Menu
StudentMag
Studium

Nejen pro maturanty: 7 způsobů, jak se konečně zbavit stresu ze zkoušek

Redakce

Redakce

16. 4. 2015

Kromě dohánění učiva na poslední chvíli se před maturitou snažíme také co nejefektivněji zbavit stresu ze zkoušení. Pokud už nevíte kudy kam a v noci nervozitou ani oka nezamhouříte, přečtěte si naše následující typy, jak odbourat zkouškový stres.

1. Sestavte si učební plán

Pokud si přesně naplánujete, co se kdy budete učit, dodá vám to pocit vnitřního klidu. Budete totiž vědět, že pokud plán dodržíte, opravdu všechno stihnete.

2. Nechte si pauzy na odpočinek

V rozvrhu určitě také nevynechejte relaxační přestávky, během kterých se věnujte zejména aktivitám, které nezahrnují namáhání mozku.

3. Neučte se všechno na poslední chvíli

Patříte-li mezi jedince, kteří nejsou schopni sestavit a následně dodržet učební plán, řiďte se alespoň touto radou. Ideální je neučit se už minimálně den před důležitou zkouškou. Akorát byste zjistili, kde máte drobné mezery a následným bleskovým doučováním byste si v hlavě všechno pomíchali.

10 vychytaných tipů, jak se donutit jít do školy dnes, zítra i pozítří

4. Dejte si koupel

Zní to sice trochu banálně, ale horká lázeň opravdu úspěšně odbourává stres. Ležení ve vaně sice poskytuje dostatek prostoru k přemýšlení o blížících se zkouškách, pokud ho ale doplníte poslechem vaší oblíbené hudby či četbou knížky, která nijak nesouvisí s vaším oborem, úspěch je zaručen.

5. Nemluvte pořád jenom o zkouškách

Najde-li se ve vašem okolí člověk, který se pokusí probojovat se barikádou knih, papírů a zvýrazňovačů a navázat s vámi smysluplnou konverzaci, oceňte jeho snahu a nemluvte s ním pořád jenom o zkoušení. Odměnou vám bude příjemné rozptýlení, které vás alespoň na chvíli zbaví paniky a pocitu staženého žaludku.

15 pádných důvodů, proč je lepší mít za spolubydlící kluky

6. Představte si vaše zkoušející…

… v nějaké kompromitující či komické situaci. Z hrůzostrašného zkoušejícího, který se úmyslně snaží potopit své studenty, se rázem ve vaší mysli stane vyděšený jedinec, který trpí stejnými problémy, jako všichni ostatní na světě.

Tuto představu si pak nezapomeňte vizualizovat hlavně těsně před zkoušením. Nervozita zmizí jako mávnutím kouzelné hůlky.

7. Nemyslete na nejhorší

Slavný citát Stephena Kinga „doufej v nejlepší, očekávej nejhorší“ při zbavování se zkouškového stresu rozhodně neplatí. I pouhé pomyšlení na ten nejhorší možný scénář, který by se u zkoušek mohl odehrát, vám totiž rozhodně na klidu nijak nepřidá.

Takže doufejte v nejlepší a na všechno ostatní zapomeňte!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejen pro maturanty: 7 způsobů, jak se konečně zbavit stresu ze zkoušek