Menu
StudentMag
Studentský život

Marihuana se prodává příliš dobře: stát bude možná vracet daně

Na marihuaně v americkém Coloradu vydělávají nejen obchodníci, ale i stát. Legalizace marihuany mu přinesla tolik peněz na daních, že bude nyní každému občanu vracet asi 170 korun.

Coloradský zákon z roku 1992 určuje, kolik může stát maximálně na určité dani vybrat. Pokud vybere víc, musí svým poplatníkům zbytek vrátit. Podle tohoto zákona bude nyní muset Coloradu každému poplatníkovi vrátit přes 7 dolarů (asi 170 korun).

Absurdní situace dokonce spojila demokraty a republikány

Proti vracení daně se dokonce spojili demokraté a republikáni a pokoušejí se planost tohoto zákona omezit. Na marihuanu v Coloradu platí 30 procentní daň – mezi obyvatele by se tak mělo celkem rozdělit zhruba 735 milionů korun (30 milionů dolarů).

VIDEO: THC University ve svém spotu láká na kurzy pěstování marihuany

Politici usilují omezení platnosti tohoto zákona s odůvodněním, že byl přijat dlouho před zavedením daně na marihuanu. Peníze z vybraných daní by podle nich měly směřovat na veřejné účely, jako je výstavba nových škol. „Nemám problém s placením daní v případě, že jsou použity na školství,“ řekl Maddy Beaumier, majitel jednoho z obchodů s marihuanou.

„Šek nebo joint zdarma, přijdu si pro to“

Podle CNN může Colorado daňovým poplatníkům přislíbit odpočty v příštím roce, nebo dočasně či trvale snížit daň tak, aby vybrané peníze nepřesáhly limit.

Ne všichni ale se snahou změnit zákon souhlasí. „Je mi jedno, jestli mi napíšou šek nebo mi uleví při příští platbě mých daní nebo mi třeba dají joint zdarma. Já si pro to prostě přijdu. Daně jsou tu příliš vysoké a měli by mi je vrátit,“ uvedl David Huff, padesátiletý obyvatel města Aurora.

Občané by museli dokázat, zda marihuanu nakupují

Když se americký stát Colorado rozhodl v roce 2012 zlegalizovat marihuanu pro rekreační účely, uvalil na ni vysokou daň s tím, že vybrané peníze investuje do školství. Záměr tedy vyšel lépe, než se předpokládalo.

V případě, že by se úřady rozhodly si peníze nechat, musí nejprve požádat občany o svolení v referendu. Pokud budou přeplatek vracet, budou se muset nejprve rozhodnout, zda jej budou vracet plošně, nebo jen těm, kteří si marihuanu v daném roce koupili.

Tím by nastala absurdní situace, kdy by občané museli státu prokazovat, že si marihuanu skutečně koupili.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Marihuana se prodává příliš dobře: stát bude možná vracet daně