Menu
StudentMag
Studentský život

Podívejte se na 9 užitečných věcí, které vás do života naučí vysoká škola

Maturanti, už se těšíte na VŠ? Máte proč. Nástup na vysokou školu znamená velkou změnu. Většinou k lepšímu. Seznámíte se se spoustou nových lidí, o trochu se osamostatníte a naučíte se mnoho nových věcí. Co vám VŠ může dát kromě vědomostí? Podívejte se.

1. Naučíte se sami obědvat

Zní to možná směšně, ale necítili jste se na střední škole trapně, když jste neměli s kým jít do školní jídelny a museli jste obědvat sami? Sami přece obědvají jen úplní loseři. Správní frajeři jdou na UHO s celou partou.

Na VŠ se vám bude často stávat, že spolužáci z vašeho předobědního semináře budou mít nějakou další hodinu. Máte umřít hlady jen proto, že nemáte s kým jíst? To asi ne. Zjistíte, že přijít sám do vysokoškolské menzy zdaleka tak trapné není. Vlastně je to obvyklé. Divné pohledy na vás nikdo vrhat nebude.

2. VŠ vás naučí opíjet se v kterýkoli den

Byli jste na střední ti slušňáci, jež by ani nenapadlo jít na pivo hned v pondělí? Chcete-li jezdit na víkendy domů a přitom alespoň trochu poznat nové spolužáky i mimo školu, nebudete mít na výběr.

A pokud se večer zvrhne ve velkolepou párty? Tak holt druhý den nepůjdete dopoledne do školy. Vždyť o nic nejde. Ano, takovéhle móresy si pravděpodobně osvojíte.

3. Naučíte se chodit pozdě

Jistě, tuto dovednost už někteří získali na střední. Vysoká škola vám ji však ještě prohloubí. Po měsíci už vám nebude trapné otevřít dveře posluchárny v půlce přednášky a jít si sednout jako by se nechumelilo.

4. Jeden semestr uteče rychleji než večer v hospodě

Seznámili jste se s přibližně miliardou nových lidí, máte tolik čerstvých zážitků, které jste sotva stihli vstřebat, ještě jste ani nevystřízlivěli z nekončících seznamováků a je tu zkouškové. Vysoká škola vás naučí, že půlrok se může zdát jako jeden večer. Nenechte se tím zaskočit.

5. Na vysoké škole se naučíte latinsky

Ze všech stran se na vás posype tolik latinských termínů, až vám budou oči přecházet. Navíc získáte spoustu známých, kteří se latinu doopravdy učí. A taky čínštinu. Nebo korejštinu. Švédštinu a finštinu. Albánštinu. Znakovou češtinu. A vy jste si mysleli, jací jste machři s angličtinou a němčinou.

6. Naučíte se rozumět nesrozumitelnému

Na vysoké škole se naučíte předstírat, že rozumíte naprosto všemu. V testech budete suverénně používat termíny, o jejichž významu máte jen mlhavou představu, a budete mluvit o textech, z nichž jste pochopili jen to, že autor má složitý názor na věc. Navrch si nacvičíte padesát variací věty: „Ano, samozřejmě, tak jsem to myslela, jen jsem se neobratně vyjádřila.“

7. Naučíte se přečíst 300 stran během dvou hodin

V průběhu semestru budete mít plné ruce práce s nicneděláním a ve zkouškovém najednou zjistíte, že máte mít načteno okolo dvou tisíc stran. Odborné studie, úvodové příručky, skripta, učebnice… Alespoň něco byste přelouskat měli. Nestihnete-li všechno, možná oceníte tipy od profesora literatury, jak mluvit o knihách, které jsme nečetli.

8. Makat musíte sami

Ačkoli VŠ vypadá jako velká zábava (a je to tak!), naučí vás také, že pokud ji chcete dodělat, musíte se snažit sami. Většinou vás nikdo nebude nutit učit se z hodiny na hodinu, ani vám nebude promlouvat do duše doufaje, že ve vás vzbudí pocit viny a vy se začnete konečně snažit.

9. I škola může být váš koníček

Vyberete-li si obor, jenž vás zajímá, zcela reálně hrozí, že vás škola bude bavit. Ještě se vám to nestalo? Doufejte v to. Je totiž skvělé se do školy těšit nejen na to, až budete v zadní lavici hrát piškvorky. Budete-li mít štěstí, vysoká škola vás naučí, že i povinnosti mohou být příjemné.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Podívejte se na 9 užitečných věcí, které vás do života naučí vysoká škola