Menu
StudentMag
Studentský život

Nudíte se doma? Máme tip, jak si vyrobit hologram

Redakce

Redakce

1. 4. 2020

Myslíte si, že na výrobu hologramu potřebujete spoustu pomůcek, specializované programy a extra vědomosti? Vůbec ne. Jednoduchý vytvoříte jen s pomocí nože, kousku plastu, izolepy a za chvíli se vznáší hologram nad vaším mobilem.

Na YouTube se objevilo nejedno hologram video a mnohá z nich se stala opravdovým hitem. Je to hlavně proto, že výroba hranolu, na který se může hologram promítnout, není drahá a ani těžká. I naprostý začátečník to má za chviličku. Když se do výroby pustíte s dětmi, máte o zábavu postaráno.

Co je to hologram?

Zjednodušeně řečeno je hologram 3D záznam obrazu. Jedná se o podobné médium jako fotka či film ve dvou rozměrech, ale navíc plastický. S holografickou samolepkou se dnes setkal už takřka každý, ale to není opravdový hologram. Při jeho výrobě se k obrázku přidá jedna nebo dvě vrstvy, které jdou vidět z různých úhlů pohledu. Tak vznikne iluze trojrozměrnosti. Pravý hologram musí být opravdu 3D. Pamatujete si třeba na Hvězdné války?

Být na chvíli kouzelníkem…

 Jak vyrobit domácí hologram?

DIY hologram vyrobíte snadno a rychle. Budete potřebovat svůj chytrý telefon a nějaké ty pomůcky. Připravte si pravítko, nůžky, papír, řezák, prázdný obal od cédéčka, propisku a lepenku. A můžete začít.

Nejdříve si vezměte papír a nakreslete šablonu. Podle té pak vyřežete stěny vašeho holografického obrázku. Musí to být čtyřúhelník. Nejkratší stěna měří jeden centimetr, protilehlá pak šest centimetrů. Výška čtyřúhelníku má 3,5 centimetru. Jakmile předkreslíte tento obrázek na papír, vystřihněte šablonu a obkreslete na obal na cédéčka. Vyřezejte čtyři stěny potřebného hranolu.

Tyto čtyři stěny slepte lepenkou k sobě. Tím vám vznikne potřebný mustr umožňující projekci hologramů. Pamatujte, že nezáleží na přesných rozměrech, důležitější jsou správné úhly a řezy.

Pak už stačí jen najít na internetu vhodné video pro přehrávání hologramů a zábava může začít. Vyrobený předmět položte na střed displeje a přejděte do temné místnosti. Pak už můžete začít pozorovat holografickou projekci nad vašim displejem. A jestli vám nestačí materiál z internetu, natočte si vlastní video se svým obličejem.

Svět prožívá digitální revoluci a rychle se mění. Za pár let už možná budou hologramy naprosto běžnou součástí života. Vy si nějaký můžete pořídit už dnes.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nudíte se doma? Máme tip, jak si vyrobit hologram