Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Pohovor na 15 minut v Praze – a léto v Americe je v kapse!

Uvažuješ vyjet v létě na brigádu do USA, ale hlavou se ti honí otázky, jak vybrat toho nejlepšího zaměstnavatele, aby tě práce bavila? Jak se ujistit, že zvolená práce je přesně podle tvých představ? Není nic jednoduššího, než si s budoucím zaměstnavatelem popovídat osobně! Šance bude už brzy.

14. března pořádá v Praze agentura Smaller Earth hned 2 veletrhy práce – job fair, kde se můžeš potkat se zaměstnavateli, kteří budou nabízet desítky brigád v národních a zábavních parcích a v luxusních prázdninových rezortech v USA i Karibiku.

Strach z pohovoru není na místě

Páťačka Eva se svěřuje se svými obavami před pohovorem se zaměstnavatelem: „Bojím se, že nebudu budoucímu zaměstnavateli rozumět a budu se ho muset ptát, co říkal. Nebo že se mi stane nějaký trapas!“ Dominika, která už má setkání za sebou, ji uklidňuje a popisuje: „Pohovor probíhal tak, že jsem prostě přišla k zaměstnavateli, podali jsme si ruce a podíval se na můj profil, který jsem vyplnila informacemi o mě a mých pracovních zkušenostech. Byla jsem připravená, že začnu povídat já, ale pán, se kterým jsem pohovor měla, byl tak skvělý, že mi dával otázky sám. Hodně mi tím pomohl. Já už jsem pak jen odpovídala na položené otázky o mých pracovních zkušenostech, volnočasových aktivitách, kde studuji, proč jsem si vybrala právě jeho kemp a co o něm vím. Potom mi vysvětlil, čeho by se týkala moje pracovní pozice, kdy bych měla přiletět, a vysvětlil mi všechny potřebné informace, které bych měla vědět před odletem.“

Smaller Earth veletrhy

Spokojený brigádník i zaměstnavatel

Může se stát, že by pohovor se zaměstnavatelem neklapl? Může, ale pokud zjistíš, že tvoje představy o brigádě se liší od toho, co první vybraný potenciální zaměstnavatel nabízí, jednoduše si na job fairu popovídáš hned s dalším zaměstnavatelem vedle.

Podobně se to stalo Patrikovi:  „Svůj online profil, který fungoval jako životopis, jsem měl vyplněný a jediné, co zbývalo, byl pohovor s americkým zaměstnavatelem. Můj první pokus se ale nepodařil. Křesťanský kemp v Arkansasu si mě bohužel nevybral. O týden později jsem už ale seděl face2face se zaměstnavatelem z Minnesoty, který byl velmi příjemný a samozřejmě jsem v té době nevěděl, že se z něj později stane můj velmi dobrý přítel. V agentuře moc dobře věděli, co dělají, když mi napodruhé domluvili pohovor právě s tímto zaměstnavatelem.“ Přesně tak, cílem agentury jsou totiž co nejspokojenější brigádníci a zaměstnavatelé, a právě na job fairech se rychle zjistí, jak to bude vzájemně fungovat.

Příprava

Příprava je samozřejmě základem úspěchu. Je fajn zjistit si dopředu něco o kempech, parcích nebo rezortech, kam se chceš vydat. A první společné téma je na světě! Zaměstnavatel se také určitě poptá na studium, předchozí pracovní zkušenosti a koníčky. Pokud si člověk není jistý v angličtině, protože za získáním sebejistoty v cizím jazyku přece do světa teprve vyráží, doporučení zní – projdi si základní fráze a otázky, které tě na pohovoru čekají. Pomůžeme ti:

  • Can you tell me something about yourself?
  • What do you know about our camp/park/resort?
  • Why are you interested in working in our camp/park/resort?
  • What is your previous working experience?
  • How do you think your working day will look like?
  • What do you like doing in your spare time?
Smaller Earth veletrhy

První krok je osobní profil

Od návštěvy job fairu tě už dělí jen poslední věc – zaregistrovat se a vyplnit na webu nebo v aplikaci svůj profil. U některých zaměstnavatelů to trvá 15 minut, u některých je třeba vyplnit více informací. Dominika popisuje, co to obnáší: „Než jsem vyrazila na job fair, vytvořila jsem si profil s osobními informacemi o sobě a o mém zdravotním stavu. Je potřeba do systému nahrát dokumenty jako je potvrzení čistého rejstříku trestů, zdravotní záznamy, reference od bývalých zaměstnavatelů, učitelů nebo trenérů. V neposlední řadě se vyplňuje také motivace, proč jet do Ameriky. Důležité byly také zkušenosti s pozicemi, na které jsem se hlásila. Je podstatné profil vyplnit poctivě, aby zaujal potenciálního zaměstnavatele a mohla jsem být správně umístěná. Profil má čtyři strany a je dobré v něm pořádně popsat svoji osobnost.“ Hned po vyplnění se ti ozve zástupce agentury a potvrdí registraci. Pak už jen stačí zahodit stres a zajít si popovídat na job fair.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Pohovor na 15 minut v Praze – a léto v Americe je v kapse!