Menu
StudentMag
Studentský život

Na čem plout a čemu se vyhnout? Přinášíme tipy, jak přežít na vodě

Redakce

Redakce

8. 7. 2015

Co Čech, to turista. A není překvapením, že jednu z nejoblíbenějších prázdninových dovolených Čechů tvoří dovolená na vodě. Nemusíte být zrovna vodák – mazák, abyste věděli, že se bez lodě a pádla neobejdete. My vám však přinášíme užitečné tipy, jak se na takovouto dovolenou připravit tak, aby vás nic nezaskočilo.

Kánoe

Jsou nejčastěji využívány. Jedná se o dvoučlenné plavidlo, kde každý člen „posádky“ má svoji vlastní roli. Vepředu sedí tzv. háček. Má vždy, zejména v peřejích, oči na stopkách, aby upozornil vzadu sedícího kormidelníka na překážky před lodí. Kormidelník poté určuje, jakým směrem se loď překážce vyhne. Pokud se háček a kormidelník nedohodnou, může dojít k cvaknutí – převržení kánoe.

Raft (pramice)

Pokud jedete na vodu s partou kamarádů a chcete si užít opravdovou legraci, měli byste si zaručeně půjčit loď pro větší posádku. Ideální volbou v takovémto případě je pramice, nebo raft. Výhodou takovýchto lodí je, že jsou stabilnější než kánoe a kajaky. Pokud se posádka nemůže dohodnout, nedochází ke cvaknutí, ale většinou k vysazení problémových jedinců u nejbližšího kempu.

Kajak

Introvertnější z nás, nebo lidé, kteří nevěří žádným háčkům a kormidelníkům, mohou využít kajak. Je velmi svižný, ale také vratký. Můžete na něm zkoušet různé triky, ale nejspíš ve většině případů skončíte hlavou u dna řeky.

Jak se sbalit na vodu?

Věci je nutné zabalit do speciálních zavazadel. Takovým zavazadlem je v nejlepším případě lodní pytel, tzv. loďák. Ten je vyrobený z nepromokavého materiálu. Další alternativou je plastový barel. Z oblečení je nutné si vzít teplé oblečení na chladné večery včetně přezutí a plavky s botami do vody.

Boty do vody jsou nejdůležitější. Musíte počítat s tím, že se s nimi budete pohybovat po dně řeky, kde se nacházejí ostré kameny. Boty musí být pevné s pevnou podrážkou a chránit nohu, ale také musí rychle schnout. V tomto případě jsou pantofle opravdu špatnou volbou. Do loďáku nebo barelu se vám navíc musí vejít stan se spacákem a karimatkou.

Pokud už nenajdete místo na mýdlo a šampon, nezoufejte. V kempech jsou sprchy spíše výjimkou, a pokud na ně narazíte, budou nejspíš v takovém stavu, že se pomažete vykoupat do řeky. Z hygienických potřeb jsou nejdůležitější kartáček na zuby a pasta.

Pamatujte na to, že důležité je mít suché oblečení. Je lepší trávit sychravé dny v plavkách a pláštěnce, než v promočeném oblečení.

Žádný vodák by neměl zapomenout na pokrývku hlavy. Ve dnech, kdy bude pražit slunce, vám hrozí úžeh. Pokrývku hlavy volíme takovou, která cloní oči, protože i ty je třeba pečlivě chránit. Také nesmíme zapomenout na opalovací krém. Pokud se spálíte, může to být velká nepříjemnost, která vám překazí celý zážitek z volna stráveného na vodě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na čem plout a čemu se vyhnout? Přinášíme tipy, jak přežít na vodě