Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Ovládněte řeč těla a posuňte se v kariéře. 5 tipů přímo od koučů

Redakce

Redakce

26. 2. 2018

Jak ještě zapracovat na kariérním posunu? Zaměřte se na řeč těla. Zapomeňte ale na stále dokola omílané praktiky. Tato doporučení jsou přímo od koučů.

Všechno to začíná v naší hlavě

Svou kariéru můžete ovlivnit řadou věcí. Stačí potkávat správné lidi, mít nadstandardní výsledky, zůstávat v práci déle, zapracovat na sebevzdělávání v oboru. Je tu ale ještě jeden velký pomocník, který má až nebezpečně velký vliv na posun vaší kariéry – směrem vzhůru, ale i směrem dolů. Taková řeč těla je silným nástrojem, který vám může dobře sloužit, pokud ho umíte používat.

Řeč těla ale není jen o tom, jak stojíme nebo rozhazujeme rukama. Ne nadarmo se říká, že oči jsou okna do duše a že všechno je to jen v naší hlavě. Ti nejlepší koučové na světě to dobře ví a mnoho z nich říká, že právě to, co se nám děje v hlavě přímo ovlivňuje naše gesta i signály, které vysíláme. Můžeme mít sebelépe nastudovanou teorii řeči těla, ale dokud se nebudeme cítit skutečně dobře a sebejistě, nebudeme přesvědčiví.

1. Změňte těžiště těla

Snadno se to řekne, ale hůře provádí. Každý má své těžiště někde jinde a podle něj nakláníme tělo buď více dopředu nebo dozadu, hrbíme se nebo jsme naopak prkenní. Jsme-li nervózní, těžiště moc neřešíme a více se soustředíme na to, co v nás vzbuzuje nervozitu. Tím pádem kolem sebe vyzařujeme nízkou sebedůvěru, obavy a submisivitu.

Řeč těla u pohovoru. 6 tipů, jak zvýšit své šance beze slov

Tak by ale rozhodně neměl působit člověk, který to chce ve své kariéře dotáhnout dál. Kam tedy s těžištěm? Těžiště našeho těla by se správně mělo nacházet v podbřišku. Přenesením těžiště do této oblasti si lépe uvědomíme svůj postoj a budeme ho mít více pod kontrolou. Díky tomu posílíme spodní část zad a budeme působit vyšší a sebejistější.

2. Naučte se relaxovat

Relaxace je důležitá nejen, když vás u toho nikdo nevidí. Působit klidně a vyrovnaně i před ostatními vysílá na druhou stranu určité signály. Nadechněte se, zaujměte uvolněný postoj a buďte si jisti svými vlastními schopnostmi. Nic nezabírá na druhé lépe než dojem, že vás nemohou ničím rozhodit.

 

3. Neformální chování vám může být ku prospěchu

Není pokaždé nutné získat si autoritu formálním chováním. Někdy stačí jen to, že jsou lidé na vaší straně, protože je jim ve vaší přítomnosti dobře. Respekt si lépe získáte mezi svými kolegy, pokud s nimi budete jednat jako se sobě rovnými. Snáze je pak budete mít na své straně a lépe budou reagovat na vaše názory, když se stanete jejich přirozenou autoritou postupným budováním vztahů.

4. Žádný spěch a oční kontakt především

Jak budovat vztah s klienty a kolegy? Někdy stačí během konverzace nespěchat, dát druhé straně dostatek prostoru pro monolog. Pokud budete schopni udržet oční kontakt a z vašich očí bude čišet klid a duchapřítomnost, body navíc pro vás a váš vztah s tím druhým.

Jak se naučit diplomacii aneb jak dřív myslet, než mluvit

Ujistěte se, že jste během prvního setkání udělali maximum pro to, aby se druhá strana cítila vítaně. Klidně se jich bez ostychu na konci schůzky zeptejte, jaký mají z vašeho setkání pocit a zda jim vyhovuje tento způsob komunikace. Lidé vždy ocení zájem o zpětnou vazbu a o to upřímněji s vámi pak budou jednat i v budoucnu.

5. Udělejte si čas na sebe

Návrat sám do sebe je skvělý způsob, jak uklidnit svou mysl a dát své myšlenky do kupy. Tento způsob skvěle pomáhá například před prezentací nebo projevem na veřejnosti. Zkuste se alespoň na chvíli vymanit ze stresové situace a odhodit ji někam stranou.

Čím více budete na to, co vás stresuje myslet, tím hlouběji se do svého strachu ponoříte. Myslete alespoň chvíli na to, co vás dělá šťastnými, zavřete oči a najděte si své spokojené místo a chvíli na něm zůstaňte. Jakmile se vrátíte zpět, ten skvělý pocit se vás hned tak nepustí a na ostatní budete působit nedotknutelně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ovládněte řeč těla a posuňte se v kariéře. 5 tipů přímo od koučů