Menu
StudentMag
Studentské finance

Odkládat na bydlení se vyplatí! Jak na to?

Redakce

Redakce

6. 10. 2021

Asi každý z nás sní o tom, že si jednou pořídí vlastní bydlení. Rodiče a sourozenci jsou sice fajn, na druhou stranu s nimi nemůžeme bydlet celý život. Založíme si taky svou vlastní rodinu a budeme s nimi chtít bydlet ve vlastním, neřešit žádný rostoucí nájem. 

Samostatné bydlení si vyzkoušíme často už v průběhu studia, kdy se sami o sebe musíme umět postarat. Už tehdy nás asi napadne, zda bychom si neměli začít na budoucí bydlení šetřit? Přeci jen nám nespadne do klína, budeme se o něj muset pořádně zasadit. 

Jen hypotéka nestačí

Dneska není nic výjimečného pořídit si bydlení na hypotéku. Jenže jenom hypotéka nestačí, už nějaký ten pátek musíme mít taky našetřeno. Hypotéku lze totiž získat na maximálně 95 % zástavní hodnoty nemovitosti. Zbytek musíte vykrýt z vlastních zdrojů, nebo dát do zástavy ještě jednu nemovitost, která rozdílové vlastní zdroje nahradí. 

Víte, že banky také mnohem podrobněji prověřují žadatele o hypoteční úvěr? Chtějí mít jistotu, že opravdu bude úvěr řádně splácet.

Zvýhodněná hypotéka pro mladé

V mladším věku je šance na hypotéku přeci jen o něco větší než v tom pozdějším, přesto jednotlivé banky k věkové skupině žadatelů do 30 let přistupují odlišně. Některé nabízí třeba hypotéku pro mladé na pořízení prvního bydlení. Výběr správné banky je tak zcela zásadní. 

Náš tip: Jak našetřit na vlastní bydlení?

Na bydlení je dobré začít šetřit co nejdříve. Na počátku pracovní kariéry nikdo nemůže počítat s vysokými výdělky, přesto je dobré si každou volnou korunu dávat bokem.

Přeci jen musíte počítat s tím, že hypotéku dostanete maximálně na 80-95 % hodnoty nemovitosti, a budete taky muset uhradit provizi realitní kanceláře za zprostředkování nákupu nemovitosti. Našetřeno byste měli mít zhruba 20 procent její kupní ceny. Jak šetřit na vlastní bydlení?

  • Prvním krokem je naučit se hospodařit s penězi. Pomoci s tím může pravidlo 10/20/30/40, které nám napoví jak rozdělit výdaje. 40 % může jít na jídlo, zábavu, oblečení a telefon, 30 % na bydlení. 20 % je dobré odkládat stranou právě třeba na bydlení, 10 % pak na krátkodobou rezervu, kterou využijete třeba, když se porouchá auto nebo rozbije pračka.
  • Zapisujte si výdaje, ty zbytečné zkuste eliminovat.
  • Do obchodu choďte s nákupním seznamem a držte se ho.
  • Plaťte hotově, noste s sebou jen přiměřenou částku.
  • Šetřit můžete i na elektřině. Stačí vyměnit klasické žárovky za LED zdroje, spotřebiče odpojovat ze zásuvky, když je nepoužíváte, pořídit si úsporné spotřebiče.
  • Naučte se správně větrat a topit. Když vyvětráte tak, že na chvíli vytvoříte doma průvan, stěny neprochladnou a vy pak rychleji místnost vytopíte na potřebnou teplotu.
  • Auto používejte, jen když musíte, kam zvládnete dojít pěšky, tam jděte procházkou.
  • Zkuste se zbavit zlozvyků jako třeba kouření.
  • Máte nějaký úvěr? Zjistěte si, zda na něm nemáte zbytečně vysokou úrokovou sazbou.
  • Volné finance ukládejte na spořící účet, na běžném účtu si nechte jen tolik, kolik chcete utratit.
Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Odkládat na bydlení se vyplatí! Jak na to?