Menu
StudentMag
Studium

Naučte se číst odbornou literaturu. Máme 7 tipů, jak si z ní něco odnést

Redakce

Redakce

20. 7. 2022

Čtení odborné literatury je nedílnou součástí studia na vysoké škole. Kdyby stačilo prostě jen číst, tak by to ještě šlo. Co však dělat, když je tady i reálně existující předpoklad, že byste si z ní něco měli i zapamatovat?

1. Každý den kousek

Knížka má 300 stran? To je docela dost a ani se do ní člověku nechce pouštět. Rozdělte si počet stránek na dny. Třeba 30 až 50 stran denně byste měli zvládnout, není to tolik, a navíc se pak dokážete lépe soustředit než kdybyste měli knihu přečíst třeba na dva zátahy.

2. Určete si cíl

Potřebujte vědět alespoň zhruba, jaký je hlavní smysl knihy? Nebo je to hlavní studijní literatura z předmětu, ze kterého budete zkoušeni? Toto je potřeba si ujasnit hned na začátku.

Pokud máte knihu „jen do seznamu četby“, nemusíte jí věnovat tolik času (stačí přečíst pár kapitol a prolistovat ji). Zato když si máte pamatovat odborné termíny, teorie a různá třídění, je třeba číst pozorněji.

3. S tužkou v ruce

Čtěte s tužkou a papírem v ruce. Zaznamenávat si zpětně výpisky je téměř nemožné. Když ji máte jen přečíst, tak stačí pár poznámek o tom, co vás nejvíce zaujalo. Pokud však budete z obsahu knihy zkoušeni, je potřeba si udělat výpisky či rovnou výtah, který byste se měli následně naučit.

Čtení odborné literatury bez výpisků by bylo úplně zbytečné. Opravdu jen málokdo má tak dobrou paměť, že výpisky nepotřebuje. Kromě toho, tím, že si informaci přečtete a ještě navíc zapíšete, zvětšujete pravděpodobnost, že si opravdu něco zapamatujete.

4. Nevynechávejte úvod a závěr

Taky máte tendence při čtení vynechávat úvod a závěr? Nedějete to. Mnohdy se po přečtení úvodu v kostce ujasníte hlavní téma knihy. V závěru najdete, k jakým informacím autor došel. Usnadní vám to práci. Dostanete tak vlastně shrnutí zadarmo.

5. Použitá literatura

Projděte si seznam zdrojů, ze kterých autor čerpal. Možná že tam najdete i nějakou publikaci od vyučujícího, který vám onu konkrétní četbu zadal. Vůbec není od věci podívat se, čím váš vyučující přispěl v uvedené knížce (článku). U zkoušky se můžete blýsknout tím, že to nenuceně zmíníte.

6. Vlastní názor

Nebojte se s autorem odborných knížek polemizovat. Nemusíte mít stejný názor na věc jako on.

Pokud máte na přečtenou odbornou literaturu napsat recenzi, nebojte se být kritičtí. Podložte svůj názor konkrétními příklady a přidejte i srovnání s jinými autory. Vyučující ocení, že jste o knize přemýšleli a že jste si na ni udělali vlastní názor.

7. Spolupracujte

Dostali jste za úkol přečíst z jednoho předmětu 30 odborných článků? Nezoufejte, podělte se o tento úkol se svými spolužáky. Každý si vezme na starost sehnat několik článků a pořídit z nich kvalitní výpisky pro ostatní. Ušetří vám to spoustu času, navíc se naučíte spolupracovat v týmu.

Odborná literatura je možná na začátku strašákem, ale dá se zvládnout. Díky jejímu čtení se naučíte něco velmi cenného: soustavně pracovat a perfektně se orientovat ve svém oboru.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Naučte se číst odbornou literaturu. Máme 7 tipů, jak si z ní něco odnést