Menu
StudentMag

Legendární letní prázdniny vás nemusí stát majlant. Jak si je užít na maximum za minimum?

Tak jasně, pokud má někdo na dovolenou našetřeno 40 000 Kč, nemusí asi moc řešit, jak se dostat z bodu A do bodu B za dvacku, tři sponky a stravenku. Ale zase si neužije tolik zábavy. Máme pro vás 4 tipy na low-cost léto, na které nezapomenete.

Road trip

1. Bardzo dobry roadtrip

Kdo ještě nezažil roadtrip, má velkou mezeru ve vzdělání. Naskládat kamarády do auta a vyrazit vstříc západu slunce, to zní jako začátek jednoho krásného výletu. Na benzín se složíte, přespávat budete ve stanu, nebo pod širákem a o teplou náplň kručících žaludků se postará plynový vařič.

Skvělým cílem pro roadtrip je Polsko, Slovinsko, Maďarsko, nebo Srbsko. Speciálně Bělehrad si nesmíte nechat ujít. Město je to krásné, není tam draho, noční život vzkvétá a deset minut od centra najdete přehradu Ada Ciganlija, tedy větší a o dost hezčí Mácháč.

2. Cesta do neznáma

Pokud vám v těle koluje krev dobrodruha, ne nepodobného hrdinům z knih Ernesta Hemingwaye a Jacka Kerouaca, vyzkoušejte něco trochu odvážnějšího. Sbalte si batoh a vyražte do světa na zkušenou.

Víte, co je Buy&Fly? Zabalíte si na léto i na zimu, vydáte se “na blind” na letiště a necháte se překvapit, který let, nebo zájezd je zrovna volný. To vám prozradí na přepážkách leteckých společností, které tenhle princip cestování podporují. Letenky jsou logicky o mnoho levnější, protože je třeba naplnit kapacitu. Ale hlavně: když odcházíte z domova, nikdy nevíte, kde se za pár hodin vyloupnete.

3. Marš na gauč!

Levné ubytování se nemusí nutně rovnat noclehu v kempu. Zajímavou alternativou je couchsurfing,  což je unikátní internetová služba, díky které se můžete bezplatně ubytovat kdekoliv na světě. Byla spuštěna už v roce 2004, takže o ní zřejmě většina z vás slyšela. Pokud jste jí ale ještě nevyzkoušeli, stojí to za zvážení.

Ve zkratce jde o to, že se zaregistrujete na http://www.couchsurfing.cz/ a vyberete si, na jakém gauči a v které zemi si chcete ustlat. Nebude vás to stát ani korunu a navíc vám váš domácí může prozradit hodně užitečných tipů o dané lokalitě, nebo vám rovnou udělat průvodce.

 

Zdokonalíte se v jazyce a zároveň vplujete do místní komunity mnohem snadněji, než by se vám to podařilo z hotelového pokoje. Každého dobrodince, který poskytuje svůj gauč na přespání, navíc jeho hosté hodnotí u něj na profilu, takže si dopředu můžete zkontrolovat, ke komu se to vlastně chystáte.

4. Turistika s vůní starých časů

I když jsou všechny zmíněné varianty pořád nad vaše možnosti, ještě stále si můžete užít epické léto. Cyklistika, turistika, kanoistika, to je taková naše klasika. Zkuste ale prázdniny v Čechách pojmout trochu jinak. Co třeba Urban Exploration, tedy zkráceně Urbex?

Záliba, která si u nás našla mnoho stoupenců, spočívá v objevování dávno zapomenutých lokalit. Staré fabriky, opuštěné domy, válečné kryty. Prostě místa, která vás vtáhnou do minulosti a přimějí představovat si jejich zašlou slávu. Často se v takových budovách dá najít i původní vybavení, ze kterého vám možná bude trochu úzko. Pokud vám to ale zároveň bude příjemné, gratulujeme, máte předpoklady být Urbexerem.

Urbex

Urbexeři se sdružují v komunitách a mají stránky na Facebooku, kam vkládají fotografie svých objevů. Můžete se zde inspirovat, nebo získat víc informací. A pokud se vydáte na svou vlastní Urbex výpravu, nezapomeňte na dvě věci. Přibalte fotoaparát, protože za nějakou dobu budou fotky možná to jediné, co ze staré budovy zbude. A hlavně nic nepodnikejte na vlastní pěst. I ostřílení Urban Exploreři by nikdy nevyrazili o samotě. Ideální je parta 3-4 lidí, kteří se navzájem neustále hlídají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Legendární letní prázdniny vás nemusí stát majlant. Jak si je užít na maximum za minimum?