Menu
StudentMag
Studium

5 přírodních vitamínů na podporu učení, které vám pomůžou při studiu

Redakce

Redakce

16. 5. 2018

Vitamíny pro lepší učení nejsou mýtus. Ať už vás čeká zkouškové či maturity, je to pro studenta zátěž pro mysl i tělo. Matka Příroda s tím naštěstí počítala. Nabízíme pět tipů na vitamíny a přírodní potravinové doplňky pro studenty, se kterými překonáte stres, únavu i nedostatek pohybu.

1. Účinky guarany zaženou únavu

Čtení stovek stránek, psaní výpisků a seminárních prací, práce dlouho do noci… Studium je vyčerpávající a vypít za den 17 káv není ten nejlepší způsob, jak se s tím vyrovnat. Osvědčenou náhražkou kofeinu, po kterém vám nebude srdce bušit jako při infarktu, je guarana. Dodává energii, ovlivňuje únavu, navíc stimuluje činnost mozku a blahodárně působí na paměť a soustředění.

2. Vitamíny na optimální váhu najdete v kolovém semínku

Nejvíc prý člověk tloustne přes Vánoce, když se cpe cukrovím, studenti ale ví, že krizové období je zkouškové. Hodiny ležíte v posteli nebo sedíte u stolu či monitoru, do toho se nejlépe ještě cpete něčím sladkým, abyste si doplnili energii… Zázračné bobule, po kterých budete štíhlí jako proutek, zatím nikdo nenabízím, doporučujeme ale semínko rostliny kola, které zahání únavu a hlad a pomáhá vstřebávání tuků a udržování optimální tělesné hmotnosti. Alternativou je ještě například lněné semínko.

3. Proteiny pro sportovce využijete při běhu i fotbalu

Máte dostudováno, nebo si chcete pročistit hlavu sportem? Tělo musí správně fungovat, obzvlášť při zvýšené fyzické námaze. Sportovci rádi používají konopný protein, protože je zdrojem vlákniny, základních mastných kyselin a antioxidantů, bílkovin i aminokyselin, a navíc nabízí správný poměr nenasycených omega kyselin 3, 6, a 9. Zvažte také doplňky stravy chondroitin, glukosamin či kolagen, které jsou základem při péči o pohybové ústrojí.

4. Prášky na stres nahradíte řešetlákem

Jste chytří, poctivě jste se učili a připravovali… Ale stejně jste nejspíš ve stresu z různých termínů a všeho, co by se „mohlo pokazit.“ Pomoci může rakytník řešetlákový. Kromě spousty blahodárných účinků na zdraví organizmu – imunitní systém, metabolismus, srdce, … – také pomáhá při pocitech stresu a úzkosti a podporuje klidný spánek. Alternativou pro obzvlášť vystresované a vyčerpané jedince (což je v podstatě definice zkouškového) je doplněk stravy DMAE, pro chemiky dimetylaminoetanol.

5. Podporu imunity zajistí čaj a zázvor

Řešetlák a kolu spousta lidí nezná, ale tentokrát zůstaneme u osvědčené trojice: zázvor, zelený čaj a ženšen. Pomáhají s přirozenou obranyschopností a imunitou, ale také s únavou či správným fungováním metabolismu. Zázvorovou limonádu a zelený čaj nejspíš znáte jako nápoje, ale jako extrakty se prodávají i ve formě doplňků stravy – jejich účinky to nijak neoslabuje.

Co jíst při učení. 7 superpotravin pro vás mozek

Kde vitamíny na míru sehnat?

Když už se rozhodnete, jaké doplňky jsou pro vás nejvhodnější, musíte si je ještě nějak obstarat. Protože jde o zdraví prospěšné a hlavně legální produkty, nemusíte v noci do temných uliček – nabízí je každá lékárna i supermarket. Pořád ale musíte nějak zjistit, jak různé látky správně zkombinovat a v jakém je brát množství.

 

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

5 přírodních vitamínů na podporu učení, které vám pomůžou při studiu