×
StudentMag

Jak se píše viz! S tečkou či bez? Přinášíme jednoduché rozřešení

jak se píše viz

Český pravopis patří k těm nejobtížnějším složkám psaného projevu. Zamýšleli jste se někdy, zda viz napsat s tečkou, nebo bez ní? 

Výsledek bádání v jakékoliv příručce je jednoznačný. Viz není zkratka, a tak není důvod psát tečku, resp. by to bylo přímo porušení pravidel jazykového systému.

Proč? Nejdříve se zamysleme, z jakého důvodu někteří mluvčí mají tendenci zde tečku psát. Jeden z mylných argumentů říká, že se jedná o zkratku slova vyobrazeno. Odkaz v textu např. viz. str. 5 tudíž má na základě dvou zkratek vysvětlit, kde najdete dotyčnou informaci (je vyobrazena na straně 5).

Čtěte také: Kdy píšeme s a z na začátku slov?

Jde však o nesmysl. Viz je rozkazovací způsob od slova vidět. Nejdříve si zkusme vytvořit analogii se slovesem slyšet. Jak znějí rozkazy v jednotném a množném čísle?

  1. (my) slyšme
  2. (ty) slyš 2. (vy) slyšte

Na základě toho utvořme tvary pro sloveso vidět.

  1. (my) vizme
  2. (ty) viz 2. (vy) vizte

Tvary množného čísla se sice téměř nepoužívají, ovšem důkaz pro psaní zmíněného tvaru bez tečky je jasný. Jestliže nepíšeme tečku za slovem slyš, proč bychom za slovem viz tečku psali.

4/5 - (4 votes)

4/5 - (4 votes)


1 Komentář Jak se píše viz! S tečkou či bez? Přinášíme jednoduché rozřešení

  1. Dobré a pravdivé rady najdete v učebnci Písmená komunikace v praxi. Vše je tu přehledné a srozumitelné. Je vhodná jak rpo normální lidi (viz já) tak i třeba pro studenty učitele….:)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..