady by mohly posloužit jako návod k úsporám, které v konečném důsledku nemusejí mít dopad na stávající životní úroveň.

1. Slevové servery

Slevové servery už několik měsíců zaplavují internet neodolatelně lákavými nabídkami. Slevy i více než 50% lze využívat při návštěvě restaurace, fit centra, beauty salonu nebo například cestování. Doporučuje se však spoléhat na zavedené značky slevových serverů  a jejich kvalitu, již ověřil čas a množství spokojených zákazníků.

2. Promyšlené nákupy

Chodit nakupovat s lístečkem není ostuda patentovaná zapomnětlivci. Je prokázáno, že lidé utratí mnohem méně, pokud vchází do obchodu s jasnou představou o svém nákupu.

3. Nové znamená dražší

Nové znamená dražší, ale v případě učebnic a dalších pomůcek nemusí nutně znamenat lepší užitnou hodnotu. Odkoupené studijní materiály od studentů z vyšších ročníků jsou výhodným obchodem pro obě strany.

Ke zprostředkování těchto obchodů je možno využít studentská fóra nebo sociální sítě, kde je hlavně na začátku školního roku nabídka velmi široká, a tak tlačí ceny dolů.

4. Levnější volba mezi alternativami

Při zmiňovaném plánování je užitečné porovnat alternativy plánovaných činností. Pokud plánujete tančení Zumby, není pro jednou důvod platit za vstupné do tanečního střediska, když stejný účel splní i varianta levnější nebo zcela bez nutnosti jakýchkoli výdajů, jako je např. protažení těla in-line bruslením.

Dalšími příklady může být nahrazení drahých limonád za volbu dobré a zdravější obyčejné vody s kapkou citronu nebo rybízové šťávy. Markantních úspor v peněžence i zdraví lze dosáhnout nahrazením klasických cigaret za elektronické.

5. Způsob komunikace

Vybírejte operátora dle poměru ceny tarifu a svých požadavků a zvyklostí. Nepodepisujte smlouvu nabízející sto minut volání zdarma, pokud jste milovníky textových zpráv.

Pokud se náhle zamilujete, dobře promyslete komunikaci se svým protějškem. Je přirozené, že množství příchozích a odchozích telefonátů a textových zpráv mnohonásobně převýší dosavadní průměr. Využívejte proto komunikaci přes internet zdarma, včetně hovorů a SMS zpráv. Podstatnou úsporou může být i domluva mezi partnery, která spočívá v nastavení výhodného volání pouze jednoho z páru.

6. Návrat do knihoven

Učebnice jsou velmi nákladnou položkou na studentském účtu. Nemusí to tak ale být. Školní nebo městské knihovny dnes mimo jiné nabízejí velmi širokou nabídku odborných knih, DVD a CD.

Jejich půjčování je obvykle podmíněno zaplacením jednorázového ročního poplatku, jehož výše se u studentů pohybuje okolo symbolické stokoruny.

7. Studentské slevy

Pokud jste držiteli jakéhokoli studentského průkazu, využívejte ho v plné míře. Na internetu se dnes dá velmi snadno dohledat, na které slevy máte nárok.

Také využívání bankovních účtů je v dnešní době mezi studenty již běžnou věcí. Značné úspory však může přinést vhodný výběr banky a jejího studentského účtu. Studentské účty jsou mnohdy vedeny zdarma a bez poplatků na širokou škálu služeb.

8. Doprava

Cestovat po studentských městech se dá mnoha způsoby. Lze využít služeb městské hromadné dopravy, automobilu, motocyklu, kola, in-line bruslí nebo vlastních nohou. Proto je velmi vhodné zamyslet se, jak často a jak daleko je během měsíce nutné cestovat. Zdánlivě nutná koupě průkazky MHD se časem může jevit jako nevyužitá investice, kterou dostatečně nahradí jednorázové jízdenky a jiné již uvedené způsoby přepravy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Potřebujete ušetřit peníze? Máme pro vás 8 tipů, jak na to