Menu
StudentMag
Autoškola

Podívejte se na 5 tipů, jak zvládnout závěrečné zkoušky v autoškole

Denisa Stromecká

Denisa Stromecká

9. 8. 2018

Snili jste dlouho o tom, jak budete autem brázdit vaši street a všichni vás budou obdivovat? Teď je to tady. Mezi vámi a řidičákem už stojí jen jedna překážka. Bohužel ta největší – zkouška.

Závěrečná zkouška v autoškole se skládá ze tří částí – jízd, písemného testu a ústní zkoušky z ovládání a údržby vozidel. Přinášíme vám několik tipů, jak zvládnout každou z nich.

Na co si dát pozor při jízdách?

Při jízdě je nejpodstatnější se nestresovat. Říká se to dobře, v reálu je to ale celkem problém. Snažte se přesto zůstat v klidu. Nikdo nejezdí po několika desítkách hodin v autoškole bez chybičky. Nejdůležitější je vyvarovat se těm zásadním.

Na co si tedy hlavně dát pozor? V první řadě na rychlost jízdy, přednost zprava, chodce na přechodech a cyklisty. Vedle toho se pozorně dívejte na přejezdech – i když máte dobrý výhled, instruktor musí vidět, že otáčíte hlavou. Nezapomeňte dát vždy včas a správně blinkr.

Buďte také připraveni na to, že u většiny jízd budete muset zaparkovat.

Do zblbnutí si opakujte cvičné testy z autoškoly

U písemné části není co řešit, na tu se prostě a jednoduše musíte nadrtit. Spousta testů je volně k dispozici na internetu, jeden z těch nejspolehlivějších je dostupný na stránkách Ministerstva dopravy.

Na test se nemusíte učit z učebnic, opravdu stačí si dokola zkoušet testy. Otázky se neustále opakují a po čase si je zapamatujete.

Na údržbu se dobře připravte

Otázky pro ústní část byste měli dostat od svého instruktora. Buď je dostanete už vypracované, nebo si je připravíte sami. Na internetových stránkách se samozřejmě dají najít už vypracované otázky, ale pokud nepatříte mezi automobilové nadšence, vypracujte si je raději sami. Pro skupinu B je stanoveno celkem 25 otázek.

Podle vaší skupiny vám instruktor u zkoušky položí několik otázek, na které musíte odpovědět. Na všechny otázky musíte odpovědět alespoň uspokojivě (čtěte: jak uzná komisař za vhodné).

Složením zkoušek to samozřejmě nekončí. I po obdržení řidičáku bude ještě nějaký ten čas trvat, než si budete takzvaně jistí v kramflecích. Co je hlavní a nejdůležitější –  jezděte opatrně. Ale pozor, opatrně nutně neznamená rychlostí 30 km/h.

Ohodnoťte tento článek:
4,9
Právě čtete

Podívejte se na 5 tipů, jak zvládnout závěrečné zkoušky v autoškole