×
StudentMag

Ostravští studenti budou mít vlastní pivo. Chtějí povzbudit svůj mozek

FOTO: Výčep, pivo
Ostravští studenti brzy najdou svůj IQač v několika oblíbených podnicích. Zdroj: FreeImages.com / Will Watt

Studenti Ostravské univerzity se za pár dní dočkají vlastního piva s názvem IQač. Nechtějí se jím však opíjet, ale utužit kolektiv a posílit svou mozkovou činnost. 

Podle prezidentky Stavovské unie studentů Veroniky Snopkové má nová dvanáctka především spojovat studenty a upevnit jejich kolektiv při plánování společenských akcí. „IQač tomu dodá na atmosféře, a v dobré atmosféře vznikají taky dobré nápady,“ vysvětlila pro univerzitní magazín OU@live.

IQač může posílit paměť a soustředění

Vedle toho si studenti od pití piva slibují, že tak podpoří svou mozkovou činnost. „V každém pivu je 0,2 gramů ginkgo biloby, což je poměrně dost, takže fungovat určitě bude,“ myslí si ostravský sládek Jiří Štverka, který nápoj na přání studentů připravuje.

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je oblíbenou rostlinou pro svůj kladný vliv na paměť a soustředění, schopnost učení či celkovou duševní kapacitu. Používá se také v alternativním lékařství – údajně rozšiřuje cévy a starším lidem pomáhá předcházet náhlým mozkovým příhodám či Alzheimerově chorobě.

Podle odborníků však lidé účinky jinanu často přeceňují. Rozsáhlá studie amerického Národního centra pro doplňkovou a alternativní medicínu v roce 2008 neprokázala žádný vliv ginkgo biloba na paměť ani jako prevence závažných onemocnění.

Rektor: Studenti pijí pivo od středověku

Vznik studentského piva podpořil také rektor univerzity Jan Lata s tím, že ke studentskému životu neodmyslitelně patří život společenský. „Studenti univerzit pijí pivo od středověku a budou i v budoucnu – proč tedy nenabídnout určitou alternativu?“ dodává.

Čtěte také: 5 přírodních vitamínů, které vám pomůžou při studiu

Lata studentskou dvanáctku oficiálně pokřtí na akci JSME OSTRAVSKÁ!!!, která se uskuteční 7. října na Masarykově náměstí v Ostravě. IQač se pak začne podávat v několika místních pivnicích.

Ostravská univerzita je jedinou vysokou školou v ČR, která se může pochlubit vlastní značkou piva. Některé školy mají sice vlastní pivovary, ty ale studentům slouží převážně pro výuku chemie. V loňském roce takový pivovar otevřelo i Gymnázium a Střední odborná škola dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..