Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Nejčastější chyby v motivačním dopise. Na co si dát pozor při žádosti o práci?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

9. 8. 2016

Při hledání práce vám nemusí stačit jen výstavní životopis – čím atraktivnější pozice, tím větší konkurence, a o vaši vysněnou práci vás tak může připravit i nevhodně napsaný motivační dopis. Jaké chyby v motivačním dopise děláme nejčastěji a jak se jim vyhnout?

V dnešní době, kdy většina lidí hledá práci přes internet není výjimkou, že na inzerovanou nabídku pracovního místa přijde i tisíc odpovědí. Často tak personalista ani nemá možnost projít všechny životopisy a musí odpovědi nějak vyfiltrovat.

Motivační dopis a nejčastější chyby

Pro personalistu je jednoduchou možností, jak zúžit výběr kandidátů, přečíst si nejprve motivační dopis, který je obvykle tím, co vidí jako první. V něm by měl najít zejména důvod, proč by vás měl pozvat na pohovor, často v něm však nachází důvody, proč uchazečovu žádost o práci hodit do koše. Jaké jsou nejčastější chyby v motivačním dopise?

Chyby v motivačním dopise – gramatika a překlepy

Shoda přísudku s podmětem či tvrdé a měkké i/y občas dovedou potrápit kdekoho, ovšem hrubka v motivačním dopise vás může ve výběrovém řízení klidně diskvalifikovat. Záleží samozřejmě na pozici, na jakou se hlásíte, nicméně pokud je vyžadováno alespoň středoškolské vzdělání, dejte si na gramatické chyby opravdu pozor.

Pokud si nebudete jistí, jak něco napsat správně, použijte jiné slovní spojení, anebo si výklad najděte na internetu. Jestliže si v gramatice nejste jistí, požádejte zdatnějšího kamaráda o kontrolu. Ujistěte se, že v motivačním dopise nejsou překlepy. Motivační dopis by měl mít i jistou stylistickou úroveň, proto neuškodí si jej před odesláním přečíst nahlas.

Chyby motivačního dopisu – příliš dlouhý

Při psaní motivačního dopisu můžeme mít občas pocit, že čím více našich kladů napíšeme, tím lépe, ovšem často to pak přeháníme s jeho délkou. Ideální délka motivačního dopisu je zhruba 150 slov. Uvědomte si, že úkolem motivačního dopisu je personalistu zaujmout a podnítit k otevření vašeho životopisu, nikoli jej celý přeříkat.

Chyby v motivačním dopise – kopírování

Na internetu je k nalezení mnoho vzorů motivačních dopisů, s inspirací jimi to však příliš nepřehánějte. Čtení motivačních dopisů je částí každodenní práce personalistů, proto by to mohli klidně poznat, ohranými frázemi navíc nikoho neohromíte. Snažte se tedy stvořit originální dopis, ovšem za dodržení jistých pravidel – standardní oslovení i rozloučení a vyhněte se vtipům či kamarádskému přístupu, jinak budete působit nedůvěryhodně.

Chyby motivačního dopisu – univerzální text

Psaní motivačního dopisu je pro mnohé otravnou záležitostí, proto mají v počítači připravený „univerzální text“ pro motivační dopis, který při hledání práce rozesílají na všechny strany. I když hledáte práci v jednom oboru, vyplatí se uzpůsobit motivační dopis konkrétní pozici, které přece jen nemohou být úplně stejné.

Svůj „univerzální text“ si můžete schovat jako takové vodítko či výchozí text, nicméně vždy jej přizpůsobte konkrétnímu místu. Pořádně si přečtete inzerát a snažte se pochopit, jakého člověka hledají. Poté se koukněte na svůj životopis a do motivačního dopisu z něj vyberte to, proč jste ideálním kandidátem právě vy.

Chyby v motivačním dopise – faktické chyby

Ať už jde o oslovení personalisty, jméno firmy či název pozice, dbejte na to, aby všechny informace uvedené ve vašem motivačním dopise byly fakticky správně. V opačném případě dáváte najevo svou nepozornost, anebo fakt, že vás daná pozice ani moc nezajímá, v horším případě, že jste žádost o práci chtěli poslat vlastně někam úplně jinam.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejčastější chyby v motivačním dopise. Na co si dát pozor při žádosti o práci?