Menu
StudentMag
Studentské finance

Mobilní tarify pro studenty a mladé: Srovnání nabídky českých operátorů

Martin Peška

Martin Peška

19. 8. 2012

Nevíte, jaký studentský tarif je pro vás nejlepší? StudentMag.cz se podíval na všechny aktuálně nabízené tarify pro studenty a mladé a přináší velké přehledné srovnání, které vám pomůže vybrat ten správný mobilní tarif.

Mobilní tarify pro studenty a mladé ušly za poslední dekádu velkou cestu, všichni současní operátoři (O2, T-Mobile a Vodafone) nabízejí hned několik variant, u všech je již samozřejmostí přesun nevyčerpaných jednotek do následujícího zúčtovacího období či možnost správy služeb online.

Srovnání všech tarifů přinášíme v přehledné tabulce, ze které můžete vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje, přece jen někdo dává přednost zasílání SMS, někdo volání, někteří z vás jistě ocení alespoň základní připojení na internet.

[table id=2 /]

Studentský tarif od T-Mobile (Student, Bav se s Mých 5)

T-Mobile nabízí studentům současně dva tarify. Oba mohou využít i nestudenti ve věku od 6 do 26 let, u zákazníků pod 18 let je nutný podpis smlouvy zákonným zástupcem. Obě možnosti je dobré objednat si v e-shopu, operátor vás odmění v podobě 30% slevy z paušálu na první tři měsíce.

Tarif Student za 234 korun poskytuje mix 40 volných minut, 40 SMS a 100 MB volných dat. Mezi další benefity tohoto tarifu je možné počítat volání i SMS zdarma v síti T-Mobile od 19 večer do 7 ráno. Smlouva mezi vámi a T-Mobilem se uzavírá na 12 měsíců a nemáte možnost vzít si telefon za sníženou cenu.

Druhý tarif Tarif Bav se s Mých 5 za 99 korun neomezuje počet odeslaných SMS v rámci 5 vybraných čísel ze všech mobilních sítí v ČR, ostatní SMS vyjdou zákazníka na korunu. Základem tarifu není internet do mobilu, ale je možné si za něj připlatit. Varianty jsou tyto: internet v mobilu (IvM) na den za 24 korun, IvM Standard za 110 (139) korun, IvM Klasik 179 (239) korun (v závorce uvádíme ceny bez závazku na 24 měsíců). Volání v rámci Mých 5 vás vyjde na 2,90 Kč/min.

Nutno dodat, že T-Mobile u obou tarifů účtuje hovory po první provolané minutě po 30 sekundách.

Pro sjednání tarifu je nutno uzavřít smlouvu na dobu určitou, a to na 12 nebo 24 měsíců. V případě smlouvy na rok nemáte nárok na tzv. dotovaný telefon, při závazku na 24 měsíců si můžete k paušálu vybrat telefon se slevou.

Studentský tarif od Vodafone (Student na míru)

Zde uváděné tarify od Vodafone platí pro studenty ve věku 15 až 26 let, ale není nutné dokládat potvrzení o studiu. Tarif se jmenuje Student na míru a za 339 korun obsahuje tři balíčky: 50 volných minut, 200 SMS a 150 MB dat. Balíčky lze aktivovat i jednotlivě (tzn. pouze volání za 150 korun, pouze SMS za 100 korun nebo pouze data za 89 korun).

Při objednání tarifu v e-shopu vám operátor v tomto případě žádnou, byť dočasnou, slevu z paušálu nedá, nabízí místo toho neomezené volání o víkendech ve vlastní síti.

K zavedení tarifu není nutné vázat se smlouvou, všechny tři balíčky lze aktivovat i na předplacence. „Stačí dobít dostatečný kredit. Sazba na volání je platná i při využití služby Vodafone Passport (SMS se řídí ceníkem Vodafone World Roamingu),“ uvedla pro StudentMag.cz Veronika Exnerová z Vodafone Czech Republic.

Pokud si ale chcete pořídit dotovaný telefon, musíte se upsat a dodržet minimální měsíční plnění po dobu 6 měsíců.

Vodafone účtuje hovory velmi férově. Po první provolané minutě je vám telefonát vyúčtován po vteřinách.

Tarif si můžete prakticky beztrestně vyzkoušet, každý zákazník Vodafonu má totiž 30 dní záruku na vrácení telefonu nebo služby.

Studentský tarif od O2 (Pohoda, Chytrá pohoda, [:kůl:])

O2 nabízí studentům, respektive mladým lidem od 6 do 26 let, v současnosti tři tarify. Všechny je možné vzít si na první dva měsíce na zkoušku díky tomu, že jako zákazník máte během prvních dvou měsíců právo vypovědět smlouvu bez obav z pokuty. Z toho ale současně vyplývá, že tarify není možné pořídit bez závazku, a ten je u O2 dvouletý.

Za objednání v e-shopu O2 jako jediný operátor neposkytuje ani slevu na paušál, ani žádný jiný benefit.

Tarif Pohoda za 180 korun je v základní nabídce bez internetu, obsahuje pouze 40 volných minut, 100 SMS.

Chytrá pohoda, jak již název napovídá, je vlastně klasický tarif Pohoda doplněný o ten nejzákladnější internet v mobilu, respektive 150 MB volných dat. Mimoto nabízí neomezené SMS ve vlastní síti.

U obou Pohod je stejně férové účtování hovorů jako u Vodafone, tedy po sekundě po první provolané minutě.

Jen cena hovoru je nad rámec v Tarifu s názvem [:kůl:] (ano, skutečně takto se píše jeho oficiální název) za 350 korun – je určen především studentům, kteří nejraději volají, volné SMS jsou v něm zahrnuty jen neomezeně ve vlastní síti. Paušál tedy čítá 120 volných minut a 150 MB volných dat. Ačkoliv se zdá tento tarif na volání výhodnější než z nabídky Vodafone, nemusí to tak ve skutečnosti dopadnout. Jedná se o jediný studentský tarif, který účtuje každý hovor po minutách při každé započaté minutě volání.

Tipy redakce

Pokud dáváte přednost volání, vyplatí se vám nejvíce balíček 50 volných minut za 150 korun od Vodafonu. Když ho náhodou provoláte, i následující minuty vás vyjdou na 3 koruny. Oproti tarifu O2 [:kůl:] se vám hovory budou účtovat po první provolané minutě po sekundách, nikoliv po minutách.

Pokud chcete mít hlavně co nejnižší paušál, máte jen pět kámošů, nebo máte vytipovaných pět lidí, kterým převážně píšete, zvolte Tarif Bav se s Mých 5 za 99 korun od T-Mobilu. Tarif sice neobsahuje internet do mobilu, ale ten si můžete samozřejmě přidat. A třeba zjistíte, že vám 100 MB rozhodně nestačí.

Pokud se nechcete vázat smlouvou, máte jedinou možnost. Tarif Student na míru od Vodafonu, který lze objednat i bez smlouvy a lze jej aktivovat i na předplacenou kartu.

Co když už tarif nechcete?

Pokud čtete tento příspěvek, pravděpodobně si chcete z výše uvedené nabídky vybrat ten správný tarif. Bylo by však nezodpovědné nemyslet na situaci, kdy už se vám tarif hodit nebude a budete ho chtít vypovědět. Proto přinášíme i krátký přehled těch nejdůležitějších informací týkajících se výpovědi smlouvy.

A co by to bylo za operátory, kdyby se jim vaše výpověď nevyplatila, že? Všichni tři operátoři mají nastavené podmínky prakticky shodně, tedy tak, aby se předčasná výpověď nevyplatila a vy museli zaplatit stejnou částku, ať tarif využíváte, či nikoliv.

Jak již bylo uvedeno, zákazníci Vodafonu mohou využívat služby bez úvazku. Pokud však půjdete do varianty půlroční smlouvy kvůli dotovanému telefonu a následně nedodržíte minimální měsíční plnění, budete muset doplatit počet neuskutečněných minimálních měsíčních plnění.

Podmínkou ukončení roční či dvouroční smlouvy s T-Mobilem je také doplacení zbývajících paušálů a případně zbývající část minimálního měsíčního plnění (to se vztahuje k dotovaným telefonům – pozn. redakce), která je nad paušál (pokud MMP je vyšší než paušál – pozn. redakce).

U O2 vás předčasná výpověď zabolí nejvíce, což vyplývá z jediné varianty dvouletého trvání smlouvy. Při vypovězení smlouvy po druhém měsíci od podpisu má totiž Telefónica nárok na zaplacení smluvní pokuty ve výši součtu měsíčních paušálů za všechny započaté měsíce zbývající do konce závazku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mobilní tarify pro studenty a mladé: Srovnání nabídky českých operátorů