Menu
StudentMag
Studium

Nový ministr Štys převzal před týdnem úřad. Reformu VŠ riskovat nebude

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

17. 7. 2013

Přesně sedm dní uplynulo od uvedení Dalibora Štyse do resortu školství. Úřednický ministr by rád navázal na práci svého předchůdce Petra Fialy, návrh vysokoškolské reformy ale zřejmě nepředloží.

I když by novelu zákona o vysokých školách rád podpořil, nechce její předložení riskovat v současné politické situaci. Podobný dokument by totiž musel mít v poslanecké sněmovně zřetelnou podporu.

TOP09: Invaznímu komandu zákony schvalovat nemusíme

Nyní je však podpora vládních návrhů velmi nejistá. Štys je totiž součástí úřednického kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka, kterého prezident Miloš Zeman jmenoval navzdory existující vládní koalici a její údajné většině ve sněmovně. V řadách dosavadní politické reprezentace to vyvolalo rozporuplné reakce.

Místopředseda koaliční TOP09 Miroslav Kalousek například několikrát naznačil, že stěžejní rozhodnutí jeho strana nepodpoří, a to i bez ohledu na kvalitu. Novou vládu označuje za invazní komando na půdu sněmovny.

Exministr Fiala jmenování Štyse vítá

Bývalý ministr Petr Fiala, který sám účast v nepolitické vládě odmítl, ocenil zkušenosti nového ministra z akademické sféry i jeho úmysl navázat na předchozí kroky v resortu.

„Věřím, že v panu ministru Štysovi nastupuje na tento post člověk, který má zkušenosti z akademického prostředí, má zkušenosti s tímto ministerstvem, takže je zde zajištěna kontinuita. Přeji mu do jeho práce jen vše dobré,“ uvedl na závěr uvedení svého nástupce.

Na předchozí Štysovy zkušenosti z ministerstva poukázal také premiér Jiří Rusnok. Nepřichází podle něj rozhodně do neznámého prostředí.

Na schválení čekají platy učitelů i akreditace plzeňských práv

Nový ministr by se po dobu svého působení měl zaměřit zejména na nový kariérní řád učitelů, jehož součástí je i plán odměňování pedagogů podle kvalifikace a odučených let.

Očekává se také podpis rozhodnutí akreditační komise o udělení další čtyřleté akreditace Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni.

Funkce úřednického ministra školství bude s velkou pravděpodobností pouze dočasná. Celá současná vláda totiž může své působení ukončit hlasováním o důvěře v poslanecké sněmovně. Jako o možném termínu se spekuluje o začátku srpna.

prof. RNDr. Dalibor Štys, CSc.

  • vědec v oboru biochemie, vysokoškolský pedagog
  • vedoucí Laboratoře aplikované systémové biologie na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity
  • v roce 2012 jmenován profesorem v oboru aplikované fyziky
  • od listopadu 2012 působil na ministerstvu jako ředitel Odboru výzkumu a vývoje

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nový ministr Štys převzal před týdnem úřad. Reformu VŠ riskovat nebude