Menu
StudentMag
Pravopis

11 slov, která spousta lidí skloňuje špatně. Nechybujete v nich i vy?

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

10. 11. 2014

Se dvěma, nebo dvěmi ideami? Skloňování dokáže zavařit hlavu nejen cizincům, kteří se učí česky, ale i Čechům samotným. Podívejte se na přehled 11 slov, v nichž se často chybuje.

1. Bez data, nikoli bez datumu

Jistě, tvar data sice mnohem víc než ta kalendářní evokuje počítačová data, je to však jediný správný tvar druhého pádu jednotného čísla.

FOTO: Jak se skloňuje datum

2. Mám idey, nebo ideje?

Ve slově idea jsou zapeklitá ta íčka na konci. Jak je to tedy správně? Jména ženského rodu zakončená na –ea (odysea, orchidea, Korea) mají smíšené skloňování: skloňují se podle vzorů žena i růže a v některých pádech mají dubletní tvary.

FOTO: Jak se skloňuje idea

3. Oxymóra, nikoli oxymórony

Protože oxymórony jsou pro morony. Oxymóron je totiž rodu středního, nikoli mužského. A co že to ten oxymóron vlastně je? Třeba svítání na západě, květy zla nebo mrtvé milenky cit.

FOTO: Jak se skloňuje oxymóron

4. Se dvěma dívkami, nikoli se dvěmi dívkami

Tvar dvěmi sice vypadá mnohem spisovněji, přesto však správný není. Snažit se být přehnaně korektní je někdy na škodu – to by jste měli vědět. A pokud jste si v předchozí větě nevšimli žádné hrubky, nejspíš byste si měli zopakovat učivo ze základky.

FOTO: Jak se skloňuje dva

5. Sofistikovaná zájmena jenž a jež

Jenž je podivné slovo. Narážíme na něj poměrně často, většinou si to však vůbec neuvědomujeme a sami ho aktivně nepoužíváme, takže nevíme, jak ho skloňovat. Pokud pro to nemáte cit, nezbývá než se celé paradigma mechanicky naučit.

FOTO: Jak se skloňuje jenž

6. Video jako město, nebo moře?

Typ slov jako video či rodeo mají kodifikované tvary podle vzoru moře. Ve třetím, šestém a sedmém pádě množného čísla jsou však přípustné i tvary podle vzoru město: videům, videech, videy.

FOTO: Jak se skloňuje video

7. Guru

Také vám tvary slov jako guruy či guruům připomínají jakýsi exotický jazyk, který se určitě nepoužívá v naší zeměpisné šířce? Na vině je české skloňování. Pomůckou budiž, že čtyři písmena, která tvoří nominativ singuláru, jsou ve všech pádech zachována a přidávají se k nim pouze koncovky vzoru pán.

FOTO: Jak se skloňuje guru

8. Oba

Pokud vám mezi řečí ujedou tvary jako obouch nebo obouma, většinou si toho nikdo nevšimne. V psaném projevu však takové formy bijí do očí, nemyslíte?

FOTO: Jak se skloňuje oba

9. Zeus, bez Zea? Dia? Dije? Tak co teda?

Nejvyšší řecký bůh by asi nemohl mít podivnější skloňování. Jeho jméno je údajně odvozeno od indoevropského kořene Djaus: v tom už jsou jakž takž tvary Zeus i Dia rozpoznatelné.

FOTO: Jak se skloňuje Zeus

10. Jak se skloňuje génius?

Životná podstatná jména rodu mužského zakončená na –ius se skloňují v jednotném čísle podle vzoru pán a v množném čísle podle vzoru muž (pozor, nikoli jako muži, ale jako mužové).

FOTO: Jak se skloňuje génius

11. Dokážete vyskloňovat Odolena voda?

Odolenovodské děti to na základní škole musí mít docela těžké. Umíte si představit, jakou práci jim musí dát, než se naučí napsat, odkud jsou? Odolena Voda se skloňuje následovně:

FOTO: Jak se skloňuje Odolena Voda

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

11 slov, která spousta lidí skloňuje špatně. Nechybujete v nich i vy?